Що робити при запаленні лімфовузлів на шиї

Як зрозуміти що лімфовузли на шиї збільшені?

Зрозуміти, що збільшені шийні лімфовузли досить просто. У нормальних умовах жодна група лімфовузлів (крім підщелепних) пальпаторно не визначається. Якщо пацієнту або лікарю вдалося їх намацати, значить, вони збільшені.

Лімфатичні вузли шиї включають кілька груп регіонарних лімфовузлів, що грають роль своєрідних фільтрів на шляху лімфи, що відтікає від всіх органів і тканин голови і шиї. Структурно кожен з них являє собою густу тривимірну мережу з найдрібнішими щілиноподібними просторами, через які просочується лімфа. Основна маса лимфоузла представлена лімфоцитами – клітинами імунної системи, відповідальними за виявлення «чужих» агентів в організмі і розвиток характерних захисних реакцій.

Якщо в якій-небудь області виникне інфекційний або пухлинний процес, патогенні бактерії і пухлинні клітини неодмінно потрапляють в найближчий лімфовузол, викликаючи в ньому посилену проліферацію (розмноження) лімфоцитів і розвиток запального процесу. Отже, збільшення тієї чи іншої групи лімфовузлів шиї може дати важливу інформацію про первинне розміщення вогнища захворювання.

В області голови і шиї виділяють:збільшені шийні лімфовузли
Завушні лімфовузли. Розташовуються ззаду від вушної раковини. Щоб їх пальпіровать, необхідно злегка притиснути шкіру в завушній області пальцями, після чого обертальними рухами обмацати її.
Привушні лімфовузли. Розташовуються переважно наперед від вушної раковини. При пальпації пальці повинні переміщатися вниз і вперед у напрямку до кута нижньої щелепи. Визначення завушних або привушних лімфовузлів може свідчити про наявність патології волосистої частини голови або вушної раковини.
Потиличні лімфовузли. Розташовуються на кордоні голови і шиї. Для їх виявлення обидві долоні слід докласти до вух, а пальцями провести одночасне промацування потиличної області. Визначення збільшених лімфовузлів може свідчити про наявність патології в потиличній області голови.
Підщелепні лімфовузли. Розташовуються на внутрішньому кордоні нижньої щелепи. Пальпацію даних лімфовузлів краще проводити з чиєюсь допомогою. Досліджуваний сідає на стілець і злегка згинає голову, намагаючись максимально розслабити м’язи шиї. Дослідник стає спереду, притискає пальці обох рук до м’яких тканин підборіддя. Потім він злегка притискає пальці до країв нижньої щелепи, пропускаючи між ними м’які тканини. Лімфовузли прослизнуть між пальцями у вигляді невеликих еластичних утворень, при цьому в нормі пацієнт не буде відчувати жодних хворобливих відчуттів. Хворобливе або надмірно виражене (більше 1 см в діаметрі) збільшення лімфовузлів даної групи може вказувати на патологію в області обличчя, ротової порожнини або слинних залоз.
Підпідборідочні лімфовузли. Для їх пальпації слід злегка зігнути голову, після чого ковзаючим рухом провести пальцем по м’яких тканин у напрямку до підборіддя. Виявлення лімфовузлів може говорити про патологію в області підборіддя або нижньої губи.
Поверхневі шийні лімфовузли. Діляться на передні і бічні. Для їх пальпації потрібно розслабити м’язи шиї, після чого послідовними легкими рухами обмацати передні (від кута нижньої щелепи до ключиці) і бічні (від вушної раковини вниз) поверхні шиї. Запалення даних лімфовузлів може говорити про наявність інфекції в області шкіри шиї.
Глибокі шийні лімфовузли. Розташовані переважно в глибоких відділах шиї, тому пальпація їх не представляється можливою. Про їх виражене збільшення можуть свідчити такі симптоми як осиплість голосу, утруднення дихання і ковтання їжі, що буде обумовлено здавленням голосових зв’язок, гортані і стравоходу.


 

Чи небезпечно збільшення лімфовузлів на шиї при вагітності?

Запалення шийних лімфовузлів під час вагітності, безсумнівно, повинно вважатися більш небезпечним, ніж в звичайному стані. В першу чергу це пояснюється тим, що імунна система вагітної жінки спочатку ослаблена, тому будь-яка інфекція буде переноситися важче, ніж в нормі.пальпація шийних лімфовузлів

По-друге, небезпека полягає в неможливості адекватного і повноцінного лікування вагітної жінки в разі прогресування інфекційних захворювань, так як багато антибактеріальних препаратів можуть проникати через плацентарний бар’єр і завдавати шкоди зростаючому плоду.

