Пролактинома

Пролактинома – доброякісна пухлина передньої долі гіпофіза, що виробляє гормон пролактин. Її відносять до аденом, пухлин, що складаються з залозистої тканини і здатним виробляти гормони. У більшості випадків пролактинома відрізняється повільним зростанням і доброякісним перебігом, лише 2% цих пухлин з часом стають злоякісними.

У жінок пролактінома діагностується в 10 разів частіше, ніж у чоловіків. Однак у представників сильної половини виявляють великі пролактиноми. Це пов’язують з тим, що пухлини маленького розміру у чоловіків не викликають симптомів хвороби.

Імовірність появи пухлини вище у віці 20-50 років. Пролактинома у дітей зустрічається рідко.
За статистикою пролактінома зустрічається у 2-х осіб на 100 тисяч населення. Це третя за поширеністю пухлина мозку, її частка становить 20% від загального числа новоутворень ЦНС. У ряді випадків наявність пухлини не викликає симптомів і вона залишається непоміченою, тому її поширеність може бути значно вище – до 10% населення Землі.


 

[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

 

Симптоми пролактиноми

 


Симптоми пролактиноми можуть бути пов’язані з високим рівнем пролактину в сироватці крові і з тиском пухлини на тканину мозку.

 

Симптоми пролактиноми у жінок

 

Пролактинома у жінок репродуктивного віку проявляється виділеннями з молочних залоз, збоєм менструального циклу і порушенням овуляції, що проявляється безпліддям. Завдяки їм у жінок вдається виявити пролактиному на ранніх стадіях. Дані ознаки хвороби можуть виникати в комплексі або ізольовано.
Порушення менструального циклу. Високий пролактин в крові порушує утворення фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів. У зв’язку з цим порушується процес овуляції. Можливі прояви:

 • подовження менструального циклу від 35 днів до 3-х місяців;
 • повна відсутність менструацій – аменорея;
 • тривалість менструальної кровотечі менш 3-х днів;
 • мізерні виділення під час місячних, можуть чергуватися з рясними кровотечами;
 • ациклічні маткові кровотечі не пов’язані з менструаціями.

Безпліддя викликане порушенням функціонування яєчників, недостатністю жовтого тіла і відсутністю овуляції.
Виділення рідини з сосків – галакторея. Виділення молокоподібної рідини відбувається при натисканні на соски. Можливе самостійне і рясне витікання рідини. При пролактиномі частіше зустрічається двостороння галакторея.
Зниження лібідо спричинене зниженням рівня естрогенів. Супроводжується втратою мастила піхви, що викликає неприємні відчуття під час статевого акту.
Часті переломи і множинний карієс пов’язують з втратою кальцію при порушенні мінерального обміну. Кісткова тканина втрачає мінерали і стає більш крихкою.
Ріст волосся за чоловічим типом. Поява жорсткого пігментованого волосся на верхній губі, підборідді, на грудях навколо сосків, на спині і животі та інших ділянках тіла, чутливих до чоловічих гормонів. Високий рівень пролактину стимулює роботу надниркових залоз, які виробляють андрогени. Ці чоловічі статеві гормони викликають зростання волосся.
Вугровий висип. Акне також пов’язують з підвищенням рівня чоловічих статевих гормонів.
Недорозвинення статевих органів. Виникає при розвитку пролактиноми у дівчаток. Проявляється зменшенням розміру (гіпоплазією) матки, клітора і малих статевих губ.
Порушення психо-емоційної сфери пов’язані з високим рівнем пролактину. Ознаки:

 • депресія;
 • зниження уваги і пам’яті;
 • підвищена нервова збудливість;
 • підвищена стомлюваність;
 • хронічна втома;
 • безсоння, переривчастий сон.

Ожиріння. Набір ваги викликаний порушенням жирового обміну – посиленим перетворенням вуглеводів в жири і затримкою води в міжклітинному просторі.

 

 

 

Симптоми пролактиноми у чоловіків

 

Ознаки хвороби у чоловіків з’являються досить пізно. Вони пов’язані з тривалим впливом високих доз пролактину, який знижує рівень тестостерону і порушує його перетворення в дигідротестостерон.
Чоловіче безпліддя результат олігоспермії (зменшення кількості сперми) і погіршення рухливості сперматозоїдів, пов’язане з порушенням процесу сперматогенезу в яєчках. При пролактиномі виробляється менше поживних речовин, необхідних для дозрівання сперматозоїдів.
Імпотенція і відсутність лібідо – наслідок зниження рівня тестостерону.
Погіршення функції передміхурової залози. Збої в роботі простати пов’язані зі зниженням рівня тестостерону. У ній виробляється менше секрету, який забезпечує здатність до запліднення сперми.
Гінекомастія. Збільшення грудних залоз – реакція організму на високий пролактин в крові. Рідко супроводжується виділенням рідини (0,5-8%), оскільки для її утворення необхідні естрогени.
Порушення психо-емоційної сфери пов’язані з недоліком гормону і нейромедіатора дофаміна. Виникають: дратівливість, перепади настрою, порушення пам’яті і зниження концентрації.
Недостатній розвиток вторинних статевих ознак при появі пролактиноми до статевого дозрівання. Це результат ураження гіпоталамо-гіпофізарної системи і дефіциту статевих гормонів. Прояви:

 • моложавість;
 • м’яке волосся на обличчі;
 • ріст волосся на лобку у вигляді трикутника, вершиною вниз;
 • яєчка зменшені;
 • вузькі плечі;
 • відкладення жирової тканини в області тазу, внизу живота, сідницях і стегнах.

