Типи і ступеня ожиріння

Дуже важливо визначити не тільки причину зайвої ваги, але і ступінь ожиріння, від цього також залежить інтенсивність лікування.

Ступеня ожиріння визначають за допомогою індексу маси тіла, який можна визначити за формулою: ІМТ = вага в кг / (зріст в м) 2.

1 ступінь – індекс маси тіла становить від 20 до 30. При такому ступені ожиріння досить легко скинути вагу, необхідно відкоригувати харчування і додати помірну фізичну активність.
2 ступінь – індекс маси тіла становить від 30 до 40. На цьому етапі підвищується ризик розвитку захворювань, пов’язаних з ожирінням (атеросклероз, цукровий діабет і багато інших). Схуднути буде набагато важче. Треба суворо дотримуватися дієтичного харчування, посилювати фізичну активність. Особливістю даного ожиріння є швидке повернення зайвих кілограмів після переходу до старого способу життя. Тому правильне харчування і фізична активність повинні стати звичайною справою, а не тільки короткочасним заходом.
3 ступінь – індекс зайвої ваги від 40 до 60. Самостійно схуднути дуже важко. Людині складно пересуватися, нахилятися, часто спостерігаються напади харчового сп’яніння, з’являється задишка після незначних фізичних навантажень. Високий ризик розвитку супутніх важких захворювань. Як і при 2 ступені, необхідно повністю переглянути і змінити свій спосіб життя. На даному етапі часто доводиться вдаватися до додаткових методів схуднення (психотерапевтичні, хірургічні). Якщо не лікувати, з роками розвивається 4 ступінь ожиріння – смертельно небезпечне захворювання.
4 ступінь – індекс маси тіла вище 60. Це дуже хворі люди з цілим букетом захворювань. Крім порушення рухових функцій тіла, наростають симптоми серцевої і дихальної недостатності (задишка навіть у спокої), яка може призвести до повної зупинки серця. Таку ступінь ожиріння вилікувати дуже важко. Багато хто вважає, що це не можливо, хоча нічого неможливого немає.

Індекс маси тіла не використовують для визначення ступеня ожиріння у діток, жінок під час вагітності, спортсменів з великою м’язовою масою, а також у літніх людей старше 65 років.

Крім ступенів ожиріння, є таке поняття, як тип ожиріння, які різняться в залежності від розподілу жиру в організмі.

 

Типи аліментарно-конституційного ожиріння (первинне ожиріння):

1. Жіночий тип – в основному характерний для жінок, при цьому типі жир більшою мірою розподіляється в області сідниць і стегон, часто такі люди мають масивні ноги. Жир зазвичай розташовується безпосередньо під шкірою, шкіра стає рихлою, часто має вигляд апельсинової кірки, розвивається целюліт. Такий вид фігури ще називають тип груші. Цікаво, що при цьому типі ожиріння у людини спостерігається поганий настрій, депресії, порушений сон, з’являється апатія. У фізичних навантаженнях повинні переважати вправи з силовим навантаженням на ноги. Також важливо переглянути не тільки харчування, але і водний режим. Саме рясне пиття (негазованої очищеної води) сприятиме швидшому виведенню продуктів метаболізму жиру з підшкірно-жирового шару.

2. Чоловічий тип – характерний однаково як для жінок, так і для чоловіків. У таких людей відзначається великий округлий животик, масивні плечі і збільшені молочні залози. Такий вид ожиріння у важких випадках сприяє ожирінню і внутрішніх органів, що небезпечно для життя. Таку фігуру порівнюють з яблуком. На відміну від жіночого типу, люди з чоловічим ожирінням дуже життєрадісні, активні, незважаючи на свою вагу, а поїдання їжі приносить їм дуже велике задоволення. При такому типі ожиріння важливо, щоб харчування було дробовим, тобто їсти треба часто, але маленькими порціями, уникати прийому їжі у вечірній час і поїдання «фаст фуду». Також необхідно виключити з раціону копчену, гостру, солону, солодку їжу. А серед фізичних навантажень краще надати перевагу кардіонавантаженням: бігу, стрибкам, плаванню, танцям і так далі.

3. Змішаний тип – найбільш частий вид фігури, пов’язаний з порушеннями харчування і харчової поведінки. При цьому жир рівномірно розподіляється по всьому тілу, як на животику, так і на стегнах, руках, плечах і обличчі. Такі люди мало рухаються, страждають перепадами настрою, постійно хочуть спати, їдять, заїдаючи нервові стреси. У лікуванні даного типу ожиріння дуже важливо повністю переглянути режим харчування і фізичного навантаження.

Також за типом ожиріння можна судити про захворювання, наслідком якого з’явилася зайва вага. Так, наприклад, при захворюванні Іценко-Кушинга жир накопичується тільки в області живота і обличчя, при чоловічій кастрації – жир розподіляється по стегнах, сідницях, в області живота і молочних залоз.

Але який би тип ожиріння не був, в будь-якому випадку треба скидати кілограми і лікувати їх причину. Будь-який тип з часом призводить до тяжких наслідків.

03.02.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)