Хвороба Лайма

Хвороба Лайма (бореліоз) є одним з найбільш поширених захворювань, що передаються шляхом присмоктування кліща до поверхні шкіри. Безпосереднім збудником хвороби є одна з бактерій, що належать до роду боррелій.

Клінічна картина характеризується певною стадийністью. Перша стадія захворювання проявляється появою мігруючої еритеми в місці присмоктування кліща в терміни від 2 до 32 діб і відзначається практично у всіх пацієнтів, які постраждали від укусу кліща-переносника бореліозу. Друга стадія реєструється в середньому у 20 – 30% пацієнтів через 1 – 3 місяці і проявляється симптомами ураження суглобів, їх допоміжного апарату (зв’язок, синовіальних піхв, рідше сухожиль), нервової і серцево-судинної системи. Третя стадія бореліозу розвивається в терміни від півроку до 2 років з моменту зараження і проявляється глибоким ураженням суглобів, шкіри і нервової системи аж до деменції і спастичного парезу кінцівок.

Лікування захворювання в першій стадії проводиться антибактеріальними препаратами і є високоефективним. Лікування хвороби Лайма у другій стадії є істотно менш ефективним, більш тривалим і часто супроводжується тими чи іншими залишковими явищами, причому повне одужання настає в більшості випадків, але не у всіх. Третя стадія бореліозу практично не піддається лікуванню і часто супроводжується інвалідизацією хворого.

Симптоми хвороби Лайма

Клінічна картина Лайм-бореліозу надзвичайно різноманітна. Вона залежить як від стадії захворювання, так і від його клінічного варіанта. Згідно з останніми дослідженнями в даній області виявлено ще й взаємозв’язок між видом збудника і клінічними проявами захворювання, переважно, в другу і третю стадію хвороби. Так, B. garinii асоціюється з порушеннями з боку нервової системи, B. burgdorferi з ураженням суглобового апарату, а B. afzelii – з атрофічними змінами шкірних покривів.

Розрізняють три стадії захворювання. Перша і друга стадії відносяться до раннього періоду, а третя стадія відноситься до пізнього періоду кліщового бореліозу.

Перша стадія хвороби Лайма

Перші клінічні прояви захворювання відзначаються після 1 – 2 тижнів з моменту зараження. У деяких випадках цей період скорочується до декількох діб або навіть годин. Також він може протривати аж до декількох місяців.

Симптоматика першої стадії бореліозу включає:

 • первинний афект;
 • синдром загальної інтоксикації;
 • кільцеву еритему;
 • більш рідкісні прояви першої стадії бореліозу.

Первинний афект

Первинний афект являє собою невелику, до 1,0 см область гіперемії (почервоніння) і місцевого набряку тканин в місці, куди присмоктався кліщ. Як правило, будь-яких неприємних відчуттів даний запальний осередок не викликає, оскільки слина кліща містить особливі знеболюючі речовини. Після самостійного відокремлення кліща в терміни від 2 до 12 днів в залежності від зрілості і статі особини або після насильницького його вилучення в більш ранні терміни, в місці його присмоктування утворюється чорно-коричнева корочка, оточена невеликим вінчиком гіперемії (почервоніння). У разі потрапляння всередину рани інфекції або неповного вилучення кліща можливе формування абсцесу м’яких тканин або навіть флегмони.

Синдром загальної інтоксикації

Більшість випадків зараження супроводжується явищами інтоксикації організму продуктами розпаду бактерій, атакованих імунною системою. Найбільш типовою ознакою такої інтоксикації є підвищення температури тіла. Лихоманка, як правило, супроводжується слабкістю, ознобом, головним болем, м’язовими болями і болями в суглобах. Часто на тлі гострого періоду бореліозу розвивається клініка катарального фарингіту, тонзиліту (ангіни). У досить рідкісних випадках перша стадія даного захворювання протікає без синдрому загальної інтоксикації.

