Відкрито ген, що уповільнює старіння мозку на десятки років

 

Група дослідників, що представляють Колумбійський університет в Нью-Йорку виявила кілька генетичних варіантів, що значно впливають на швидкість старіння мозку у літніх людей. Цілком ймовірно, від різних варіантів гена під назвою TMEM106B також може залежати ймовірність розвитку нейродегенеративних захворювань.

Біологи вивчили зразки головного мозку 1 904 померлих людей, що заповіли своє тіло науці. При цьому також аналізувався геном цих людей, і отримані результати зіставлялися між собою.

 

 

Фахівці звернули увагу, що різні варіації в гені TMEM106B впливають на те, як швидко вікові зміни починають спостерігатися у лобовій частці головного мозку після досягнення людиною похилого віку. Приблизно до 65 років цей ген в будь-якому випадку ніяк не впливає на старіння, стверджують фахівці, проте в подальшому починає відігравати досить значну роль. Робота лобової частки, наскільки відомо сучасній науці, «відповідає» за вищі розумові процеси.

Дві копії «поганої» варіації цього гена змушують лобову частку «виглядати» приблизно на 12 років старіше за свій реальний вік, в той час як більш «корисні» варіації дозволяють спостерігати прямо протилежний ефект. Ще один ген, GRN, також впливав на старіння кори головного мозку, однак в значно меншому ступені.

Для дослідження використовувалися зразки головного мозку людей, що не страждали від нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера або хвороба Паркінсона. Проте, вчені схильні вважати, що «шкідливі» мутації TMEM106B в багатьох випадках можуть призводити і до підвищення ймовірності появи таких проблем. У той же час, вчені сподіваються, що їх спостереження дозволять краще вивчити процеси старіння мозку і, як наслідок, ефективніше пом’якшувати деякі супутні йому ефекти.

 

22.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)