Шум у вухах

Шум у вухах – досить суб’єктивний симптом, наявність якого практично ніяк неможливо встановити чи виміряти у пацієнта сучасними діагностичними методами. Незважаючи на це шум у вухах зазвичай з’являється при ряді захворювань вуха, що характеризуються певними симптомами (наприклад, зниженням слуху, порушенням координації рухів) і ознаками, які і дозволяють з’ясувати причину його виникнення. Шум у вухах не є специфічним симптомом будь-якої окремої патології вуха або головного мозку, в якому відбувається обробка звуків, що надходять в вухо.

Не варто плутати звичайний шум у вухах і слухові галюцинації, так як вони викликані психічними порушеннями в головному мозку і ніяк не пов’язані з ураженням слухового аналізатора, а також спостерігаються при відсутності звукової стимуляції структур вуха ззовні.

Шум у вухах – це часта ознака ураження слухового аналізатора. Цей симптом може зустрічатися в переважній більшості захворювань зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. Іноді шум у вухах з’являється при патологіях, пов’язаних з розладом кровопостачання мозку і внутрішнього вуха. Нерідко шум у вухах можна спостерігати і при пошкодженні волокон і рецепторів слухового нерва.

 


[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

При яких захворюваннях зустрічається шум і біль у вухах?

Шум і біль у вухах зазвичай мають місце при запальних захворюваннях середнього вуха, при яких пошкоджується барабанна перетинка (наприклад, запалення або травма барабанної перетинки та ін.), кісточки середнього вуха (гостре запалення середнього вуха) або повітроносні структури соскоподібного відростка скроневої кістки (мастоїдит). Живі сторонні тіла (наприклад, комахи) також можуть стати причиною шуму і болю у вухах, так як вони нерідко призводять до ушкодження зовнішнього слухового проходу.

Дуже часто при патологіях, що супроводжуються такою асоціацією симптомів, відбувається пошкодження не однієї, а відразу декількох вушних структур (наприклад, барабанної перетинки і кісточок середнього вуха або тканин лабіринту і кісточок середнього вуха).

Шум і біль у вухах можуть зустрічатися при наступних патологіях:

 • Гостре запалення середнього вуха. Гостре запалення середнього вуха призводить до розширення судин і набряку слизової оболонки, завдяки чому пульсація з артеріальних судинних сплетінь передається автоматично на барабанну перетинку, що і викликає шум у вухах. Болі є прямим симптомом запального процесу (що виникає у відповідь на пошкодження слизової оболонки бактеріями) в середньому вусі.
 • Аероотит. Біль і шум у вухах при аероотиті (ураження вуха в результаті зміни атмосферного тиску) є результатом пошкодження барабанної перетинки і кісточок середнього вуха.
 • Мастоідит. При мастоідиті (запалення повітроносних структур соскоподібного відростка скроневої кістки) больові відчуття частіше з’являються позаду вушної раковини, іноді їх можна зустріти в самому вусі. Шум у вухах при мастоідиті пов’язаний з передачею пульсуючих коливань з венозного сигмовидного синуса на стінки лабіринту.
 • Травма барабанної перетинки. Травми барабанної перетинки можуть бути різного ступеня (легкий струс, розрив, прорив). Вони завжди супроводжуються болем і шумом у вухах і дискомфортом, що виникають в результаті розвитку запалення, кровотечі з барабанної перетинки і навколишніх тканин.
 • Запалення барабанної перетинки (мірінгіт). Запальний процес, що з’являється в товщі барабанної перетинки, здатний спровокувати біль і шум у вухах. Розвиток останнього симптому пов’язують з підвищеним розширенням судин барабанної перетинки і передачею їх пульсації на неї.
 • Живі сторонні тіла в слуховому проході. Живі сторонні тіла викликають постійне пошкодження і роздратування барабанної перетинки, що і є причиною болю і шуму у вухах.

 

 

 

Чому з’являється шум у вухах і голові?

Шум у вухах і голові – явна ознака ураження мозкових структур і нервових шляхів, по яких передаються імпульси від слухових рецепторів і до центрів звукообробки і звукоаналіза, що знаходяться в корі головного мозку. Існують різні причини появи шуму у вухах і голові, але в переважній більшості випадків вони представлені захворюваннями мозку і його оболонок (пухлина, абсцес, менінгіт).

Шум у вухах і голові також може зустрічатися при важких інтоксикаціях отрутохімікатами, пестицидами, лікарськими препаратами. Дуже рідко такий симптом пред’являють пацієнти з патологіями кровопостачання головного мозку (наприклад, вертебрально-базилярною судинною недостатністю).

Виділяють наступні основні причини шуму у вухах і голові:

 • Травма голови. Травма голови може призвести до механічного пошкодження рецепторів внутрішнього вуха, внаслідок чого вони починають виробляти патологічні імпульси, які неправильно сприймаються центрами звуковосприятия, розташованих в мозку.
 • Пухлина мозку. Пухлина мозку може механічно здавлювати нервові тканини і структури головного мозку, відповідальні за передачу нервових імпульсів, що йдуть від слухових рецепторів до вищих аналізаторів слуху, в результаті чого з’являються патологічні імпульси, які пацієнт сприймає як шум у вухах і голові.
 • Інтоксикація. При важких інтоксикаціях різними токсичними речовинами можуть пошкоджуватися центри головного мозку, відповідальні за звукоаналіз. Це і є причиною шуму у вухах і голові.
 • Вертебрально-базилярна судинна недостатність. Цей вид недостатності пов’язаний зі зниженням кровотоку по базилярній (і / або хребетних артеріях) артерії. В результаті такого зниження в нервових тканинах мозку і внутрішнього вуха виникає гіпоксія (недолік кисню), яка веде до їх дегенерації і відмирання. Клінічно ці процеси відбиваються шумом у вухах і голові.
 • Абсцес мозку. Шум у вухах і голові може з’являтися при абсцесі мозку (гнійна порожнина всередині мозкової тканини). При даній патології спостерігається пряме гнійне розплавлення нервових структур, а також має місце вивільнення величезної кількості бактеріальних токсинів в кров, які лише підсилюють ураження мозкових тканин.
 • Менінгіт. Шум у вухах і голові при менінгіті (запалення мозкових оболонок) пов’язаний з ураженням нейронів ядер (центрів) передверно-уліткового нерва.