 

 

 

 

Симптоми, пов’язані з тиском пухлини на навколишні структури мозку

 

Ці симптоми виникають, коли розмір пухлини перевищує 10 мм. Проявляються однаково у представників обох статей.
Сильний головний біль. Носить постійний характер. Виникає найчастіше в області скронь. Може бути одностороннім або симетричним. Пов’язаний з підвищенням внутрішньочерепного тиску, тиском пухлини на діафрагму турецького сідла і навколишні структури мозку.
Біль в обличчі в області зовнішнього краю ока, верхньої частини щоки, крил носа, верхньої губи виникає при стисненні другої гілки трійчастого нерва. Характерно, що робота мімічних м’язів при цьому не порушується.
Порушення зору викликається утиском очних нервів, що проходять поблизу від гіпофіза. Прояви:

 • звуження меж поля зору – хворий не бачить пальці руки, відведеної в сторону на 85-90 градусів;
 • зниження відчуття кольору – порушується сприйняття кольорів об’єктів, що знаходяться в скроневій зоні;
 • диплопія – двоїння предметів при відхиленні зорової осі одного ока;
 • дефекти поля зору (скотоми) – чорна або напівпрозора пляма в полі зору;
 • зниження гостроти зору викликано атрофією зорових нервів при стисненні їх пухлиною;
 • косоокість, парез погляду – порушення при ураженні окорухового нерва.

 


 

 

Лікування пролактиноми

 

Лікуванням пролактиноми займаються ендокринологи та гінекологи. При великих пухлинах, які не піддаються медикаментозному лікуванню, необхідна операція, яку проводить нейрохірург.

 

Медикаментозне лікування пролактиноми

 

Для лікування пролактноми використовується група препаратів, звана агоністами дофамінових рецепторів або агоністами дофаміну. Вони покликані нормалізувати рівень пролактину, відновити менструальний цикл, поліпшити роботу гіпофіза (Каберголін, Бромокриптин, Абергін, Норпролак). Завдяки прийому цих препаратів вдається зменшити розмір пролактиноми і прогресування хвороби. Зменшення пухлини відзначається через 6-12 тижнів.

Якщо хворий страждає від побічних ефектів препаратів (нудота, слабкість, запаморочення, головний біль, сплутаність свідомості), то призначається домперидон. Його приймають по 10 мг (1-й таблетці) через годину після агоністів дофаміну.

Зверніть увагу, що підбір препарату для лікування пролактиноми і його дозування повинен проводити кваліфікований лікар-ендокринолог. Для контролю ефективності лікування потрібно регулярно перевіряти рівень пролактину в сироватці крові.

 

 

 

Хірургічне лікування пролактиноми

 

 

 

 

Сучасна медицина намагається відмовитися від операції, як первинного методу лікування аденоми гіпофіза. Однак у 8-15% хворих не вдається домогтися зменшення пухлини і усунення симптомів гіперпролактинемії за допомогою медикаментів. Це можна пояснити відсутністю в пролактиномі дофамінових рецепторів.

Показання до операції:

 • неефективність медикаментозного лікування – не вдається відновити нормальний менструальний цикл, усунути виділення рідини з сосків;
 • зростання пухлини на тлі прийому агоністів дофаміну;
 • непереносимість препаратів для лікування пролактиноми;
 • зростання пролактиноми при вагітності;
 • важкі порушення зору при ураженні зорових нервів;
 • апоплексія пролактиноми – некроз (загибель клітин) пухлини в результаті крововиливу.

Протипоказання:

 • важкий стан хворого;
 • вогнища запалення в області проведення операції – запалення в носових і лобових пазухах;
 • важкі форми серцево-судинної, дихальної і ниркової недостатності.

 

Методика проведення операції

70% операцій проводяться з використанням транссфеноідального доступу, коли пухлина видаляється через носові пазухи. При цьому не травмується головний мозок. При широких носових ходах хворі легко переносять операцію.
Операція може проводитися за допомогою ендоскопічного або звичайного хірургічного інструменту. При використанні ендоскопа пролактінома руйнується методом кріодеструкції (заморожуванням), ультразвуком або хімічними речовинами.

Видалення пролактиноми з трепанацією черепа зараз використовується виключно рідко: при нетипово розташованих або гігантських пухлинах, нетиповій будові лицьових кісток.

Ефективність операції. При мікроаденомі ефективність лікування доходить до 100%, при макроаденомах 1-3 см до 80%. При гігантських, нетипових пролактиномах не вдається повністю видалити пухлину. У цьому випадку завдання хірурга зменшити тиск на навколишні ділянки мозку.

Основним показником того, що операція пройшла успішно, вважається зниження рівня пролактину до норми вже в першу добу після хірургічного втручання.

У зв’язку з високою ефективністю медикаментозного і хірургічного лікування променевий метод використовується рідко через високий ризик ускладнень. Променева терапія може застосовуватися спільно з іншими методами. Пролактиному опромінюють дистанційно або вводять в неї препарати радіоактивного золота.

Пролактиноми, що не викликають симптомів, не підлягають лікуванню. Хворі повинні регулярно визначати рівень пролактину в сироватці крові і щорічно проводити МРТ.

26.12.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)