Тромбофлебіт. Причини, симптоми, ознаки

Тромбофлебіт – запалення стінки вени, яке призводить до утворення тромбу – щільного згустку крові з нерівною поверхнею. Це запальне захворювання судин пов’язане з інфекцією, зміною властивостей крові або здавлюванням вени. При тромбофлебіті під шкірою з’являється хворобливий вузлуватий тяж, а тканина над ним червоніє і набрякає.

Тромбофлебіт найпоширеніше судинне захворювання, яке часто супроводжується атеросклерозом і варикозним розширенням вен. Від цієї патології страждає кожна четверта жінка і кожен п’ятий чоловік старше сорока років.

Цікаво, що у європейців тромбофлебіт зустрічається в 3 рази частіше, ніж в країнах Азії. Це пов’язано з тим, що в азіатській культурі прийнято сидіти на циновках. При цьому кровообіг у ногах краще, ніж коли ви сидите на стільці.
У людей що страждають ожирінням і мають більше 30 кг зайвої ваги ризик розвитку тромбофлебіту на 30% вище.
Тромбофлебіт зустрічається у молодих людей, але найбільше ця небезпека підстерігає людей старше 75 років. Середній вік хворих становить 40-50 років.

Тромбофлебіт буває

 • Гострий – розвивається за 2-3 дні. Супроводжується підвищенням температури, почервонінням і припухлістю в місці утворення тромбу. На дотик це місце стає гарячим і болючим.
 • Хронічний – часто є ускладненням варикозного розширення вен. Запалення проходить мляво. Тромб збільшується, якщо натиснути на ділянку навколо нього, то відчувається біль. Кінцівка набрякає.
 • Гнійний – виникає, якщо поруч на шкірі є вогнище інфекції. Протікає з важкою інтоксикацією і високою температурою. Може стати причиною зараження крові (сепсису).
 • Негнійний – запальний процес викликаний зміною властивостей крові (згущенням) або порушенням її руху. На шкірі з’являються червоні хворобливі смуги, але загальний стан нормальний. Негнійний тромбофлебіт може закінчитися розсмоктуванням тромбу, а може протікати в хронічній формі.

Тромбофлебіт розвивається в венах шиї, грудної клітки, рук, але найбільш часто він з’являється в нижніх кінцівках.
Розрізняють тромбофлебіт поверхневих і глибоких вен. У кожному випадку хвороба має свої симптоми та особливості лікування.

Лікуванням тромбофлебіту займається лікар-флеболог або судинний хірург.


 

Причини тромбофлебітів

Інфекція. Хвороба провокує вогнище гнійної інфекції біля вени. Це може бути фурункул, тріщини між пальцями ніг або сепсис. Через ранку в кров’яне русло потрапляють мікроорганізми, які викликають запалення на невеликій ділянці стінки судини. При цьому починають виділятися речовини, що призводять до склеювання тромбоцитів і утворення тромбу.

Респіраторне захворювання. Бактерії або віруси розсіюються по організму і потрапляють у кров’яне русло. Якщо на стінці вени є дефект, то мікроорганізми прикріплюються до нього і починають розмножуватися, викликаючи запалення.

Внутрішньовенне введення ліків або катетер, який довго перебуває у вені. Відповідною реакцією організму на чужорідні тіла є утворення навколо них згустків крові. Якщо на голці або катетері виявилися мікроорганізми, то вони стають причиною запалення стінок судин.

Травма: удари при заняттях спортом або в побуті, опіки, переломи. При травмі відшаровується внутрішній ендотелій і оголюється м’який з’єднувальний шар. До нього легко прикріплюються тромбоцити, а потім і інші клітини крові, утворюючи тромб. Після цього в пошкодженій стінці починається запалення.

Ускладнення операцій, пологів. Операція призводить до травми тканин і судин. Організм у відповідь на це виділяє речовини, призначені для згортання крові, щоб зупинити кровотечу. До того ж після таких процедур активність знижується – людина змушена лежати в ліжку. Це призводить до застою крові.

Пухлини (злоякісні і доброякісні новоутворення). Пухлини можуть здавлювати довколишні судини і проростати в них, порушуючи роботу вен. А при онкологічних захворюваннях змінюється біохімічний склад крові та людина дуже мало рухається. Це призводить до того, що тромбоемболія вважається другою за частотою причиною смерті онкологічних хворих.

