Як працює тест на вагітність

Тест на вагітність заснований на імунній реакції. Імунною реакцією називають реакцію антиген-антитіло – це процес зв’язування антигену, тобто будь-якої молекули (зазвичай це білок), з антитілом, тобто часткою, яка виробляється імунними клітинами для нейтралізації чужорідної речовини. Аналіз інакше називають Імунохроматографічним (від грецького «хрому» – колір, графо – пишу), так як після імунної реакції з’являється кольорова смужка на тесті. При тесті на вагітність антигеном виступає бета-субодиниця ХГЛ. Вона має місця для прикріплення особливих антитіл. Реагент тесту містить ці антитіла, а кров або сеча вагітної жінки – бета-ХГЧ. Таким чином, якщо жінка вагітна, то реакція відбудеться, і з’явиться друга смужка, а якщо бета-ХГЧ в організмі немає (вагітність не наступила), то антитілам нічого зв’язувати, тому друга смужка не з’явиться.

Важливо відзначити, що до різних фрагментів ХГЧ виробляються різні антитіла. У різних наборах тестів на вагітність типи антитіл можуть відрізнятися. У деяких наборах використовуються всі відомі антитіла до ХГЛ, тому їх чутливість, тобто достовірність значно вище, в інших же – лише один вид антитіл, що не виключає псевдопозитивну реакцію.

Коли робити тест на вагітність?

Тест на вагітність можна робити через 6 – 8 днів після запліднення, тобто після того як ембріон вселиться в слизову оболонку матки. До цього терміну тест на вагітність навіть при успішному заплідненні і умові, що ембріон вже «в дорозі», не покаже позитивного результату. Точний день зачаття відомий не завжди, тому прийнято вважати таким днем ​​день овуляції (день в середині менструального циклу, коли відбувається вихід яйцеклітини з яєчника). Тест на вагітність дозволяє визначити бета-субодиницю ХГ через 7 – 10 днів після овуляції, тобто ще до затримки місячних. У той же час, лікарі рекомендують проводити тест на вагітність через кілька днів після затримки менструації. На цих термінах практично не буває хибних результатів.

Існує й інший тест на вагітність, він визначає ранній фактор вагітності, який може бути виявлений лабораторно через 48 годин після запліднення. Даний тест не використовується широко, і лікарі не рекомендують його проводити, так як успішне запліднення – це ще не вагітність. Вагітною жінка буде вважатися після імплантації (впровадження) заплідненої яйцеклітини в стінку матки.

Чи покаже тест тиждень вагітності?

Сучасні цифрові (електронні) тести на вагітність дозволяють жінці дізнатися тиждень вагітності. Цифровий тест має позначку «digital» (Діджитал) на коробці. У коробці є 1 тест на вагітність, який схожий на тест-ручку, має ковпачок, що прикриває чутливу зону, а на ньому самому є маленький екранчик. Результат тесту з’являється на екрані. Якщо жінка вагітна, то на екрані разом з написом «вагітна» з’являються цифри, що позначають термін вагітності – 1 – 2 тижні, 2 – 3 тижні і 3 + (більше 3 тижнів).

Решта домашніх тестів на вагітність термін вагітності не визначають. Іншим способом визначення терміну вагітності є аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Цей же гормон визначає домашній тест на вагітність, але визначає його якісно (є чи ні), а кількісне визначення можливо в лабораторних умовах. З огляду на те, що після впровадження ембріона в матку, рівень ХГЧ кожні 1,5 дня подвоюється, то можна приблизно дізнатися, на якому тижні вагітності жінка. Однак аналіз крові на ХГЧ виконується не стільки для цього (тиждень вагітності найкраще визначає ультразвукове дослідження матки), скільки для виключення патології вагітності (наприклад, позаматкової вагітності) або виявлення багатоплідної вагітності (коли в матці більше 1 ембріона).

Чи можна робити тест на вагітність після статевого акту?