Кільцеподібна еритема

Кільцеподібна еритема є патогномонічним (достовірним) симптомом Лайм-бореліозу. При інших захворюваннях еритеми таких форм не зустрічаються. Їх формування відбувається лише в тому випадку, якщо збудник проник в рану за допомогою слини кліща або з продуктами гниття частин його тіла, залишеними в рані. Протягом першого тижня в місці присмоктування кліща утворюється спочатку невелика пляма, яка поступово перетворюється на папули (височить над поверхнею шкіри) і збільшується в розмірах. У міру зростання в центрі папули з’являється область більш блідої шкіри, яка нівелюється з нормальною шкірою навколо папули. Таким чином, зовні еритема приймає вид червоного кільця з опуклими краями. Іноді ця еритема покривається невеликими бульбашками, корочками і навіть ділянками некрозу, які, втім, рідко викликають більш неприємні відчуття, ніж простий свербіж. Швидкість зростання такої еритеми може бути дуже високою, аж до декількох сантиметрів на годину. Так, протягом кількох днів вони досягають діаметра до 20 см в середньому, а в деяких випадках і до 50 – 60 см.

Слід зазначити, що кільцеподібні еритеми можуть мати контури як правильного кола, так і овалу. Залежить це, переважно, від частини тіла, до якої присмоктався кліщ. На животі, грудях, спині і сідницях формуються частіше еритеми правильної кільцеподібної форми, а на бічних поверхнях тулуба, шиї та кінцівках формуються еритеми кільцеподібної форми.

У терміни від 3 до 30 днів первинна еритема зникає або самостійно, або під впливом медикаментозного лікування. Орієнтовно в 10% випадків кільцеподібна еритема може не виявитися зовсім, однак перша стадія захворювання, при цьому протікає як зазвичай, після чого клінічно захворювання дебютує відразу з другої стадії.

Більш рідкісні прояви першої стадії хвороби Лайма

У число таких симптомів входять ознаки ураження шкірно-слизових покривів, мозкових оболонок, суглобового апарату і печінки.

Так, ураження шкіри крім первинної еритеми іноді проявляється численними вторинними дрібнішими еритемами в інших ділянках тіла, до яких кліщі не присмоктувалися. Також може відзначатися алергічна реакція у вигляді кропивниці і алергічного кон’юнктивіту.

Мозкові оболонки в першій стадії захворювання уражаються рідко, як правило, у пацієнтів, з порушеним гематоенцефалічним бар’єром в результаті перенесеної черепно-мозкової травми, запалення або родової травми. Виявляються вони класичними ознаками менінгіту – головними болями, синдромом підвищеного внутрішньочерепного тиску, світлобоязню, нудотою, блювотою, а також ригідністю (оціпенінням) потиличних м’язів і позитивним симптомом Керніга (одна з ознак менінгіту).

Ураження суглобового апарату протікає по типу реактивного артриту. Відзначається частіше ураження кількох великих суглобів частіше колінних або стегнових. Домінує при цьому болючість при рухах і незначний набряк навколишніх м’яких тканин.

Ураження печінки протікає по типу гострого, як правило, безжовтяничну гепатиту. Хворі при цьому скаржаться на нудоту, рідше блювоту, збільшення розмірів печінки і пов’язану з цим тяжкість і іноді хворобливість у правому підребер’ї.

Друга стадія хвороби Лайма

Друга стадія бореліозу настає, як правило, через 1 – 3 місяці з моменту зараження у 10 – 15% пацієнтів, основна частина з яких не отримувала специфічного антибактеріального лікування. Розвиток даної стадії пов’язаний з неповним винищенням збудника захворювання на першій стадії і, як наслідок, з його поширенням по всіх органах і тканинах. Згідно з останніми статистичними даними клінічні прояви другої стадії бореліозу можуть бути вкрай різноманітними. Залежить це, переважно, від того, в якому органі формуються специфічні інфільтрати. Так, може відзначатися ураження очей, шкіри, статевих органів, ендокринних залоз, селезінки, нирок, лімфатичних вузлів та ін. Проте, найбільш специфічним вважається помірне по тяжкості ураження нервової системи, серцево-судинної системи і шкіри.

Ураження нервової системи у другій стадії хвороби Лайма

Нервова система у другій стадії хвороби Лайма уражається по типу менінгіту, менінгоенцефаліту, парезу черепних нервів і радикулоневритів. У дітей частіше відзначається ураження мозкових оболонок і структур центральної нервової системи, в той час як у дорослих домінує ураження периферичних структур.

Менінгіт проявляється важкими головними болями, нудотою, блювотою, світлобоязню, ригідністю потиличних м’язів, а також вираженою загальною слабкістю. Лихоманка, як правило, відсутня, однак може відзначатися субфебрилітет (температура тіла менше 38 градусів). Ураження головного мозку при менінгоенцефаліті частіше носить поширений характер і проявляється у вигляді зниження концентрації уваги, пам’яті, емоційної лабільності і безсоння.

