Пневмосклероз. Симптоми

Пневмосклерозом в медицині називається процес заміщення нормальної легеневої тканини на патологічну сполучну тканину. При цьому відбувається прогресуюче порушення дихальної функції з появою характерних проявів і симптомів. Найчастіше пневмосклероз не розглядається як окреме самостійне захворювання. Це пояснюється тим, що він завжди є лише ускладненням будь-яких інших патологій легенiв або наслідком впливу зовнішніх факторів. У зв’язку з цим при формулюванні діагнозу важливо вказати не на сам факт пневмосклерозу у пацієнта, а вказати причину, яка його викликала.

Дана патологія є досить поширеною. Пневмосклерозом закінчується більшість хронічних хвороб легенів. Він зустрічається частіше у літніх людей, але може бути діагностований у людей будь-якого віку. Точно визначити поширеність пневмосклерозу в світі або в певній країні дуже важко. Початкові стадії розвитку цього процесу можуть спостерігатися у багатьох пацієнтів.

Заміщення легеневої тканини на сполучну є незворотнім процесом. У зв’язку з цим, завданням лікарів при лікуванні пацієнтів є не усунення проблеми, а підтримання дихальної функції на якомога більш високому рівні. Найкращим способом боротьби з пневмосклерозом є своєчасне і повноцінне лікування патологій, які до нього приводять.


 

Симптоми пневмосклерозу

При пневмосклерозі вираженість симптомів багато в чому залежить від інтенсивності процесу. Чим більш інтенсивно йде заміщення легеневої тканини на сполучну, тим більше різних скарг буде у пацієнта і тим гірше буде його загальний стан. На початкових етапах перибронхиального склерозу або при наявності невеликих вогнищ видимих симптомів може не бути. Це пояснюється тим, що в нормі людина не задіє весь об’єм легенів для дихання. Якщо невелика частина органу вимикається з роботи, відсутній обсяг кисню компенсують інші відділи. Таким чином, на перших етапах ознаки хвороби може виявити лише лікар в процесі діагностики.

При фіброзі значної частини легенів знижується обсяг вдихуваного повітря і в організм надходить менше кисню. Це викликає хронічну дихальну недостатність, яка і обумовлює появу більшості симптомів і скарг з боку пацієнтів.

Найбільш поширеними симптомами пневмосклерозу є:

 • задишка;
 • ціаноз (посиніння шкіри);
 • зміна форми грудної клітки;
 • пальці Гіппократа;
 • кашель;
 • підвищена стомлюваність;
 • втрата ваги.

Задишка
Задишка являє собою порушення дихання, при якому пацієнт тривалий час не може відновити нормальний ритм (віддихатися). Часто для цього йому доводиться прийняти напівзігнуте положення, спираючись на що-небудь руками. Це задіює додаткові групи дихальних м’язів і полегшить вентиляцію легенів.

Задишка на ранніх етапах виникає у зв’язку з фізичним або емоційним навантаженням. Особливо часто дихання порушується при тривалому навантаженні (наприклад, у бігунів). Це пов’язано з тим, що легені не можуть забезпечити поставку кисню в організм. У нормі при навантаженні відбувається розтягування цього органу, і об’єм повітря за один вдих збільшується. При пневмосклерозі ж еластичність легеневої тканини знижена, і частина тканини легенів заростає сполучною тканиною. Через це організм перестає отримувати належний обсяг кисню. Він намагається заповнити знижений об’єм легенів підвищенням частоти дихання, але і цей механізм компенсує порушення лише до певної міри.

При вираженому дифузному пневмосклерозі або цирозі легкого задишка може спостерігатися і в стані спокою. Напади з’являються навіть в лежачому положенні. Це сильно знижує якість життя пацієнтів, оскільки вони просто втрачають працездатність.

Ціаноз
Ціаноз – це посиніння шкіри через брак кисню. У нормі здоровий рум’янець з’являється через насичення підшкірних капілярів артеріальною кров’ю. Вона багата оксигемоглобіном (з’єднання гемоглобіну з киснем), які мають червоний колір. При порушеннях газообміну в крові підвищується вміст карбоксигемоглобіну (з’єднання гемоглобіну з вуглекислим газом), що має більш темний колір. У запущених випадках відбувається і розширення вен через застій венозної крові.

Ціаноз найбільш помітний в наступних місцях:

 • кінчик носа;
 • мочки вух;
 • губи;
 • шкіра обличчя і шиї;
 • кінчики пальців рук і ніг.

При появі цього симптому пацієнт повинен насторожитися. Майже завжди він говорить про будь-які проблеми з легенями або серцем. Зазвичай ціаноз у людей з пневмосклерозом з’являється при заміщенні значного обсягу нормальної тканини. Він рідко буває єдиним симптомом і майже завжди супроводжується задишкою, м’язовою слабкістю, втратою ваги.

Зміна форми грудної клітки
На пізніх стадіях пневмосклерозу, коли уражена значна частина легеневої тканини, у пацієнтів можуть спостерігатися деякі зміни в області грудної клітини. Це пояснюється тим, що легені, які в нормі займають більшу частину цієї області, зменшуються в об’ємі. Через це створюється негативний тиск у грудній порожнині.