Робити тест на вагітність відразу після статевого акту не має сенсу. Якщо зачаття планувалося здійснити протягом недавно вчиненого статевого акту, то потрібен час, щоб сперматозоїд досяг яйцеклітини, запліднив її, а після цього зародок досяг матки і увійшов в її стінку. Тільки після цього жінка вважається вагітною, а тест покаже позитивний результат. З огляду на те, що закінчитися зачаттям найбільше шансів має статевий акт, вчинений в середині циклу, рекомендується проводити тест на вагітність через 7 – 10 днів після дня овуляції (вихід яйцеклітини, який припадає на 13 – 15 день менструального циклу).

Коли тест точно покаже вагітність після зачаття?

Тест після зачаття покаже позитивний результат через 7 – 10 днів після овуляції (середина менструального циклу). Це ранні терміни вагітності. На цьому терміні не всі тести можуть дати правильний результат, а лише найчутливіші. Чутливість тесту в ранні терміни повинна бути 10 мМО / мл. Найкращим часом для проведення тесту на вагітність є дні після затримки місячних. До цього часу концентрація гормону, який визначає тест на вагітність, стає настільки високою, що при наявності вагітності легко визначається тестом будь-якої чутливості.

Чи можна робити тест на вагітність до місячних?

Тест на вагітність можна робити до очікуваних місячних, але потрібно знати, що тест може бути псевдонегативним, тобто жінка, будучи вже вагітною, не побачить довгоочікуваної другої смужки, тому що рівень гормону, який визначає тест, ще занадто низький в сечі. Тести на вагітність нового покоління дозволяють виявити навіть низькі рівні гормону вагітності в сечі. Такі тести мають чутливість 10 мМО / мл – це мінімальна кількість гормону, який вони можуть визначити. Такий рівень гормону в сечі може бути виявлений через 1 – 2 дні після впровадження ембріона в матку або через 6 – 7 днів після зачаття. За кілька днів до передбачуваного терміну місячних шанси отримати правильний позитивний результат тесту на вагітність набагато вище, в зв’язку з наростанням рівня гормону в сечі. Після затримки місячних результат тесту буде найбільш вірним.

Коли краще робити тест на вагітність – вранці, вдень або ввечері?

Тест на вагітність можна виконувати в будь-який час доби, проте найбільш сприятливий період для його проведення – ранок. У ранковій порції сечі рівень ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини), який визначає тест на вагітність, вище, ніж в сечі в денний і вечірній час. Це пояснюється тим, що за ніч сеча концентрується, а протягом дня розбавляється, тому, якщо рівень ХГЧ ще низький (до затримки місячних), краще проводити тест в ранкові години.


У 98% відсотків випадків тест на вагітність видасть правильний результат, якщо жінка вагітна і якщо тест проведено в термін. В інших 2% випадків позитивний тест на вагітність може бути пов’язаний із захворюваннями матки або яєчників (рідше інших органів), при яких також виділяється ХГЧ.

При виборі тесту на вагітність слід враховувати його покоління. Тест-смужки (перше покоління тестів) на вагітність мають найнижчу чутливість. Він покаже вагітність, тільки якщо рівень ХГЧ досить високий, тобто через 1 – 2 тижні після зачаття. Сучасні струменеві тести (особливо цифрові) здатні визначити дуже низькі концентрації ХГЛ в сечі (10 мМО / мл і вище), тобто, протягом доби після появи даного гормону в сечі. Тести третього покоління покажуть другу смужку або позитивний результат. Важливо знати, однак, що ХГЧ з’являється в сечі не відразу після зачаття (злиття сперматозоїда і яйцеклітини) і навіть не відразу після імплантації, а через 2 дні після впровадження зародка в матку. Саме тому, навіть тести на вагітність третього покоління слід проводити хоча б через 7 днів після зачаття. Планшетні тести другого покоління відрізняються середньою чутливістю, тобто можуть визначати концентрації ХГЛ нижче 25 мМО / мл, тому можуть бути корисними ще до затримки місячних.

11.01.2019
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)