Прийом гормональних препаратів або гормональні порушення. Порушення гормонального балансу призводять до зміни складу крові і схильності до запальних процесів.

Зневоднення. Зменшується обсяг рідкої частини крові, але кількість кров’яних тілець залишається колишньою. Кров стає густою. Це може статися при неправильному прийомі сечогінних препаратів, блювоті або проносі.

Спадкова схильність до згущення крові (коагулопатія, тромбофілія). При цих спадкових захворюваннях в крові людини надлишок тромбоцитів. Їх функція – забезпечити зупинку крові при кровотечі. Але коли їх занадто багато, то тромбоцити склеюються і утворюють згусток. Стінка судини на місці його прикріплення розростається і запалюється.

Уповільнення течії крові. Таке трапляється при малорухливому способі життя. Вважається, що якщо 3 дні поспіль провести без руху (після інсульту, операції), то значно підвищується ризик застою крові в судинах ніг і появи згустків крові в поверхневих венах.

Ожиріння і зайва вага. У людей із зайвою вагою знижується імунітет і порушується кровообіг, судини здавлюються жировою тканиною і в них з’являються атеросклеротичні бляшки. У результаті часто виникають запалення, як на шкірі, так і в стінках судин.

Неправильний потік крові. Утворюються завихрення, схожі на маленькі вири. Це відбувається там, де кров під напором проходить через звужену ділянку вени, до стінки якої прикріплені атеросклеротичні бляшки. Часто в таких місцях клітини крові скупчуються і склеюються між собою.

Варикозне розширення вен. Призводить до того, що вена стає розширеною і звивистою. У деяких її ділянках кров циркулює погано і застоюється, на цьому місці утворюється тромб. Він приклеюється до стінки судини. З нього в інтиму проникають складові крові, що призводить до запалення.


Симптоми і ознаки тромбофлебіту поверхневих вен нижніх кінцівок

 • Біль по ходу вени. Біль відчувається протягом усiєї запаленої ділянки, який прощупується під шкірою, як хворобливий тяж, іноді з вузлами. У самих венах немає больових рецепторів. Неприємні відчуття з’являються, коли запалення поширюється на навколишні тканини і на нерви, які проходять паралельно судинах.
 • Набряк шкіри навколо хворої ділянки. Навколо запаленої вени з’являється припухлість, але вся нога не набрякає. Набряк з’являється вдень під час ходьби і за ніч зменшується. У вогнищі запалення підвищується тиск крові, а стінки капілярів стають не такими щільними і пропускають рідку частину плазми. Рідина накопичується між клітин, здавлює вени і лімфатичні судини. В результаті порушується відТромбофлебіт ознакитік крові і лімфи.
 • Почервоніння шкіри по ходу вени. Навколо ураженої ділянки шкіра стає червонувато-рожевого кольору. Почервоніння починається з перших днів і спадає на другому тижні. Цей симптом пов’язан з тим, що дрібні підшкірні артерії розширюються і просвічуються через шкіру.
 • Ділянка гаряча на дотик (гіпертермія). Шкіра над запаленою веною стає гарячою. Підвищення температури на окремій ділянці пов’язано з посиленням кровообігу в розширених капілярах. Також в клітинах прискорюється обмін речовин, і вони виробляють більше тепла.
 • Порушення рухливості в нозі. Рух викликає біль у нозі. Людина намагається не ворушити нею. Під час руху хвора вена вдавлюється м’язами. При цьому біль посилюється.
 • Підвищення температури тіла, озноб. Температура підвищується до 37,5 ° С, а якщо приєдналася гнійна інфекція, то до 39 ° С. Це відповідна реакція організму на вогнище інфекції та запалення у вені. При цьому в крові з’являються речовини, які викликають підвищення температури (пірогени). Вони впливають на терморегуляціонний центр в мозку. При підйомі температури в організмі створюються несприятливі умови для мікроорганізмів, які викликають запалення, а клітини імунітету починають працювати більш активно.
 • Слабкість, нездужання, відчувається занепад сил, швидка стомлюваність, зниження працездатності.
22.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)