Що таке тромбофілія?

Тромбофілія є станом, при якому у людини збільшується ризик появи тромбів в різних судинах. Даний стан не є окремим захворюванням, він лише служить показником того, що у пацієнта не все в порядку з системою згортання крові та / або стінками судин. Проте, тромбофілія в деяких випадках дуже небезпечна для здоров’я і несе серйозну загрозу для життя хворого.

Найчастіше при тромбофілії уражаються великі вени, трохи рідше – артерії. Ці судини можуть закупорюватися в абсолютно будь-якому органі чи тканині, що призводить до стійких порушень в їх роботі. В результаті тромбозів органи і тканини частково або повністю втрачають свою нормальну функцію. У них сповільнюється кровотік, який необхідний для адекватної їх життєдіяльності. Якщо тромби довго не розсмоктуються, то в органах і тканинах розвиваються незворотні пошкодження, які потім супроводжуються їх загибеллю. Одними з найбільш несприятливих наслідків при тромбофілії можуть бути, наприклад, інфаркт міокарда, інсульт, аборт, тромбоемболія легеневої артерії, інфаркт нирки та ін.

Причини тромбофілії

Причини тромбофілії досить різноманітні. У 30 – 50% всіх випадків поява даного патологічного стану пов’язана з мутаціями (тобто анормальними зміні ділянки ДНК) в генах, що відповідають за синтез визначених компонентів системи гемостазу крові (наприклад, протромбіну, антитромбіну III, протеїну S, фібриногену і ін .), що грають важливу роль в процесі тромбоутворення.

В інших випадках тромбофілія виникає побічно або вдруге і служить ускладненням інших захворювань і патологій. Придбану (вторинну) тромбофілію, наприклад, іноді виявляють у пацієнтів з цукровим діабетом, злоякісними новоутвореннями, артеріальною гіпертензією, ожирінням, інфекціями сечостатевої системи, аутоімунними хворобами та ін. Тромбофілія може легко розвинутися після важких травм, опіків, хірургічних операцій, пологів.

 

Симптоми тромбофілії

Симптоми тромбофілії досить різноманітні і залежать від виду тромбозів. Найбільш часто дана патологія виникає при ураженні вен нижніх кінцівок при тромбофлебіті поверхневих і глибоких вен, які нерідко ускладнюються тромбоемболією легеневої артерії. Трохи рідше зустрічаються тромбози коронарних і церебральних артерій, що живлять серцеву і мозкову тканину відповідно.

У жінок, які страждають тромбофілією, періодично виникають проблеми із зачаттям дитини і її виношуванням, оскільки порушення в системі згортання нерідко ускладнюють кровотік в матці і плаценті. При тромбофілії іноді виникають тромбози з незвичайною локалізацією, такі як закупорка судин нирок, печінки, кишечника, селезінки, очей.

 

Лікування тромбофілії

Оскільки тромбофілія не є окремим захворюванням, а тільки патологією, що виникає при дії певних факторів ризику (судинних хвороб, дефіциту факторів гемостазу, шкідливого способу життя та ін.), то і будь-якого специфічного лікування для неї не розроблено. Якщо у хворого була виявлена ​​тромбофілія, то йому призначають медичні препарати, що перешкоджають згортанню крові. При вже наявних тромбозах зазвичай виписують ромболітичні речовини, які потрібні для розсмоктування тромботичних мас в судинах. При певних видах тромбозів може бути призначена тромбектомія – хірургічне видалення тромбу з судини. У дуже рідкісних випадках при тромбофілії призначається фізіотерапія.

 

Профілактика тромбофілії

Якоїсь специфічної профілактики тромбофілії не існує. Єдине, що можна робити пацієнтам з даною патологією, це робити дії, спрямовані на профілактику тромбозів. Ці дії рекомендуються всім хворим тромбофілією і особливо тим, хто перебуває в групах ризику. Ними можуть бути вагітні жінки, особи старше 60 років, пацієнти з ендокринними, серцево-судинними, онкологічними, аутоімунними, інфекційними захворюваннями.

 

Чим небезпечна тромбофілія?

При тромбофілії виникають тромбози, які в деяких випадках становлять велику небезпеку для життя пацієнта. Наприклад, тромбоемболія легеневої артерії, інфаркт міокарда та інсульт головного мозку можуть швидко привести до смертельного результату. Після інсультів пацієнти часто виявляються паралізованими. Вони не можуть нормально ходити, говорити, ковтати, у них порушується зір, слух, знижується чутливість шкіри на різних ділянках тіла, виникають паралічі рук. Все це призводить до соціальної дезадаптації. Тромбофілія може служити частою причиною безпліддя у жінок і невдалих спроб екстракорпорального запліднення. Дана патологія може призвести до втрати органів або істотного зниження їх функції. Наприклад тромбози в судинах сітківки ока, що виникають при тромбофілії можуть привести до її відшарування, що, тим самим, викличе часткову або повну втрату зору.

18.01.2019
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)