Фіброз печінки. Причини, симптоми, лікування.

 

Фіброз печінки – це патологічний, компенсаторний (відновний) процес, при якому уражена печінкова тканина заміщується фіброзною сполучною (рубцевою) тканиною. Фіброз печінки можна спостерігати в більшості хронічних захворювань печінки, при яких в ній відзначається повільне і прогресуюче руйнування її клітинних, міжклітинних і тканинних структурних компонентів. Заміщення пошкодженої тканини печінки на фіброзну поступово призводить до перебудови і ущільнення її паренхіми (печінкової тканини), що супроводжується втратою її нормальних функцій (так як фіброзна тканина не може виконувати ніяких корисних функцій). Таким чином, фіброз печінки – це стан, при якому нормальна, функціональна (хоча і пошкоджена) печінкова тканина заміщується на патологічну, нефункціональну фіброзну тканину.


Зміст:

 


 

 

Причини фіброзу печінки

Фіброз печінки сам по собі не є окремим захворюванням. Він служить ускладненням багатьох хронічних хвороб печінки (наприклад, вірусних, токсичних гепатитів, алкогольної хвороби печінки, амілоїдозу і ін.). У деяких випадках він може спостерігатися при хворобах інших органів – серця (ішемічної хвороби серця, пороках розвитку серця), підшлункової залози (цукровому діабеті), жовчного міхура (жовчнокам’яній хворобі, холециститі), жовчовивідних шляхів (холангитах, пухлинах). Тому безпосередній його причиною завжди служать різні патології. Існує велика кількість причин, які здатні викликати фіброз печінки. Всі ці причини прийнято ділити на придбані і спадкові. Найпоширенішими придбаними причинами фіброзу печінки зазвичай є алкогольна хвороба печінки, хронічні вірусні гепатити (викликані, в першу чергу, вірусами гепатиту В, С і D), токсичні гепатити, неалкогольна жирова хвороба печінки. З спадкових причин фіброзу печінки варто виділити такі патології як хвороба Вільсона-Коновалова, дефіцит альфа-1-антитрипсину, гемохроматоз і галактоземії.
Найбільш частими причинами фіброзу печінки можуть бути наступні патології:

 • хронічний вірусний гепатит;
 • аутоімунний гепатит;
 • токсичний гепатит;
 • неалкогольна жирова хвороба печінки;
 • амілоїдоз печінки;
 • синдром Бадда-Кіарі;
 • дефіцит альфа-1-антитрипсину;
 • токсоплазмозний гепатит;
 • алкогольна хвороба печінки;
 • хвороба Вільсона-Коновалова;
 • гемохроматоз;
 • галактоземія;
 • ехінококоз печінки;
 • гепатома;
 • первинний біліарний цироз печінки;
 • вторинний біліарний цироз печінки;
 • кардіальний фіброз печінки;
 • вроджений фіброз печінки.

 


 

 

 

 

Симптоми фіброзу печінки

Фіброз печінки не має специфічних симптомів. Цю патологію можна діагностувати тільки за допомогою інструментальних та лабораторних (наприклад, ультразвукового дослідження печінки, біопсії печінки та ін.) досліджень. Всі симптоми (підвищена стомлюваність, головний біль, нездужання, поганий апетит, підвищення температури тіла, біль у правому підребер’ї, відчуття тяжкості в животі, нудота, блювота, свербіж шкіри і ін.), які зазвичай спостерігаються у пацієнтів з фіброзом печінки, служать лише ознаками її захворювань (гепатиту, раку, ехінококозу печінки, печінкової недостатності та ін.). За цих симптомів неможливо зрозуміти чи є в печінці фіброз або його там немає. За ним можна лише припустити наявність в печінці будь-якої патології. Крім того такі симптоми можуть також бути ознаками захворювань інших органів і систем.