пневмосклероз

Зовнішніми проявами пневмосклерозу можуть бути:

 • Бочкоподібна форма грудної клітки. При цьому нижні ребра трохи випирають в сторони і вперед, і грудна клітка нагадує циліндр. Цей симптом є ознакою емфіземи (розширення окремих частин легкого), яка іноді спостерігається на ранніх стадіях пневмосклерозу. Якщо, наприклад, одна частка перестає функціонувати, інші розширюються. У них потрапляє більший об’єм повітря, що і веде до розширення всієї грудної клітки і зміни її форми. На більш пізніх етапах, у міру прогресування фіброзу, емфізема йде. Для таких хворих бочкообразна грудна клітка вже не характерна.
 • Втягування міжреберних проміжків. Проміжки між ребрами в нормі містять волокна коротких міжреберних м’язів, що беруть участь в процесі дихання. При негативному тиску в грудній клітці, яке характерно для пневмосклерозу, ці м’язи трохи втягуються всередину і контури ребер окреслюються більш виражено. Даний симптом характерний для цирозу легенів. Він може бути одностороннім, якщо склерозірує тільки одне з легких.
 • Поглиблення підключичних ямок. Механізм появи цього симптому такий же, як і в попередньому випадку. Ямка між трапецієподібної м’язом і ключицею поглиблюється, а сама кістка обтягається шкірою з трьох сторін. Симптом рідко буває одностороннім і характерний для цирозу легенів.
 • Відставання легенiв в процесі дихання. При односторонньому пневмосклерозі дихальні рухи з боку ураження мають меншу амплітуду. Це добре помітно при глибокому вдиху і уважному огляді грудної клітки. Затримка відбувається через негативний тиск у грудній порожнині.

Пальці Гіппократа
Пальці Гіппократа або барабанні пальці – це симптом, характерний для ряду хронічних захворювань серцево-судинної та дихальної системи. При вираженій дихальній недостатності, яка спостерігається у пацієнтів з пневмосклерозом впродовж декількох років, нігтьова фаланга пальців починає змінювати свою форму. Вона розширюється і потовщується в порівнянні з іншими фалангами. Через це палець починає нагадувати барабанну паличку з потовщенням на кінці. Форма змінюється на пальцях обох рук. Механізм даного процесу пов’язують з хронічною нестачею кисню і зміною структури кістки.

Паралельно з пальцями Гіппократа зазвичай спостерігається зміна форми нігтів. Воно носить назви «нігтів у формі годинних стекол». При цьому ніготь набуває більш круглу форму, а його центральна частина підводиться, нагадуючи купол. Якщо попросити пацієнта докласти нігті великих пальців один до одного, можна легко виявити дане порушення.

Кашель
Кашель у пацієнтів з пневмосклерозом є непостійним симптомом. Він може з’являтися при фізичному навантаженні або (на пізніх стадіях хвороби) при спробі зробити глибокий вдих. Справа в тому, що тканина легенів при фіброзі позбавляється еластичності. Глибокий вдих, який вимагає розтягування органу, стає просто неможливий. Перерозтягнення легеневої тканини веде до появи кашлю, який є природним захисним механізмом з боку дихальної системи.

При відсутності інфекції або супутніх захворювань кашель сухий, без відділення мокроти. Він з’являється періодично і рідко буває у вигляді затяжних нападів.

Підвищена стомлюваність
Підвищена стомлюваність є наслідком дихальної недостатності. Через зменшення обсягу легень артеріальна кров містить менше кисню, необхідного для життя і роботи тканин. При виконанні будь якого фізичного навантаження людина задіює певні групи м’язів. Клітини цих м’язів, інтенсивно скорочуючись, споживають великий обсяг кисню. Якщо вони не отримують його, сила і амплітуда скорочень зменшуються. Людина починає відчувати втому. Після виконаної роботи в м’язах може скупчуватися молочна кислота (результат роботи м’язів в умовах браку кисню).

На стомлюваність і м’язову слабкість скаржаться практично всі пацієнти з пневмосклерозом. При осередковому розташуванні сполучної тканини в легенях цього практично не відчувається, але в міру прогресування хвороби посилюються і симптоми.

симптоми пневмосклерозу

Втрата ваги
Для засвоєння поживних речовин, одержуваних людиною з їжею необхідна нормальна робота різних систем організму. Одним з ключових елементів при цьому є кисень. Тільки при його достатній кількості в крові йде інтенсивний поділ клітин і утворення нових тканин. У пацієнтів з пневмосклерозом, через дихальну недостатнiсть кисню в крові мало. Навіть при посиленому харчуванні отримані речовини засвоюються погано і утруднено не тільки нарощування м’язів, але й нарощування жирового прошарку. Через це пацієнти, які страждають пневмосклерозом, зазвичай виглядають болісно худими і не можуть набрати масу.