Ураження периферичних структур нервової системи проявляється різними радикулопатіями. Так, найбільш специфічним для бореліозу в другій стадії є парез лицьового нерва, який нерідко є двостороннім. Крім того, у ряду хворих відзначаються радикулоневрити, переважно, шийних і грудних відділів. До їх проявів відносять характерні гострі болі і гіперестезію (підвищену чутливість). Іноді зустрічаються ізольовані парези периферичних нервів.

Ураження серцево-судинної системи у другій стадії хвороби Лайма

Ураження серцево-судинної системи при бореліозі проявляється порушеннями провідності і ритму через що виникають міокардити і рідше перикардити. Порушення провідності відзначаються у вигляді різних блокад, серед яких переважають часткові і повні атріовентрикулярні блокади. Порушення ритму виявляються нападами надшлуночкових тахіаритмій, надшлуночкових і шлуночкових екстрасистолій і ін. Хворі при цьому відчувають слабкість, яка відображає ступінь порушення гемодинамічних показників, посилене серцебиття, задишку, загрудинную тяжкість і рідше біль. На тлі лікування дані симптоми, як правило, безостаточно регресують. Винятки становлять лише повні блокади, які у відсутності реакції на медикаментозне лікування потребують встановлення кардіостимуляторів.

Ураження шкіри в другій стадії бореліозу

До найбільш специфічному для другої стадії бореліозу шкірних проявів відносять доброякісну лімфоцитому, яка при даному захворюванні являє собою обмежений яскраво червоний інфільтрат, болючий при пальпації, що локалізується, переважно, в області мочок вух, ареол і сосків. До інших, менш специфічних шкірних проявів бореліозу відносять вторинні кільцеподібні еритеми, поширену кропив’янку та ін.

Третя стадія хвороби Лайма

Клінічні ознаки третьої стадії хвороби Лайма починають відзначатися в терміни від 6 місяців до двох років з моменту зараження. Згідно зі статистичними даними, третинний бореліоз розвивається не більше ніж у 10% хворих. До найбільш специфічних ускладнень даної стадії відносять ураження суглобового апарату, глибоке ураження структур нервової системи, а також незворотні атрофічні зміни шкірних покривів.

Ураження суглобового апарату

Ураження суглобового апарату може протікати за трьома сценаріями. Найбільш легким з них є поява мігруючих артралгій (болів в суглобах), які закінчуються так само стрімко, як і почалися. Тривалість таких болів, як правило, не перевищує декількох днів, а об’єктивні ознаки запалення суглобів, як і будь-які залишкові явища, повністю відсутні навіть при болях високої інтенсивності. Часто мігруючі артралгії супроводжуються вираженими м’язовими болями і тендовагінітами (запаленням синовіальних піхв сухожиль).

Середнім за ступенем тяжкості сценарієм ураження суглобового апарату при третинному бореліозі є доброякісний рецидивуючий артрит. При його розвитку відзначається досить чіткий причинно-наслідковий і тимчасовий зв’язок з розвитком первинної еритеми. Перший епізод артриту відзначається через кілька місяців з моменту появи мігруючої еритеми. Уражається, як правило, один колінний суглоб, рідше суглоби інших локалізацій. Об’єктивні ознаки запалення, такі як набряк, почервоніння, місцева гіпертермія та порушення функції суглоба, зазвичай спостерігаються найбільш інтенсивно під час перших епізодів артриту. Тривалість таких епізодів становить від 1 до 3 – 4 тижнів. Після закінчення нападу настає період ремісії (зникнення клінічних ознак захворювання), тривалістю в кілька місяців, після якого напад повторюється. Кожен повторний напад відрізняється меншою інтенсивністю клінічних проявів, а період між нападами, навпаки, збільшується. Вважається, що поява такого артриту можливо лише протягом п’яти років з моменту зараження, після чого механізм його розвитку вичерпує себе.

Третій сценарій ураження суглобів при третинному бореліозі протікає по типу хронічного прогресуючого артриту. На відміну від перших двох варіантів ураження суглобового апарату в даному випадку спостерігається масивне ураження не тільки синовіальних оболонок, але і хрящової тканини, а також допоміжного апарату суглоба (оточуючих зв’язок, сухожиль, синовіальних піхв і ін.). У міру прогресії артриту відбувається ремоделювання суглоба, що супроводжується зниженням діапазону його рухів і зменшенням товщини хряща. Це, в свою чергу, погіршує харчування хряща і веде до ще більш виражених патологічних змін.

