Алергія «на весну» загрожує перерости в епідемію

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) алергія швидко стає однією з головних загроз 21 століття. Сьогодні в світі різними алергічними хворобами страждає вже кожен п’ятий, і це, на жаль, не межа.

Схильність до алергії не залежить від віку, професії чи соціального становища. Важливіше, де ти живеш, що їси – п’єш і чим дихаєш. Стабільно в зоні особливого ризику – жителі великих міст, там частка алергіків нерідко досягає 60 відсотків. Нетипові реакції імунної системи людини на їжу, тварин, ліки, домашній пил, тканини, різні хімічні речовини не просто викликають дискомфорт, а й призводять до численних обмежень в побуті, виборі професії, помітно знижуючи якість життя в цілому.

 

 

Навесні, в період цвітіння, крім факторів, які «дістають» нас протягом року, серйозно погіршує самопочуття сезонна алергія, викликана реакцією імунної системи на пилок рослин. Це всім вже добре відомий сьогодні поліноз, або, як кажуть лікарі, сезонний алергічний рінокон’юнктівіт.

Добре відомо, що в розпал сезону полінозу лікувати алергію на цвітіння вже пізно – а от знімати симптоми і допомагати організму легше впоратися з проявами не тільки можна, а й треба. Тому що розхитана нападами «дихалка» з кожним роком працює тільки гірше – так і справді до астми недалеко … Також з року в рік лікарі не втомлюються закликати (і не без успіху!) Не пити навмання ліки від алергії, яких сьогодні в аптеках дійсно багато . Тому що не буває «алергії взагалі» – у кожного свій набір алергенів-провокаторів. І тому навіть в період загострення, особливо якщо накрило вперше, хороший алерголог може і повинен запропонувати зробити додаткову діагностику. Щоб вже напевно визначити (по-перше) алергія чи це і (по-друге) – яке лікування потрібно саме тут і зараз. Наприклад, дуже інформативним дослідженням вважається аналіз крові на визначення маркера алергії IgЕ. З його допомогою можна з високою точністю оцінити стан всієї імунної системи і визначити вираженість алергічного фону.

Ще одне просте, але важливе дослідження, яке можна без побоювання проводити навіть в період цвітіння – це стара, добра риноцитограма. Або кажучи простіше – звичайний мазок з носа, за допомогою якого тут же робиться експрес – діагностика на алергічний риніт, що під час сезону алергії зовсім не рідкість. На риніт і алергічний процес в цілому, якщо кому цікаво, буде вказувати зафіксований під час дослідження підвищений рівень еозинофілів (різновид лейкоцитів). Що теж дозволить скорегувати лікування і призначити індивідуальну терапію.

Складніша, але абсолютно необхідна діагностична процедура, особливо при хрипах і свисті у легенях – це комплексне дослідження функції зовнішнього дихання, або спірометрія. Це не боляче і триває не довго, зате у пацієнтів при ускладненому диханні, нестачі повітря і т. д. спірометрія дозволяє максимально точно виявити навіть початкові ознаки бронхообструктивного синдрому або бронхіальної астми і швидко почати лікування.
Найефективнішим, а тому і «популярним» способом лікування полінозу сьогодні як і раніше залишається так звана алерген специфічна імунотерапія. Що включає в себе проведення шкірних скаріфікаційних проб – так називаються спеціальні насічки на шкірі. Мікроскопічні дози всіх основних алергенів вводять в організм через насічки і дивляться на реакцію – таким чином, уточнюється весь провокаційний спектр для кожного пацієнта. Після чого протягом 3-4 місяців проводиться лікування з використанням спеціально складеного «коктейлю» з алергенів, мета якого – допомогти організму виробити індивідуальний захист проти кожного такого «провокатора».

Зазвичай при вказівці на поліноз, терапію проводять глибокої осені, в ідеалі – з жовтня по грудень, щоб повністю виключити ймовірність загострення захворювання під час лікування. Але якщо джерело проблеми  це домашній пил, кліщі домашнього пилу, алергія на домашніх тварин, які не залежать від сезону – то лікування можливо проводити і протягом всього року, навіть влітку.

 

22.05.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)