 

 

 

Шум у вухах і запаморочення

Шум у вухах і запаморочення дуже часто є ознаками одночасного ураження рецепторів слуху і рівноваги, розташованих усередині лабіринтів внутрішнього вуха. Саме ураження рецепторних клітин рівноваги є головною причиною запаморочення. В даний час медицині відомо безліч різноманітних захворювань, при яких відбувається ураження, дегенерація і омертвіння структур внутрішнього вуха, відповідальних за сприйняття слуху і регуляцію позиції тіла в просторі.

Механізм розвитку одних захворювань пов’язаний з механічним пошкодженням внутрішнього вуха (контузія вушного лабіринту), інших – з порушенням локального (хвороба Меньєра, синдром Лермуайе, периферичний судинний деструктивний лабіринтовий синдром) або магістрального (вертебрально-базилярна судинна недостатність) кровопостачання внутрішнього вуха і розвитком гіпоксії (кисневого дефіциту) у рецепторного апарату.

Деякі з патологій мають мультифакториальне походження, тобто вони з’являються в результаті дії двох і більше факторів (лабіринтит, отосклероз, нейросенсорна туговухість). Ураження рецепторів слуху і рівноваги нерідко можна спостерігати при інфекційних хворобах (сифіліс) внутрішнього вуха і важких інтоксикаціях організму (токсико-дегенеративні лабіринтові синдроми).

Існують наступні основні захворювання, при яких можна зустріти шум у вухах і запаморочення:

 • Лабіринтит. Лабіринтит – це захворювання, при якому відбувається запалення тканин внутрішнього вуха. Найчастіше воно має інфекційну природу і є ускладненням гострого або хронічного запалення середнього вуха.
 • Отосклероз. Отосклероз – це патологія, що розвивається в результаті патологічного розростання кісткової тканини лабіринтів, яка здавлює слухові і вестибулярні рецептори у внутрішньому вусі.
 • Контузія вушного лабіринту. Контузія вушного лабіринту з’являється в результаті травм вуха і служить результатом фізичного пошкодження тканин внутрішнього вуха.
 • Токсико-дегенеративні лабіринтові синдроми. Ці синдроми можна спостерігати при гострих або хронічних отруєннях організму хімічними речовинами, токсичними для рецепторів внутрішнього вуха (наприклад, стрептоміцин, хінін та ін.).
 • Сифіліс внутрішнього вуха. Сифіліс – бактеріальне захворювання, при якому спостерігається пряме пошкодження тканин внутрішнього вуха блідими трепонемами (бактерії, що викликають сифіліс).
 • Нейросенсорна туговухість. Нейросенсорна туговухість – захворювання, що супроводжується поступовою дегенерацією рецепторів слуху і рівноваги.
 • Хвороба Меньєра. Хвороба Меньєра виникає внаслідок розвитку водянки (підвищення кількості ендолімфи) в порожнинах лабіринтів внутрішнього вуха.
 • Синдром Лермуайе. В основі механізму розвитку синдрому Лермуайе лежить спазм артерій, які кровопостачають внутрішнє вухо.
 • Вертебрально-базилярна судинна недостатність. Цей вид судинної недостатності виникає внаслідок порушення судинної прохідності хребетних артерій і / або базилярної артерії, які постачають кров у мозок і до внутрішнього вуха.
 • Периферичний судинний деструктивний лабіринтовий синдром. Даний синдром пов’язаний з порушенням кровотоку по лабіринтовим артеріях, які безпосередньо кровопостачають тканини внутрішнього вуха.

 

 

 

Пульсуючий шум у вусі

Пульсуючий шум у вухах зазвичай спостерігається при захворюваннях середнього вуха (гостре запалення середнього вуха, мастоїдит, хронічне запалення середнього вуха), які супроводжуються набряком його слизової оболонки. Механізм розвитку такого набряку пов’язаний з сильним розширенням судин, які живлять цю слизову оболонку, що призводить до збільшення площі їх стінки, внаслідок чого відбувається посилення пульсації цих судин. Судинна пульсація прямим контактним шляхом передається на сусідні структури (барабанну перетинку і слухові кісточки середнього вуха) що суб’єктивно сприймається пацієнтом як пульсуючий шум у вусі.

Такий же механізм розвитку пульсуючого шуму характерний для хвороб (запалення барабанної перетинки) та травм барабанної перетинки (попадання сторонніх предметів у зовнішній слуховий прохід, акустична травма та ін.), при яких зустрічається набряк її (барабанної перетинки) тканин.

Пульсуючий шум у вухах може також зустрічатися при патологіях внутрішнього вуха, які супроводжуються порушенням судинного кровотоку в лабіринтових артеріях (судини, що живлять внутрішньо вухо). Таке часто має місце при їх тромбозах (атеросклероз), тромбоемболіях (наприклад, при попаданні бульбашок газу), спазму (артеріальна гіпертензія), аномаліях розвитку. Механізм появи такого специфічного шуму у вухах пов’язаний з посиленням пульсації в уражених артеріях, яка автоматично передається на рідини, що заповнюють лабіринтові простори внутрішнього вуха і, відповідно, на рецепторні волоскові клітини слуху.

24.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)