Ураження структур нервової системи

Ураження нервових структур в третій стадії бореліозу носить більш глибокий і незворотний характер, в порівнянні з неврологічними проявами в другій стадії. Найбільш поширеними вважаються порушення рухової сфери (спастичний парапарез), розумової діяльності (погіршення короткочасної і довготривалої пам’яті, розумова відсталість, розгальмована поведінка і ін.) І чутливості (полінейропатія).

Атрофічні зміни шкірних покривів

Атрофія шкірних покривів в третій стадії хвороби Лайма розвивається протягом тривалого часу. Найбільш тривала фаза – інфільтративна, під час якої відбувається формування розлитих або вузлових підшкірних інфільтратів бордово-синюшного кольору, переважно, на розгинальних поверхнях великих суглобів кінцівок. У міру прогресії запального процесу епітелій над ураженими областями шкіри поступово стоншується і атрофується. На даному етапі розвивається склеротична фаза атрофічного акродерматита, при якій шкіра практично перестає виконувати свою бар’єрну роль і зовні нагадує тонкий і зім’ятий цигарковий папір.

 

Лікування хвороби Лайма

Лікування бореліозу є, переважно, медикаментозним за винятком рідкісних випадків, коли прогресування до цього захворювання призвело до появи, наприклад, минаючої атріовентрикулярної блокади, що вимагає імплантації кардіостимулятора. Слід зазначити, що медикаментозне лікування на першій стадії бореліозу високоефективне і запобігає прогресії захворювання в наступні, більш ускладнені стадії. Фізіотерапія і лікувальна фізкультура ефективна, переважно, в відновлювальний період при ураженні суглобового апарату і нервової системи. Однак вона має і ряд протипоказань, який обов’язково необхідно враховувати, щоб уникнути погіршення стану хворого.

Обробка шкіри при хворобі Лайма

Первинним осередком при бореліозі називається та невелика ділянка шкіри, до якої присмоктався кліщ. Також це невелика колота рана, яка утворюється після вилучення кліща. Не слід плутати первинний осередок при бореліозі з кільцевою еритемою, навіть, незважаючи на те, що дані шкірні елементи в більшості випадків з’являються на одній ділянці шкіри практично паралельно. Механізм їх формування відрізняється, як і терміни появи і подальша еволюція.

Одним з грізних ускладнень після присмоктування будь-якого кліща, є приєднання до первинного осередку вторинної бактеріальної флори. Як правило, збудниками такої інфекції є сапрофітні або умовно-патогенні мікроорганізми з поверхні шкіри, домінує серед яких золотистий стафілокок. При попаданні його в рану розвивається нагноєння, яке у міру прогресії може перейти в абсцес, флегмону і навіть сепсис, який може призвести до летального результату. Для того щоб мінімізувати шанси нагноєння первинного вогнища, дуже важливо правильно витягти кліща, після чого ретельно обробити саме вогнище і шкіру навколо нього.

Витягувати кліща повинен хірург, навчений подібним маніпуляціям. Це особливо важливо, коли зустрічаються не дорослі кліщі, а їх личинки, які іноді настільки глибоко проникають в товщу шкіри, що витягти їх без спеціального інструментарію, не пошкодивши при цьому, вкрай складно.

Після вилучення кліща і візуального контролю як цілісності самої комахи, так і залишеної рани проводять її обробку антисептичними засобами. В першу чергу, необхідно рясно нанести на неї водний розчин перекису водню. Потім сухим стерильним бинтом насухо забирається вся піна. Після цього за допомогою іншого бинта, змоченого спиртовим або водним розчином йоду, обробляється сама рана, а потім і шкіра навколо неї в радіусі 2 – 3 см. Рухи бинта при цьому повинні відбуватися по спіралі від центру, яким є рана, до периферії. Такий порядок обробки необхідний, щоб уникнути занесення в первинний осередок бактерій з навколишньої шкіри. Для кращого ефекту обробку йодом можна провести послідовно 2 – 3 рази. На завершення обробки рану не перев’язують і не заклеюють лейкопластиром, оскільки це перешкоджає утворенню захисної кірки.

