Гикавка у дітей

 

Гикавка у дітей явище досить часте. Нею закінчується кожне переохолодження або напад заливистого сміху. Іноді діти гикають по кілька разів на день. У цьому випадку говорять про епізодичну гикавку. Це явище знайоме всім і не повинно хвилювати батьків. З віком напади скорочень м’язів діафрагми стають все рідше.

Інша справа тривала гикавка. Вона може тривати годинами. Через велику кількість скорочень діафрагми дитина відчуває неприємні відчуття. Справа в тому, що кожен «гик» – це потужний і швидкий вдих. Але він неповноцінний, тому, що голосова щілина різко звужується і не дає потоку повітря потрапити в легені. Тому під час тривалої гикавки дитина може відчувати дефіцит кисню. Необхідно обстежити малюка, щоб виявити патології, які викликають гикавку. Це можуть бути глисти, гастрит, порушення роботи печінки, головного або спинного мозку


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

Причини і механізм виникнення гикавки у дітей

 

У більшості випадків гикавку у дітей викликають абсолютно нешкідливі фактори. Вони подразнюють нервові закінчення блукаючого і діафрагмального нервів, які розташовані на стравоході, шлунку і діафрагмі. Нервовий імпульс по нервових волокнах піднімається в мозок. Тут є особлива зона – «центр гикавки». Тут формуються команди, які по нервових волокнах повертаються до дихальних м’язів і змушують їх скорочуватися.

 

Що може стати причиною гикавки у дитини?

 

 • Переповнення шлунка. Ваш малюк з’їв більше звичайного або випив багато рідини. Шлунок розтягується і тисне на діафрагму, піднімаючи її вгору. Це викликає відповідну реакцію в головному мозку, і він змушує м’язи діафрагми скорочуватися.
 • Подразнення стравоходу. Можливо, дитина погано розжовувала їжу і ковтала великими шматками. Особливо це стосується сухих продуктів: сухарики, бублики. Це трапляється, коли дитина поспішає або у неї хитаються молочні зуби і боляче жувати. Великі шматки їжі розтягують стінку стравоходу і подразнюють гілочки блукаючого нерва.
 • Переохолодження. Мокрі ноги, мокрий підгузок або загальне переохолодження викликають скорочення скелетних м’язів і діафрагми. Таким чином організм намагається зберегти тепло. Стисла діафрагма – дискомфорт для нервів, а звідси і гикавка.
 • Заковтування повітря (аерофагія). Таке може статися під час сміху, плачу, коли дитина вам захлинаючись щось розповідає або жує жувальну гумку. Аерофагія часто спостерігається під час захворювань, які супроводжуються болем у горлі. Повітря, як і їжа, роздуває шлунок і за допомогою скорочень діафрагми організм намагається знизити тиск.
 • Нервове напруження, переляк. У стресових ситуаціях в кров потрапляє багато адреналіну. Ця речовина викликає скорочення м’язів, в тому числі і діафрагми. А ми вже знаємо, які бувають наслідки. Крім того відбувається збій в роботі нервової системи. Вогнища збудження виникають у «центрі гикавки», і він бере на себе управління дихальними м’язами.
 • Незручне становище. Якщо малюк довго перебував в одному положенні, наприклад, сидів згорбившись, то органи черевної порожнини тиснуть на діафрагму. Це може викликати спазм її м’язів і гикавку.
 • Прийом лікарських засобів. Сульфаніламідні препарати, які часто призначають дітям для боротьби з бактеріями, міорелаксанти, які використовуються перед операцією і інші засоби можуть викликати інтоксикацію. Ураження нервової системи може проявитися у вигляді тривалих нападів гикавки.

 

 

Які патології викликають гикавку у дітей?

 

Запалення рідко обмежується маленькою ділянкою. Воно практично завжди впливає на навколишні тканини. Вони набрякають, нервові закінчення в них затискаються.

Гикавку викликають ті захворювання, при яких уражаються органи, розташовані по ходу блукаючого і діафрагмального нервів. І не важливо, чи виникли порушення в головному мозку або в черевній порожнині. Сигнал потрапляє в «центр гикавки», а там формується імпульс, що змушує дитину гикати.

Запалення різних відділів дихальної системи

 • запалення глотки
 • запалення трахеї і бронхів
 • запалення легенів

Хвороби органів травлення

 • запалення або розтягнення стравоходу
 • запалення або виразкова хвороба шлунка, кишечника
 • патології печінки

Патології нервової системи

 • травми головного і спинного мозку
 • порушення роботи периферичної нервової системи,
 • пошкодження нервів
 • кісти і пухлини

Хвороби серцево-судинної системи

 • запалення оболонок серця
 • аневризма аорти

Щоб не лякати даремно батьків відзначимо, що подібні захворювання зустрічаються у дітей нечасто і далеко не завжди супроводжуються гикавкою. Але все ж відвідайте лікаря, якщо ваш малюк довго гикає, напади гикавки не вдається зняти протягом 48 годин; гикавка регулярно з’являється на протязі 2-х і більше тижнів.


 

 

Лікування гикавки у дітей

 

Лікування гикавки у дітей в більшості випадків не вимагає прийому ліків. Існує велика кількість методів, які дозволяють відновити нормальну роботу дихального центру в мозку, який змушує діафрагму рухатися плавно.

Кожному підходить щось своє, універсальних рецептів немає. Більшість методів досить безпечні і діти сприймають їх як веселу гру. Але серед рецептів від гикавки є і такі, які можуть принести шкоду, особливо при частому застосуванні.

