Симптоми аневризми аорти

Симптоми аневризми аорти безпосередньо залежать від її локалізації, розміру і темпу прогресування. Це обумовлено тим, що аорта межує з різними органами, які при стисненні дають різну клінічну картину. Чим більше буде розмір аневризми, тим більш вираженими будуть симптоми. При швидкому прогресуванні патології анатомічне положення і функція органів будуть різко порушені. При повільному прогресуванні аневризми організм в деякій мірі починає пристосовуватися до захворювання. Симптоми будуть проявлятися поступово і не сильно турбувати пацієнта.
В такому випадку аневризма може бути діагностована на пізній стадії. Нерідко аневризма аорти в кінцевій стадії проривається в сусідній порожній орган, грудну або черевну порожнини.

Залежно від локалізації патології аорти виділяють:

 • симптоми аневризми синусів аорти;
 • симптоми аневризми висхідного відділу аорти;
 • симптоми аневризми дуги аорти;
 • симптоми аневризми низхідного відділу аорти;
 • симптоми аневризми торакоабдомінального відділу аорти.

 


 

Симптоми аневризми синусів аорти

 

 

Ураження синусів аорти призводить до недостатності клапанів аорти або звуження просвіту вінцевих артерій, які кровопостачають серце. Ці зміни і призводять до появи симптомів. Недостатність клапана аорти проявляється його нездатністю перешкоджати зворотному току крові з аорти в лівий шлуночок серця під час діастоли (розслаблення м’язів шлуночків серця). Виражається це прискореним серцебиттям, задишкою, болем в області серця, запамороченням, короткочасною втратою свідомості. Стеноз (звуження) вінцевих артерій може призвести до серцевої недостатності, ішемічної хвороби (зменшення кровообігу певної ділянки органу) серця, інфаркту міокарда.

Аневризма невеликого розміру зазвичай не проявляється. Симптоми з’являються тільки в разі її прориву в сусідні органи. Часто аневризма проривається в легеневої стовбур – велику кровоносну судину, що йде з правого шлуночка серця в легені. Проявляється це загрудинними болями, швидко наростаючою задишкою, ціанозом (синюшністю шкірних покривів), збільшенням печінки, набряками, прогресуючою лівошлуночковою і правошлуночковою недостатністю. Аналогічна клінічна картина спостерігається при прориві аневризми аорти в праві відділи серця. Такі ускладнення призводять до швидкої загибелі хворого.

Аневризми великого розміру здавлюють сусідні органи і судини. При здавленні легеневого стовбура, правого передсердя і правого шлуночка розвивається подостра правошлунковочна недостатність. Проявляється вона набряком вен шиї, збільшенням печінки і розвитком набряків нижніх кінцівок. Швидке прогресування здавлювання легеневого стовбура може привести до раптової загибелі хворого. У деяких випадках аневризма здавлює верхню порожнисту вену з появою, так званого, коміра Стокса – набряку шиї і голови, набряку верхніх кінцівок і області лопаток.


 

 

Симптоми аневризми висхідного відділу аорти

 

Аневризма висхідного відділу аорти відрізняється тим, що не призводить до здавлення органів і судин і досягає досить великих розмірів. При такому типі аневризми пацієнт може пред’являти скарги на тупу загрудинну біль, рефлекторну задишку, в деяких випадках атрофію (виснаження, зменшення) ребер і грудини з випинанням ділянки грудної клітки. При здавленні верхньої порожнистої вени – набряк голови та шиї, рук.

При прориві аневризми в верхню порожнисту вену з’являється синдром верхньої порожнистої вени. Виявляється синдром ціанозом (синюшністю) шкірних покривів, набряком обличчя і шиї, розширенням поверхневих вен на обличчі, шиї, верхніх кінцівках. У частини пацієнтів може спостерігатися кашель, порушення ковтання, болі в області грудей, стравоходу і носові кровотечі. Симптоми посилюються в положенні лежачи, тому пацієнти приймають вимушене положення напівсидячи.


