Причини почервоніння очей

 
Почервоніння очей виникає через розширення поверхневих судин ока і підвищення в них кров’яного тиску. У деяких випадках судини можуть пошкоджуватися, що призводить до утворення кривавих плям на слизовій оболонці ока.
Почервоніння очей може виникати на тлі деяких інфекційних захворювань, при алергії, на тлі травми очного яблука або мати неінфекційний характер.

Нерідко причиною почервоніння очей є їх надмірне перенапруження. До надмірного стомлення очей призводить щоденна багатогодинна робота за монітором комп’ютера, робота з дрібними деталями, тривалий перегляд телевізора. Робота при недостатньому природному і / або штучному освітленні також є додатковим негативним чинником, що сприяє швидкій втомі очей і викликає почервоніння очей.
Іншою частою причиною появи почервоніння очей є потрапляння в них різних сторонніх об’єктів. В очі може потрапляти пил, пісок, дрібні комахи. Нехтування у використанні захисної маски на виробництві може також негативно позначатися на здоров’ї очей. Так, наприклад, в очі може потрапляти стружка, різні хімічні речовини, які здатні травмувати і вражати слизову оболонку очей.

 

 

У жінок почервоніння очей може викликати використання різних косметичних засобів. На відміну від шкіри, слизова оболонка очей менш стійка до різних хімічних речовин, що містяться в косметиці. Так як деяка косметична продукція для обличчя містить в своєму складі кислоти (хоча і слабкі) або інші хімічні речовини, то навіть їх невелике потрапляння на чутливу кон’юнктиву ока може викликати свербіж, печіння і почервоніння.

Нерідко у жінок очі починають червоніти під час вагітності. Варто зауважити, що найбільш інтенсивно даний симптом проявляється під час пологів.

Почервоніння очей може бути неспецифічним симптомом якого-небудь інфекційного захворювання. Найчастіше даний симптом буває викликаний різними гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), такими як грип, парагрип, аденовірусна інфекція. Крім того, виникнення кашлю при різних гострих респіраторних захворюваннях підвищує тиск у судинній мережі очей і сприяє виникненню почервоніння.

У деяких випадках почервоніння очей є постійним «супутником» деяких спортсменів. Так, наприклад, спортсмени, які займаються важкою атлетикою (штангісти), бодібілдери, легкоатлети (метання ядра, молота, диска) практично завжди через великі навантажень мають почервонілі очі.

Найчастішою причиною появи почервонілих очей у маленьких дітей є довгий плач. Крім того, якщо дитина часто тужиться (наприклад, при запорах), то це також неодмінно призводить до появи даного симптому.

Вживання алкоголю у великих кількостях або наркотичних речовин також призводить до появи такого симптому як почервонілі очі.

Тривале перебування в несприятливих кліматичних умовах нерідко може завдати шкоди здоров’ю очей. Сильний вітер, знижена або підвищена температура в певній мірі можуть травмувати слизову оболонку ока. Крім того, прямий вплив сонячного світла на зоровий аналізатор здатне викликати мимовільне сльозовиділення і почервоніння очей.

 

 

Причини почервоніння очей:

 • плач;
 • попадання в очі різних сторонніх предметів;
 • вплив несприятливих кліматичних факторів
  (підвищена або знижена температура повітря, перепади атмосферного тиску, вітер);
 • зорове перенапруження;
 • недосипання;
 • носіння контактних лінз;
 • носіння некоректно підібраних окулярів;
 • дія тютюнового диму;
 • вживання алкоголю і деяких наркотичних засобів;
 • фізичне і психічне перенапруження;
 • недолік деяких вітамінів і мінеральних речовин.

 

 

 
Також виділяють наступні причини почервоніння очей:

 • інфекційні ураження очей (блефарит, кон’юнктивіт, ячмінь, гнійне ураження повік);
 • алергічне запалення очей (набряк Квінке, алергічний кон’юнктивіт, весняний катар);
 • ревматичні ураження очей (увеїт, склерит, синдром сухого ока);
 • травматичне пошкодження очей.

Крім того, крім вищевказаних причин інфекційної і неінфекційної природи до почервоніння очних яблук призводить також підвищення внутрішньоочного тиску, астигматизм і деякі інші патології.

 

 

 

Діагностика причин почервоніння очей

 

Для того щоб точно поставити діагноз, лікар-офтальмолог повинен ретельно зібрати всю інформацію про захворювання. Враховуються характерні скарги, які надає пацієнт, а також фактори, при яких симптоматика захворювання посилюється або, навпаки, стихає. Крім того, важлива характеристика симптомів (тривалість, вираженість), наявність додаткових супутніх захворювань. Не менш важливо дізнатися про місце роботи, так як професійна діяльність пацієнта може бути пов’язана з постійним контактом з різними шкідливими чинниками на виробництві (хімічні, біологічні та фізичні). Наявність в минулому хірургічних операцій на очах або травм також є важливою інформацією для лікаря.

На другому етапі фахівець проводить огляд очей. Починають з зовнішнього огляду, стану шкіри навколо очей і вік, а також слизової очей. За допомогою щілинної лампи лікар може більш детально оцінити стан вій, заднього краю повік, кон’юнктиви, рогівки. Крім цього, в більшості випадків необхідно визначити гостроту зору пацієнта. Залежно від патології також визначають внутрішньоочний тиск, сумарну сльозопродукцію (тест Ширмера) і деякі інші показники і параметри.

 

 

При необхідності лікар може вдатися до додаткових методів лабораторної діагностики. Так, наприклад, при інфекційному ураженні очей важливо взяти мазок або зробити зішкріб з ураженої частини ока для подальшого визначення збудника. При бактеріальній або змішаній інфекції також визначають чутливість мікроорганізму до різних антибіотиків (антибіотикограма).

18.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)