По-третє, деякі інфекційні захворювання матері, що викликають збільшення лімфовузлів, також можуть передаватися плоду, що призводить до появи аномалій розвитку або його внутрішньоутробної загибелі. При будь-якому, навіть незначному збільшенні шийних лімфовузлів під час вагітності слід якомога швидше звернутися до лікаря і встановити причину захворювання, а при необхідності вжити заходів щодо його усунення.

Захворюваннями матері, що становлять загрозу для плода, можуть бути:
Цитомегаловірусна інфекція. Вірусне захворювання, характерне для людей з ослабленим імунітетом і проявляється пошкодженням різних органів і тканин і генералізованим (по всьому тілу) запаленням лімфовузлів. Дитина може заразитися як внутрішньоутробно, так і при годуванні груддю.

Інфекційний мононуклеоз. Вірусне захворювання, що характеризується лихоманкою, збільшенням печінки, селезінки і багатьох груп лімфовузлів. Може перейти від матері до дитини під час пологів, а також при безпосередньому їх контакті в майбутньому.

Сифіліс. Бактеріальне захворювання, збудник якого (бліда трепонема) може проникнути через судини плаценти і вразити плід у внутрішньоутробному періоді, що призведе до уродженому сифілісу.

Системна червона вовчанка. Дане ревматологічне захворювання не передається від матері до плоду, проте може викликати цілий ряд ускладнень під час самої вагітності (найбільш небезпечними є відшарування плаценти, внутрішньоутробна загибель плода, викидень).

СНІД (синдром набутого імунодефіциту). Науковими дослідженнями доведено, що ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) передається плоду під час внутрішньоутробного розвитку лише в 15% випадків. Даний показник можна знизити, якщо протягом усього періоду вагітності приймати противірусні препарати, які здатні уповільнити процес розмноження вірусу. Однак варто пам’ятати, що дитина може заразитися під час пологів (контактуючи з кров’ю матері), а також в перші дні життя під час годування грудьми.


 

Коли можна прогрівати запалені лімфовузли на шиї?

Прогрівати лімфовузли можна тільки в тому випадку, якщо виключена ймовірність наявності пухлинних, гнійних і туберкульозних процесів в них. Порушення цього правила може призвести до погіршення стану пацієнта і розвитку ряду грізних ускладнень.

Позитивними ефектами прогрівання є:прогрівання запалених лімфовузлів
Поліпшення мікроциркуляції. Тепловий вплив призводить до рефлекторного розширення кровоносних судин, що збільшує кровотік у вогнищі запалення і призводить до швидкого розв’язання запального процесу.
Підвищення швидкості обмінних процесів. При нагріванні прискорюється обмін речовин в клітинах, що прискорює процес одужання.
Стимуляція регенерації (відновлення) пошкоджених тканин. Прискорення обміну речовин і поліпшене кровопостачання сприяє швидшому загоєнню ран в період одужання.

Всі описані ефекти сприятливо впливають на перебіг гострих запальних захворювань, коли збільшення лімфовузлів носить негнійний характер. Однак ці ж ефекти можуть стати причинно погіршення стану хворого при інших захворюваннях.

Прогрівання лімфовузлів протипоказано:
При туберкульозі. Збудники туберкульозу (мікобактерії) хоча і затримуються в лімфовузлах, однак повністю не знищуються. Поліпшення мікроциркуляції при впливі тепла може привести до вступу великої кількості мікобактерій в системний кровотік і поширенню їх по всьому організму.
При наявності гнійних процесів. Гній представлений переважно лейкоцитами, загиблими в процесі знищення гноєтворних мікроорганізмів, а також містить певну кількість самих мікроорганізмів. Поліпшення мікроциркуляції під час активного гнійного процесу (коли ще не всі бактерії знищені) також може призвести до потрапляння гною в кров і розвитку сепсису.
При пухлинах лімфовузлів. Як відомо, пухлинні клітини характеризуються безсмертям, тобто вони здатні ділитися нескінченну кількість разів, що і призводить до розвитку ускладнень. Підвищення швидкості обмінних процесів в пухлинних клітинах (в результаті впливу тепла) призведе до їх більш інтенсивного поділу, що може погіршити перебіг захворювання.

Прогрівати лімфовузли слід «сухим» теплом (тобто ніяких компресів, примочок і тому подібного). Для цього можна використовувати підручні засоби (наприклад, нагріти мішечок з сіллю або піском і прикладати до запалених лімфовузлів на 15 хвилин тричі на день) або фізіотерапевтичні методи (ультрависокочастотна терапія). Важливо уникати перебування на холоді протягом усього періоду лікування.

15.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)