Гикавка у новонароджених

 

Новонароджені діти частіше за інших страждають від гикавки. Хоча, треба визнати, що це явище більше турбує молодих мам, ніж самих малюків.

Гикавка у новонароджених – часті ритмічні посмикування діафрагми, м’язової перегородки, яка відокремлює легені від органів травлення. Може тривати від 5 хвилин до години.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

Причини появи гикавки у новонароджених

 

Гикавку у новонароджених може спровокувати безліч факторів тому, що цей рефлекс у них розвинений набагато краще, ніж у дорослих. Це пов’язано з тим, що у внутрішньоутробному періоді гикавка допомагає дитині правильно розвиватися. Скорочення діафрагми забезпечують циркуляцію рідини, якою наповнені легені малюка, це своєрідний масаж внутрішніх органів і спосіб розвитку мускулатури.

Після народження цей рефлекс стає непотрібним, але згасає він повільно. Тому будь-який зовнішній вплив може його спровокувати.

 

Механізм виникнення гикавки у новонароджених

У нервових закінченнях блукаючого нерва виникає імпульс. Він з’являється, якщо виник спазм діафрагми, її перетиснув здутий животик або після подразнення стравоходу. Імпульс піднімається в головний мозок. Там є спеціальна ділянка, яка управляє рухами діафрагми. Вона подає команду, яка у вигляді нервового імпульсу, опускається вниз і змушує діафрагму здригатися. Викликати скорочення блукаючого нерва можуть такі причини:

 • Переохолодження. Нормальна дитина реагує на холодне повітря сильною напругою м’язів. При цьому скорочуються м’язи черевного преса, і внутрішні органи що підпирають діафрагму. Гикавка, в цьому випадку, спроба розслабити м’язи діафрагми, що б легеням було зручніше дихати.
 • Після відрижки. Під час відрижки повітря і порція їжі швидко проходять по стравоходу, подразнюючи прилеглі нервові закінчення.
 • Переповнення шлунка. Неправильне прикладання до грудей, коли дитина при кожному ковтку захоплює повітря або швидке смоктання часто закінчується гикавкою. Переповнений молоком і повітрям шлунок тисне на діафрагму знизу, викликаючи гикавку.
 • Здуття живота. Гази, які утворилися в кишечнику, викликають хворобливі відчуття. Животик дитини стає роздутим і твердим. Малюк напружується, сова ніжками і тим самим ще більше здавлює діафрагму, піднімаючи її вгору до легень. У відповідь на це чутлива м’язова перегородка починає сіпатися.
 • Крик. Під час плачу дитина сильно напружує всі м’язи і набирає велику кількість повітря, яке потрапляє не тільки в легені, але і в шлунок. Він збільшується і розтягує блукаючий нерв, який проходить по поверхні шлунка.
 • Переляк. Ви взяли малюка холодними руками, включили яскраве світло або поруч з ним пролунав гучний звук – це може налякати дитину. Стрес завжди супроводжується скороченням м’язів тіла, а іноді і гикавкою.
 • Незрілість внутрішніх органів. Внутрішні органи маленької людини продовжують формуватися навіть після народження, особливо це стосується дітей, які народилися раніше терміну. Нервова система і органи травлення дуже чутливі до різних подразнень. Вони тільки вчаться працювати правильно. Тому часто виникають спазми, а гикавка – це вже їх наслідок.
 • Захворювання. У рідкісних випадках викликати гикавку може підвищений внутрішньочерепний тиск – центр гикавки здавлюється і посилає імпульси на діафрагму. Інша причина – запалення легенів. В цьому випадку запальні процеси порушують проведення сигналів по блукаючему і диафрагмальному нервах.

 

Як проявляється гикавка у новонароджених

 

Гикавка у новонароджених проявляється в ритмічному тремтінні всього тіла, яке супроводжується характерним звуком. Це явище може тривати від декількох хвилин до години. Найчастіше таке трапляється після годування або під час повітряних ванн.

Найчастіше гикавка не викликає у новонароджених сильного занепокоєння. Але деяким малюкам вона заважає заснути, тоді дитина стає примхливою і плаксивою.