Якщо обробка проводилася правильно, то запалення в області первинного вогнища буде мінімальним, а по закінченні 1 – 2 днів від нього не залишиться й сліду за винятком невеликої кірки, яка самостійно відпаде через 5 – 7 днів. Проте, в перші дні після присмоктування кліща, навіть після правильної антисептичної обробки первинного вогнища може виникнути запалення, що є кільцеподібною еритемою, яку можна прийняти за абсцес. Проте після, декількох годин, відмінності стають більш явними. Кільцеподібна еритема розширюється, в центрі з’являється бліда область, і, головне, вона є тільки поверхневим елементом. Абсцес ж збільшується за рахунок зростання в глибину, він більш щільний і гарячий на дотик. Часто при ньому спостерігається і підвищення температури тіла понад 38 градусів. При підозрі на абсцес слід негайно звернутися до хірурга, щоб уникнути більш важких ускладнень.

 

Медикаментозне лікування хвороби Лайма

Застосування лікарських засобів є основним методом лікування Лайм-бореліозу. Вибір лікарського препарату проводиться виходячи зі стадії і клінічних проявів захворювання. Умовно антибіотики для лікування даного захворювання поділяються на препарати першого, другого і третього ряду.

Антибіотики для лікування бореліозу діляться на:

 • препарати першого ряду (тетрациклін);
 • препарати другого ряду (пеніциліни і цефалоспорини);
 • препарати третього ряду (макроліди, азаліди, карбапенеми і ін.).

Препарати першого ряду (тетрациклін, доксициклін) призначаються тільки в разі появи кільцеподібної еритеми та синдрому загальної інтоксикації без супутніх скарг з боку нервової або серцево-судинної системи. Їх можна застосовувати і в якості профілактики бореліозу при безерітематозних формах.

Препарати другого ряду використовуються у всіх стадіях захворювання, коли присутні додаткові симптоми з боку центральної нервової системи, серцево-судинної системи, шкіри та суглобового апарату. Так, пацієнтам з ураженням шкіри (крім кільцеподібної еритеми) рекомендується амоксицилін з клавулановою кислотою або бензатин бензилпеніцилін. Ураження суглобів, серця і нервової системи вимагає призначення цефалоспоринів III або IV покоління (цефотаксим, цефтриаксон, цефепім і ін.). Також цефалоспорини можна призначати і в першу стадію захворювання, при абсолютній відсутності реакції на лікування тетрациклінами і пеніцилінами.

Препарати третього ряду призначаються лише в разі резистентності (неефективності) препаратів першого і другого ряду. Для того щоб упевнитися в цьому, необхідно провести бактеріологічне дослідження (посів на живильні середовища) зразка тканин, що містить борелії (кров, біоптат, харкотиння та ін.). Дане дослідження називається антибіотикограмою і переслідує дві основні мети – виявлення препаратів, малоефективних в лікуванні бореліозу (підтвердження резистентності), а також визначення препаратів, до яких чутливість є достатньою для досягнення стійкого протимікробного ефекту. Таким чином, препарати третього ряду вибирають на підставі антибіотикограми з усіх існуючих в природі антибіотиків, які здатні були б повністю знищити борелії в організмі пацієнта.

Препаратами, що використовуються для симптоматичної терапії бореліозу, є:

 • нестероїдні протизапальні препарати (німесулід, ібупрофен, целекоксиб, парацетамол і ін.);
 • ноотропи (пірацетам);
 • коректори мікроциркуляції (пентоксифілін, вінпоцетин та ін.);
 • вітаміни (групи В, С, А та ін.);
 • ферменти (лідаза);
 • антиаритмічні засоби (аміодарон, верапаміл і ін.);
 • холіноблокуючи засоби (атропін);
 • гепатопротектори (силімарин) і ін.

Хірургічне лікування хвороби Лайма

Слід зазначити, що хірургічне лікування бореліозу є суто симптоматичним або навіть в деяких випадках паліативним (спрямованим на зменшення страждань при свідомо прогресуючому захворюванні) і застосовується воно досить рідко.

При розвитку медикаментозно незворотної атріовентрикулярної блокади оперативним шляхом встановлюється кардіостимулятор, що нормалізує частоту серцевих скорочень.

При розвитку менінгіту з вираженим синдромом підвищеного внутрішньочерепного тиску в деяких випадках роблять установку катетера, що з’єднує субдуральний простір з яремною веною. Метою даного катетера є постійний відтік надлишку ліквору. Однак у зв’язку з великим числом побічних ефектів, особливо при тривалому його використанні, вдаються до установки такого катетера вкрай рідко.

У разі розвитку спастичних контрактур суглобів хірургічне лікування застосовується з метою їх розсічення і збільшення амплітуди рухів зміненого запаленням суглоба.