Всі ці симптоми в тій чи іншій мірі є наслідком дихальної недостатності. Вони викликані саме пневмосклерозом, тобто безпосередньо заміщенням легеневої тканини на сполучну. Однак, як уже згадувалося вище, пневмосклероз сам зазвичай є ускладненням іншої патології. У зв’язку з цим паралельно можуть спостерігатися й інші симптоми, викликані не розростанням сполучної тканини, а супутніми патологічними процесами.

У багатьох пацієнтів з пневмосклерозом спостерігаються наступні симптоми супутніх хвороб:

 • відділення мокротиння;
 • болі в грудній клітці;
 • набухання шийних вен;
 • посилене серцебиття;
 • підвищення температури.

Відділення мокротиння
Відділення мокротиння не є наслідком самого пневмосклерозу. Воно спостерігається, якщо сполучна тканина розрослася внаслідок інфекційного процесу в легенях. Тоді в них починає інтенсивно накопичуватися мокрота, яка продукується як слизовою оболонкою бронхів, так і самими мікроорганізмами (накопичення продуктів їх життєдіяльності). Оскільки хронічні пневмонії, бронхоектатична хвороба, абсцеси легені або туберкульоз є досить поширеними причинами пневмосклерозу, відділення мокроти при кашлі спостерігається досить часто.

При хронічних бронхітах або затяжний пневмонії мокротиння має жовтуватий або зеленуватий відтінок. Це визначається тим, які саме мікроорганізми розвиваються в ураженій тканині. При абсцесі характерно рясне відділення мокроти з гноєм. Гній утворюється в порожнині абсцесу, звідти потрапляє в бронх і виходить при кашлі. При туберкульозі має місце руйнування легеневої тканини. При цьому може спостерігатися рясне відділення мокроти, іноді з прожилками крові.

Лікування основного захворювання (прийом антибіотиків або муколитиков) поступово веде до одужання. Мікроби в легенях гинуть, і виділення мокротиння при кашлі припиняється. Тим не менш, через пневмосклероз ризик розвитку нового інфекційного процесу залишається підвищеним.

Болі в грудній клітці
Сама легенева тканина не має нервових закінчень. Через це утворення абсцесу або руйнування легенів при туберкульозі є найчастіше безболісними процесами. Біль з’являється в тих випадках, коли патологічний процес зачіпає плевру, яка містить велику кількість нервових закінчень. Зазвичай болі виникають при плевритах, інфекційному процесі у самого краю легені, при травмі грудної клітки. Різкий біль може відчуватися і під час нападу кашлю (особливо за наявності інфекції).

Без ураження плеври або розвитку хвороботворних бактерій болі в грудях не характерні для пневмосклерозу. Цей симптом можна усунути, так як хвороби, які його викликають, піддаються лікуванню.

Набухання шийних вен
Набухання шийних вен спостерігається у пацієнтів з вираженим і запущеним пневмосклерозом. Цей симптом говорить про розвиток легеневого серця, що є поширеним ускладненням пневмосклерозу. Тиск в малому колі кровообігу підвищується. Через це порушується кровообіг в правих відділах серця. Виникає застій крові у великих венах, що йдуть до серця. Оскільки шийні вени розташовані поверхово, під шкірою, їх розширення помітити найлегше.

Посилене серцебиття
У нормі людина не відчуває, як б’ється його серце. Неприємні відчуття, пов’язані з посиленим серцебиттям, виникають зазвичай при порушенні серцевого ритму. Подібні проблеми вельми часто зустрічаються у людей з легеневим серцем. Дана проблема характерна для літніх пацієнтів, у яких пневмосклероз розвивався протягом довгих років. Спочатку посилене серцебиття і порушення ритму виникають при фізичному навантаженні. У міру збільшення правих відділів серця (гіпертрофії) даний симптом все частіше з’являється і в стані спокою.

Зазвичай проблеми з серцем у пацієнтів з пневмосклерозом схильні до прогресування. Позбутися ж пневмосклерозу неможливо без радикальної операції (пересадка легені). У зв’язку з цим симптоматичне лікування проблем з серцем зазвичай не дає відчутного ефекту.

Підвищення температури
Підвищення температури тіла не характерно для пневмосклерозу. Причиною появи цього симптому є інфекційний процес. Він має місце при хронічній пневмонії, бронхіті, рідше – при туберкульозі. Іноді відзначається підвищення температури і при ураженні легенів паразитами. Відповідний курс лікування усуває інфекційний процес і температура знижується.

Часте повторне підвищення температури до 37 – 38 градусів спостерігається при тривалому перебігу туберкульозу. Ця інфекція насилу піддається лікуванню. Періоди ремісії змінюються рецидивами (загостреннями), при яких підвищується температура тіла.

У цілому можна відзначити, що з усіх перерахованих вище симптомів лише зміни форми грудної клітини є типовим саме для пневмосклерозу. При появі характерних змін попередній діагноз можна поставити вже по цьому симптому (хоча він зрідка зустрічається і при інших патологіях). Решта ж симптоми можуть бути ознаками та інших хвороб дихальної та серцево-судинної системи. Вони говорять швидше про стан хворого і не допомагають поставити остаточний діагноз.

26.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)