 

Чого не треба робити при гикавці у дитини

 

 • Не змащуйте корінь язика міцної гірчицею. Інша варіація на цю тему: змішати гірчицю з оцтом і змастити кінчик язика. У дітей така процедура може викликати не тільки алергію, а й спазм м’язів гортані і бронхів, тоді дитина почне задихатися.
 • Не ковтати чайну ложку солі. Пам’ятайте, що добова норма солі для дитини менше одного грама, а в чайній ложці міститься 5 грам. Тому таке лікування гикавки може порушити водно-електролітний баланс в організмі.
 • Не лякайте дитину. Переляк навряд чи позбавить від гикавки, він швидше погіршить становище. До того ж він може стати причиною інших неприємних явищ, таких як заїкання і енурез.
 • Не викликайте блювотний рефлекс. Натискання на корінь язика допомагає деяким дорослим, але у дитини ця процедура викличе масу неприємних відчуттів і кожен напад гикавки у нього буде пов’язаний з психологічною травмою. Повірте, існує маса більш приємних і не менш ефективних способів лікування гикавки.
 • Не капайте корвалол на цукор. Цей метод допомагає багатьом дорослим, але зовсім не годиться для дітей. Їх організм може непередбачувано повестися у відповідь на прийом ліків. Побічними явищами стають тахікардія, сонливість і запаморочення.

 

Що треба робити при гикавці у дитини

 

 • Привчайте їсти не поспішаючи. Коли малюк буде ретельно пережовувати їжу і ковтати її невеликими порціями, то він не буде заковтувати повітря, яке викликає гикавку. Поглинаючи їжу повільно, він встигне зрозуміти, що наситився і має менше шансів переїсти. Така звичка допоможе уникнути появи гикавки пов’язаної з переїданням і заковтуванням повітря.
 • Затримка дихання. Попросіть дитину глибоко вдихнути, затримати подих наскільки можливо і втягнути живіт. Інший варіант: дихати повітрям, яке знаходиться в паперовому пакеті. При цьому в крові підвищується кількість вуглекислого газу, і мозок починає відчувати брак кисню. Коли організм зустрічається з такою серйозною проблемою, він «забуває» про гикавку, викликану подразненням блукаючого і діафрагмального нервів. Від надлишку вуглекислого газу перезавантажується дихальний центр, який відповідає за правильну роботу діафрагми і легень.
 • Пиття води. Необхідно затримати дихання і за цей час випити 12 маленьких ковтків води. Інший спосіб: поставити склянку на стілець і пити воду через соломинку нахилившись над ним. У цей час руки повинні бути зчеплені в замок і відведені якомога вище. Пиття поди допомагає розслабити стравохід і діафрагму і перериває проходження нервового імпульсу, який спонукає до гикавки.
 • Розтягнути діафрагму. Попросіть дитину зробити максимально глибокий вдих і затримати дихання на 30 секунд. Потім можна скласти губи трубочкою і повільно плавно видихнути. Повторити 5-6 разів. Розтягування діафрагми і нормалізація дихання відновлюють правильну роботу м’язів. Цей метод допомагає, якщо гикавка пов’язана з тривалим перебуванням в одному положенні або спазмом м’язів після переляку і переохолодження.
 • Незвичайні смаки. Проведений британськими вченими експеримент показав, що в 19 випадках з 20 гикавка у дітей припинялася після того, як їм пропонували розсмоктати чайну ложку цукрового піску. Якщо ви не вдома цукор можна замінити цукерками, які необхідно розжувати. Американських дітей лікують ложкою арахісового масла. Добре допомагає і скибочка лимона. Справа в тому, що продукти з різким смаком подразнюють смакові рецептори, перемикаючи увагу нервової системи на цю проблему і відволікаючи від гикавки. Даний метод працює практично в усіх випадках.
 • Помасажувати тверде небо. Масаж твердого неба (це ділянка рота за верхніми зубами) – це відволікаючий маневр для блукаючого нерва. Небо можна полоскотати кінчиком язика або помасажувати пальцем. Тактильне роздратування рецепторів неба допомагає зняти збудження блукаючого нерва, викликаного сміхом або заковтуванням повітря.
 • Занурити обличчя в прохолодну воду. Наберіть в тазик прохолодної води і запропонуйте дитині занурити обличчя на кілька секунд. Необхідно затримати подих, а потім повільно випустити повітря. Похиле положення, затримка дихання і незвичайні відчуття від «пірнання» в прохолодну воду послаблять діафрагму і перервуть передачу команд з «центру гикавки» до діафрагми.

Фізичні вправи

 • На вдиху підняти руки вгору і потягнутися. На видиху нахилитися вниз і розслабитися.
 • Посадіть дитину на стілець і попросіть притиснутися до спинки і глибоко вдихнути. Після цього нахилитися вперед, обхопити свої коліна і затримати дихання на 5-10 секунд. Тепер можна зробити повільний видих.

Такі вправи допомагають розслабити м’язи діафрагми, а затримка дихання потрібна, щоб в крові зросла концентрація вуглекислого газу. При таких умовах дихальний центр бере на себе контроль над роботою дихальних м’язів.

 • Ромашковий чай. Цей напій допомагає заспокоїти нервову систему і розслабити м’язи. Якщо пити чай маленькими ковточками, то вдається впливати на нервові закінчення блукаючого нерва в глотці і стравоході.
05.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)