 

Фізіотерапевтичні методи лікування хвороби Лайма

Фізіотерапевтичні методи лікування хвороби Лайма є виключно допоміжними і застосовуються вони тільки в відновлювальний період. Призначення такого лікування в гострий період хвороби загрожує погіршенням стану хворого і більшою ймовірністю розвитку ускладнень.

При ураженні суглобового апарату часто застосовується електрофорез з літичними ферментами (лідаза), які сприяють розсмоктуванню сполучнотканинних накладень в суглобах, що перешкоджають нормальним рухам. Аналогічний ефект може призвести бальнеотерапія (грязьові ванни) і лікувальна фізкультура.

При ураженні периферичних нервів застосовується амплипульс і УВЧ (ультрависокочастотне електромагнітне поле) з метою стимуляції нервових і м’язових волокон, а також поліпшення мікроциркуляції і відновних процесів.

Виключно важливо відзначити, що фізіопроцедури мають істотні протипоказання, особливо, якщо принцип терапевтичного ефекту ґрунтується на дії електрики або місцевому нагріванні тканин.

Фізіопроцедури протипоказані пацієнтам з:

 • миготливою аритмією;
 • нападами пароксизмальної тахікардії;
 • імплантованими кардіостимуляторами;
 • тяжкою серцевою недостатністю і дихальною недостатністю;
 • активними онкологічними захворюваннями;
 • онкологічними захворюваннями в ремісії (зникнення клінічних ознак захворювання);
 • підозрами на онкологічні захворювання (в процесі діагностики) та ін.

Також слід зазначити, що навіть якщо протипоказання до фізіопроцедур відсутні, але після кількох сеансів пацієнт відчуває погіршення загального стану, процедури слід припинити.

 

Народні методи лікування хвороби Лайма

Народні методи лікування хвороби Лайма існують, проте ефективність їх не слід переоцінювати. Основною областю їх застосування є купірування певних симптомів, в той час як причину бореліозу – безпосередньо самих бактерій методами народної медицини знищити неможливо.

Найбільш часто при хворобі Лайма використовують відвари липи і чаї з малиною, що володіють помірною жарознижувальною і детоксикаційною дією за рахунок посилення потовиділення. Загальнозміцнюючу дію мають всі рослини, багаті вітаміном С. Так, вкрай корисними виявляються свіжі салати з петрушки, щавлю, листя кульбаби, а також квашеної капусти. Відвари або спиртові настоянки з даних речовин зменшують концентрацію вітаміну С практично до нульових значень, саме тому перед приготуванням рослини не повинні піддаватися термічній обробці, а тільки ретельному митті в теплій воді.

При хворобі Лайма, що виявляється як гострий фарингіт або амігдаліт, пом’якшувальною і зволожуючою дією буде володіти тепле молоко з медом 4 – 5 разів на день. А якщо в даний коктейль додавати вершкового масла на кінчику чайної ложки і дрібку харчової соди, то значно посилиться муколітичний ефект (розрідження мокротиння), що сприяє переходу сухого кашлю у вологий.

Високоефективними вважаються інгаляції пара над очищеною свіжозварено. картоплею. Посилити ефект можна додавши в неї кілька грам екстракту ментолу. При проникненні в легені така суміш має виражену муколітичну і відхаркувальну дію.

Певним імуностимулюючим ефектом володіють відвари звіробою і чебрецю. При ураженні печінки поліпшення стану відзначається після вживання відварів трав, що володіють жовчогінною дією за рахунок зменшення в’язкості жовчі. Серед таких трав, безумовно лідируючі позиції займає деревій.

Важливою умовою застосування засобів народної медицини є те, що використання їх повинно бути другорядним і ні в якому разі не перешкоджати або заміщати традиційну медикаментозну терапію.

При виготовленні відварів не слід створювати високих концентрацій, оскільки ефект від використовуваних рослин може відрізнятися від очікуваного. Низькі і середні концентрації відварів сприяють більш м’якому ефекту, меншу ймовірність розвитку побічних ефектів і здатності більш тривалого використання таких зборів.


Після перенесеного бореліозу створюється досить міцний імунітет, який захищає пацієнта від повторного зараження протягом 5 – 7 років. Після цього терміну можливе повторне зараження. Тим не менш, важливо відзначити, що даний імунітет формується лише тільки до того збудника бореліозу, який викликав захворювання у людини, в той час як таких збудників налічується не менше п’яти в різних регіонах світу.

05.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)