Симптоми хвороби Іценко-Кушинга

Терміном «хвороба Іценко – Кушинга» прийнято позначати патологію гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи, тобто нейроендокринне захворювання.

Клінічних ознак у цієї патології дуже багато. Для того щоб все запам’ятати і нічого не упустити ми розглянемо їх поетапно по всіх системах організму.

 

Шкіра

Шкірні покриви стають сухими, багряно-мармуровими, лущаться. У місцях сильного тертя відзначається посилення пігментації. В області сідниць, стегон, живота, молочних залоз, пахвових западин виділяються широкі смуги синьо-фіолетових до темно-червоних відтінків. Їх поява пов’язана з руйнуванням білків під дією посиленого вироблення глюкокортикоїдів (гормонів надниркових залоз). Шкіра стоншується до такої міри, що видно кровоносні судини. Самі судини ломки, будь-який вплив на них викликає ушкодження. З цієї причини у хворого можна побачити синці та рани різної величини і глибини, які дуже довго зхвороба Іценко-Кушинга симптомиаживають. Не можна не відзначити 2 важливих симптому – гірсутизм і вирилізм – обидва розвиваються в результаті підвищеного вмісту андрогенів. Гірсутизм – ріст волосся у жінок за чоловічим типом. З’являються вуса, борода, рослинність на грудях і животі.

Вирилізм – явище, коли лице і тіло людини, незалежно від статі, покривається великою кількістю волосся, що перевищує норму в кілька разів. А на голові вони випадають і утворюють лисини. Часто на тілі можна помітити гнійничкові висипання, виразки та фурункули (запалення потових і сальних залоз шкіри).

 

Підшкірна жирова клітковина і ожиріння

Ожиріння є одним з основних симптомів і зустрічається в 95% випадків. Перерозподіл його по всьому тілу не однаковий. Лице набуває округлу форму, що нагадує місяць («місяцеподібне обличчя). Іншою відмітною ознакою може бути відкладення жиру в області сьомого шийного хребця у вигляді невеликого горбка («клімактеричний горбик» або «буйволовий тип»). Цей хребець, точніше його відросток, можна промацати ззаду на шиї (саму виступаючу частину), якщо сильно нахилити голову вперед. Значне потовщення підшкірно – жирового шару відбувається також у зоні живота і грудей. Всі ці ознаки пояснюються дією в підвищеному вмісті кортизолу (гормону наднирника), який сприяє прискореному утворенню ліпідів (жирів) в організмі.

 

 

Кісткова система

При хворобі Іценко-Кушина в 95% уражається кісткова система. Підвищений вміст глюкокортикоїдів (гормонів надниркових залоз) з одного боку – руйнує білки, що є основою кістки, а з іншого – зменшує всмоктування кальцію в кишечнику. Таким чином, кальцій, який надає міцність кістковій системі, надходить в неї в малій кількості. У результаті розвивається захворювання під назвою «остеопороз». Воно охоплює в основному кістки обличчя, черепа, хребта, стоп і кистей. Відбувається зміна їх розмірів і форми, які найчастіше супроводжуються важкими переломами і сильним болем. У дорослих відбувається зменшення зростання на 10-20 см., А у дітей – повна його затримка.

 

М’язова система

Так само як і в попередньому випадку, підвищена кількість глюкокортикоїдів руйнує і білки м’язів. Це призводить до схуднення рук і ніг, в них з’являється слабкість до такої міри, що хворий не може підняти невеликий вантаж або встати без чужої підтримки.

 

Дихальна система

Під дією гормонів надниркових знижується імунітет. Організм стає чутливим до всіх інфекцій. На цьому тлі розвиваються бронхіти (запалення бронхів), пневмонії (захворювання, що вражає легені і дрібні бронхи), туберкульоз (інфекційна хвороба, часто хронічна, що викликається особливою бактерією Коха і вражаюча легені, кістки, суглоби, кишечник та інші органи).

 

Серцево-судинна система

Одним з перших ознак хвороби Іценко-Кушинга в 95% випадках – підвищення артеріального тиску. Якщо не вживати заходів щодо його зниження до норми, у людини може розвинутися серцева недостатність. Вона характеризується наступним: серце рідше скорочуючись, гальмує руху крові по судинах організму, і всі органи і тканини починають відчувати брак кисню, необхідного для їх роботи. Такий стан хворого може довести до летального результату.

 

Травна система

При даному захворюванні спостерігається печія (печіння) в стравоході, «стероїдні» виразки шлунка і початкового відділу кишечника, викликані глюкокортикоїдами. Страждає і печінка: не може виконувати всі належні їй функції.

 

Симптоми хвороби Іценко-Кушинга

Сечовидільна система

Існує кілька причин, які створюють проблеми у нирках і сечовивідних шляхах. Одна з них – знижений імунітет підсилює їх сприйнятливість до інфекцій. Формується пієлонефрит – захворювання, що вражає нирки і яке характеризується високою температурою тіла і болями в попереку. Друга причина – вимивання з кісток кальцію, підсилює виведення його з сечею. Це сприяє утворенню каменів в сечовидільної системи і розвитку сечокам’яної хвороби. Третій фактор – підвищений артеріальний тиск руйнує нирки таким чином, що на їх місці розростається сполучна тканина. Так розвивається нефросклероз, який піднімає тиск. Утворюється замкнене коло і всі процеси повторюються один за одним, погіршуючи загальний стан організму.

 

Нервова система і психіка

У попередніх системах був описаний остеопороз, який руйнуючи кістки, тисне на нерви, що проходять біля них. Цей вплив викликає такий сильний біль, особливо у верхніх частинах рук і ніг, що хворий не може зробити найменшого руху. З боку психіки спостерігається зниження пам’яті та інтелекту, часті депресії, підвищена емоційність або навпаки – байдужість до всього навколишнього. При тривалому перебігу захворювання зі значним погіршенням з’являються думки про самогубство.

 

Ендокринна і статева системи

У 35-40% пацієнтів спостерігається «стероїдний» цукровий діабет, викликаний глюкокортикоїдами. Цукровий діабет – захворювання, що виникло внаслідок ендокринних порушень, які підвищують цукор у крові і порушують обміни білків, жирів, вуглеводів, мінералів, води і солей. При хворобі Іценко-Кушинга у обох статей відбувається зниження лібідо. У жінок в 70% випадків відсутня менструація, самі органи (матка, яєчники) зменшуються в розмірах. Вагітність в таких ситуаціях практично неможлива. А у випадку, коли вона буває, завжди закінчується викиднем. Якщо ця патологія проявилася в дитячому віці, статевий розвиток дитини зупиняється.

 

26.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)