 

 

Лікування гикавки у новонароджених

 

Головне правило – не турбуватися. Гикавка у новонароджених – це не прояв хвороби. Гикають абсолютно всі діти, але можливо деякі частіше або довше. Але ж у кожного організму свої особливості. Пам’ятайте, що з часом цей рефлекс згасає, і буде турбувати вашу дитину все рідше. А поки кілька простих порад, як допомогти малюкові.

 

Чого не треба робити при гикавці у новонароджених?

 

Методи лікування гикавки, які можна випробувати на дорослому, для новонародженої дитини абсолютно не підходять. Сама гикавка не принесе стільки шкоди, як деякі спроби позбутися від гикавки.

 • Не лякайте малюка. Удари, вигуки і підкидання викличуть тільки напад плачу і стануть причиною безсонної ночі. Спробуйте відвернути дитину більш цивілізованими методами: покажіть іграшки, поносіть на руках.
 • Не кутайте. Гикавка не привід надіти на дитину зимові речі. Якщо температура в кімнаті новонародженого відповідає нормі (22 ° С), то досить кофтинки і повзунків. Пам’ятайте, що перегрівання новонародженому страшніше, ніж переохолодження. Якщо все ж у малюка холодні руки і носик, то загорніть його в теплу пелюшку або візьміть на руки.
 • Не давайте воду. З точки зору фахівців по грудному вигодовуванню з ВООЗ, новонародженим необхідно тільки материнське молоко. А пляшечка з водою може стати причиною того, що дитина не захоче брати груди.
 • Не їжте продукти, що викликають утворення газів. Меню годуючої матері має велике значення. Вживання капусти, бобових, арахісу, томатів викликає у немовлят здуття і може стати причиною гикавки.

 

 

Що треба робити при гикавці у новонароджених?

 

 • Дайте дитині груди. Смоктання в цьому віці найбільше задоволення і робота для м’язів. Коли новонароджений прикладається до грудей, він зігрівається, заспокоюється, починає правильно дихати і розслабляє діафрагмальні м’язи. Це оптимальні умови для лікування гикавки викликаної будь-якими причинами.
 • Допоможіть позбутися від повітря в шлунку. Поносіть новонародженого вертикально «стовпчиком». Притисніть до себе і погладьте по спинці. Це допоможе йому відригнути повітря і зайве молоко, яке переповнює шлунок, викликаючи гикавку.
 • Годуєте під кутом 45 градусів. У такому положенні дитина менше заковтує повітря. Деякі педіатри радять викликати у дитини відрижку кожні 5 хвилин годування.
 • Не перегодовуйте. Якщо дитина відвертається від грудей або не хоче брати пляшечку, то не наполягайте.
 • Дотримуйтеся режиму дня. Незважаючи на те, що зараз прийнято прикладати дитину до грудей на вимогу, все ж знайте міру. Організму новонародженого необхідно 2-3 години, щоб перетравити материнське молоко, обробити його ферментами і засвоїти. Якщо ви будете раз в півгодини годувати дитину, то його шлунок переповниться, результат – гикавка. Інший варіант: свіже молоко змішається з наполовину перетравленим, що викликає здуття. Знову результат – гикавка.
 • Підберіть соску з правильним отвором. Через занадто великий отвір вливається багато молока. Дитина судорожно ковтає його і переїдає. Надто маленький отвір може стати причиною того, що малюк заковтує повітря при годуванні. В цьому випадку гикавку викликає роздутий шлунок.

Пам’ятайте, заборонено давати новонародженій дитині будь-які лікарські засоби без призначення лікаря. Навіть найменш шкідливі, з вашої точки зору ліки або біологічно активна добавка може нанести дитині непоправної шкоди. Алергічні реакції, напади серцебиття, порушення травлення – ось лише кілька з можливих наслідків. Тому, перш ніж лікувати гикавку у новонародженого лікарськими препаратами зверніться до педіатра і невролога.

Повідомте педіатра про такі випадки гикавки:

 • гикавка триває більше 2 годин, після того як ви усунули можливі причини її появи;
 • напади з’являються регулярно по кілька разів на день протягом 2 тижнів і більше.
05.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)