Чому очі червоні і сльозяться?

 

Почервоніння очей разом зі сльозотечею може сигналізувати про будь-яке очне захворювання. Нерідко очі сльозяться і червоніють при впливі на них тютюнового диму або різних дратівливих хімічних речовин. Сильний вітер і мороз також можуть дратувати і навіть травмувати слизову оболонку ока. Крім того, причиною появи даних симптомів може бути і алергічна реакція.

Варто відзначити, що якщо до почервоніння очей і сльозотечі також приєднується очна біль і світлобоязнь, то необхідно якомога раніше проконсультуватися з лікарем-офтальмологом. В даному випадку з високою часткою ймовірності можна говорити про виникнення офтальмологічного захворювання.

 

Виділяють наступні найбільш часті причини почервоніння очей і сльозотечі:

 • Травма ока може призводити до рясної сльозотечі і почервоніння ока. Навіть незначні пошкодження слизової оболонки ока (кон’юнктиви), рогівки або склери можуть викликати сильне роздратування, біль, почервоніння і сльозотечу. Почервоніння судин пов’язано з пошкодженням дрібних поверхневих судин зовнішньої оболонки ока. У свою чергу, сльозотеча виникає через подразнення гілочок очного нерва. Рефлекторна сльозотеча в цьому випадку дозволяє очистити слизову оболонку ока від мікробів, які могли бути занесені в очі під час травми. В сльозі міститься речовина лізоцим, яка має бактерицидний ефект і здатна нейтралізувати різні хвороботворні мікроорганізми. При будь-який навіть самій незначній травмі ока слід звернутися за консультацією до фахівця.
 • Запальний процес в очниці також може призводити до почервоніння очей і сльозотечі. Так, наприклад, дані симптоми характерні для запалення рогівки (кератит), слизової оболонки ока (кон’юнктивіт) і крайової частини повік (блефарит). Розширення кровоносних судин зовнішньої оболонки очей пов’язано з виділенням великої кількості судинорозширювальних речовин (гістамін, брадикінін). Сльозотеча, а також світлобоязнь виникає через здавлювання набряком периферичних гілочок очного нерва. Варто відзначити, що інфекційний процес може поширюватися на більш глибокі структури ока, викликаючи ураження судинної оболонки ока або сітківки. У рідкісних випадках офтальмологічні захворювання можуть стати причиною запалення мозкових оболонок (менінгіт) або закупорки венозних синусів (судин) мозку. Саме тому, щоб придушити зростання і розмноження бактерій призначають краплі або мазі, які містять антибіотики. Підбором антибіотиків повинен займатися лікар.
 • Вплив різних хімічних речовин на слизову оболонку ока. Дратівливі хімічні речовини можуть зустрічатися на виробництві, в побуті або знаходиться безпосередньо в атмосфері. Контакт зі слизовою аміаку, сполук хлору, фтору або сірки, а також вплив лугів або кислот призводить до сильного роздратування. В результаті цього виникає печіння в очах, почервоніння, сильна сльозотеча, відчуття піску в очах. Носіння захисних окулярів на виробництві дозволяє вберегти очі від хімічних речовин. У побуті найчастішою причиною сльозотечі і почервоніння очей є обробка цибулі. Пов’язано це з тим, що при розрізанні лука в повітря потрапляє речовина лакриматор. При взаємодії з вологою слизовою очей, лакриматор перетворюється в сірчану кислоту, що і призводить до подразнення і рясній сльозотечі. Варто зазначити, що малі дози лакриматоров, як правило, ніяк не впливають на здоров’я очей, що не можна сказати про різні детергенти. При попаданні миючих засобів на слизову оболонку ока може виникати хімічний опік. Найбільш часто з цієї причини страждають діти. Причиною сильного роздратування очей також може стати перевищення гранично допустимих концентрації деяких речовин в атмосфері. Найчастіше від цього страждають люди, що проживають в безпосередній близькості від великих промислових фабрик і заводів.
 • Вплив несприятливих кліматичних умов. До почервоніння очей і сильної сльозотечі може привести прямий вплив сонячних променів, сильний вітер або мороз. В даному випадку рясна сльозотеча має рефлекторний характер. Вся справа в тому, що при несприятливих погодних умовах слизова оболонка може швидко пересихати, що робить зовнішній шар очей (склера, рогівка, кон’юнктива) вкрай сприйнятливими до будь-якого зовнішнього впливу. Саме тому виділення великої кількості слізної рідини сприяє збереженню цілісності зовнішньої оболонки очного яблука.
 • Попадання в око сторонніх предметів. При попаданні в очі різних смітинок, піщинок або дрібних комах виникає почервоніння, сльозотеча, біль, відчуття піску або стороннього тіла. Вироблення великої кількості слізної рідини в даному випадку сприяє легшому виведенню стороннього тіла з ока. У свою чергу, почервоніння очей виникає через розширення поверхневих кровоносних судин в результаті сильного подразнення слизової оболонки ока. Промивання ока проточною водою дозволяє в деяких випадках видалити стороннє тіло з ока. У тому випадку, якщо дана маніпуляція не допомогла, то тоді потрібно звернутися до офтальмолога.

 

 

 

 

 • Зорове перенапруження є найбільш частою причиною сльозотечі і почервоніння очей. При тривалому зоровому контакті частота моргань дещо зменшується, що стає причиною пересихання слизової оболонки ока. Незволожена слизова надалі, стикаючись з зовнішньою частиною повік, може травмуватися. Крім того, при зоровому перенапруженні виникають такі симптоми як почуття дискомфорту, печіння, свербіж, втома, зниження гостроти зору. Для зняття зорової перенапруги рекомендується дотримуватися режиму праці та відпочинку, робити мікропаузи кожні 45 хвилин, а також використовувати препарати штучної сльози у вигляді крапель.
 • Носіння неправильно підібраних окулярів або лінз створює додаткове навантаження на зоровий аналізатор і швидко призводить до перенапруження і втоми очей. Почервоніння очей в даному випадку виникає внаслідок підвищення тиску в судинах. У свою чергу, утворення великої кількості слізної рідини може бути реакцією на лінзи (при їх першому використанні), так як лінзи, по суті, є чужорідним тілом для ока. Варто відзначити, що носіння неправильно підібраних лінз або окулярів нерідко супроводжується запамороченням і головним болем, викликаними підвищенням артеріального тиску.
 • Алергічна реакція може стати причиною сильного почервоніння очей і рясної сльозотечі. В основі алергії лежить виділення великої кількості біологічно активних речовин, які розширюють кровоносні судини, викликаючи почервоніння ока. Крім того, для алергії характерний набряк слизової оболонки ока, сльозотеча, сильне свербіння. У деяких випадках може виникати світлобоязнь. При алергічному кон’юнктивіті (запалення слизової оболонки ока) необхідно приймати антигістамінні препарати (супрастин, діазолін, лоратадин та ін.), а також максимально скоротити час контакту з дратівливими речовинами.
18.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)