 

 

Симптоми аневризми дуги аорти

 

Подальше збільшення в розмірі аневризми дуги аорти здавлює трахею, бронхи і нерви, що проявляється різноманітною симптоматикою.

При здавленні бронхів, трахеї, легенів з’являється задишка (часте, утруднене дихання), яка більш виражена при вдиху. Також може з’явитися кровохаркання, яке зазвичай передує прориву аневризми. У важких випадках може з’явитися гучне дихання зі свистом. При розташуванні аневризми в кінцевій частині дуги аорти відбувається здавлення лівого бронха. Лівий бронх більш вузький і довгий, тому при його здавленні повітря не буде надходити в легеню. Це може привести до спадання (ателектазу) легені і відсутності газообміну. Такий стан проявляється болем в області легень, синюшностью шкірних покривів, задишкою, почастішанням пульсу і артеріальною гіпотензією (низьким артеріальним тиском).

При здавленні лівого нижнього гортанного нерва (уражається частіше правий нижній гортанний нерв) змінюється тембр голосу, з’являються кашель і задуха (частіше при вдиху). При здавленні аневризмою вен з’являється набряклість і цианотичность (синюшність) обличчя, набухання вен шиї.

Аневризма дуги аорти може ускладнюватися проривом в стравохід або трахею. Спочатку з’являється кровохаркання, блювота з кров’ю, а потім рясна кровотеча.


 

 

Симптоми аневризми низхідного відділу аорти

 

Анатомічне розташування аневризми низхідного відділу аорти призводить до здавлення нервових корінців, грудних хребців, лівої легені та стравоходу.

При тиску аневризми на нервові корінці у пацієнта з’являються сильні болі в відповідних відділах, що не піддаються лікуванню знеболюючими засобами. Тіла грудних хребців можуть деформуватися і руйнуватися при постійному тиску випинання аорти. У важких випадках це може привести до втрати довільних рухів нижніх кінцівок.

Спадання легені, легенева кровотеча, розвиток пневмоній (запалення легенів) – все це результат здавлення легені аневризмою аорти.

При прориві аневризми в легеневу тканину, бронх, плевральну порожнину (простір між легенями і оболонкою) з’являються кровохаркання, задишка, цианотичность шкірних покривів, скупчення крові в плевральній порожнині.


 

Симптоми аневризми торакоабдомінального відділу аорти

 

Аневризма торакоабдомінального відділу зустрічається рідко. При такому розташуванні патології уражаються стравохід, шлунок, великі кровоносні судини. Пацієнт буде пред’являти скарги на порушення ковтання, часту відрижку, болі в області шлунка, блювоту, зниження маси тіла.

У разі стискання кровоносних судин (чревного стовбура, верхньої брижової артерії) утворюються колатералі – бічні обхідні судини, що забезпечують нормальне кровопостачання органів. Тому внутрішні органи не будуть страждати від нестачі кисню і поживних речовин, але пацієнт буде відчувати здавлюючі болі в області живота (черевна жаба). При великому розмірі аневризми стискаються ниркові артерії, що може привести до стійкого підвищення артеріального тиску.


 

Ускладнення аневризми аорти

 

Аорта – основна найбільша судина в тілі людини, що несе кров від серця. Від аорти відгалужуються великі артерії, що живлять всі органи. Тому патологія аорти та її функціональна недостатність веде до ураження інших органів внаслідок нестачі кисню і поживних речовин.

Ускладненнями аневризми грудного відділу аорти є:

Згідно зі статистикою від ускладнень аневризми грудного відділу аорти вмирає до 38% пацієнтів протягом 3 років після встановлення діагнозу, а протягом 5 років – до 58% пацієнтів.

Основними ускладненнями, що призводять до летального результату, є:

 • розрив аневризми – 40% летальних випадків;
 • серцева недостатність – 35% летальних випадків;
 • легенева недостатність – 15 – 25% летальних випадків.

 

 

06.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)