Крім симптомів при фіброзі печінки також можуть спостерігатися певні об’єктивні ознаки, які лікар може виявити при огляді пацієнта. Деякі з цих ознак (наприклад, жовтяницю, набряки на ногах, розширення вен на передній черевній стінці і ін.) пацієнт може виявити у себе самостійно. Однак, в більшості випадків, виявивши їх, він не асоціює (не пов’язує) патологію печінки з ними, на відміну від лікаря. Більшу частину цих ознак можна виявити, якщо знати, на що конкретно звертати увагу. Деякі з них лікар може виявити тільки шляхом застосування спеціальних діагностичних процедур. Наприклад, збільшення печінки і селезінки далеко не завжди можна виявити візуально, тому лікар в цьому випадку використовує пальпацію та перкусію. При пальпації він обмацує місце розташування органу і оцінює його форму і розміри. Перкусія – це спеціальна діагностична процедура, при якій постукують пальцями по досліджуваної області і оцінюють характер виникаючих при цьому звуків. Вона, також як і пальпація, допомагає лікарю встановити форму і розміри органу.

Об’єктивні ознаки служать більш достовірними ознаками патології печінки (на відміну від симптомів), особливо якщо вони спостерігаються у пацієнта досить тривалий час. Однак, знову ж таки, ці ознаки не є специфічними для фіброзу печінки. Деякі з них (наприклад, психічні розлади, розширення вен на передній черевній стінці, жовтяниця, збільшення печінки і селезінки) можуть лише побічно відбивати ступінь дисфункції печінки, і, отже, вираженість її фіброзу. Варто підкреслити, що далеко не завжди вираженість симптомів і об’єктивних ознак корелює зі ступенем фіброзу печінки. Саме тому діагноз фіброзу печінки можна поставити тільки на підставі результатів інструментальних та лабораторних досліджень.
Найбільш частими об’єктивними ознаками, які можуть спостерігатися при фіброзі печінки, є:

 • жовтяниця;
 • розширення вен на передній черевній стінці;
 • судинні зірочки;
 • збільшення печінки;
 • збільшення селезінки;
 • психічні розлади;
 • гінекомастія і пальмарная еритема;
 • потемніння сечі;
 • набряки на ногах;
 • кільця Кайзера-Флейшера;
 • асцит;
 • ксантоми і ксантелазми.

 

 


 

 

 

Лікування фіброзу печінки

Лікування фіброзу печінки є досить складним завданням, оскільки до цих пір ніде в світі не був винайдений і схвалений для людини будь-якої ефективний препарат, що володіє вираженою протифіброзною дією. Багато препаратів для лікування фіброзу печінки на сьогоднішній день проходять успішні тестування на тваринах. Деякі з них знаходяться на етапах клінічних досліджень на людях. Проблема в лікуванні фіброзу печінки ще ускладнюється тим фактом, що ніхто не може точно сказати, коли саме фібротичні зміни в печінці стають незворотними. Хоча в багатьох клінічних дослідженнях було показано, що навіть в самих запущених стадіях фіброз печінки все-таки є оборотним процесом (за умови своєчасного лікування). В даний час лікування фіброзу печінки медикаментами складається з етіотропної і патогенетичної терапії. Етіотропна терапія являє собою сукупність лікувальних заходів, які спрямовані на усунення причини фіброзу печінки. Патогенетична терапія (тобто терапія, що впливає на механізм розвитку патології) включає в себе різні групи препаратів, які необхідні для зниження інтенсивності запальних реакцій в печінці, а також придушення активності зірчастих клітин в печінкових тканинах.

Виділяють наступні напрямки лікування фіброзу печінки:

 • усунення етіологічного (причинного) фактора;
 • зниження інтенсивності запальних реакцій в печінці;
 • пригнічення активності зірчастих клітин в печінкових тканинах.

Усунення етіологічного фактора

Ключовим моментом лікування фіброзу є повне усунення етіологічного фактора (першопричини захворювання), що провокує руйнування печінкових клітин і появу в печінці фіброзної тканини. До лікувальних заходів, спрямованих на таке усунення, відносять відмову від вживання алкоголю (при алкогольній хворобі печінки), гепатотоксичних препаратів (при токсичному гепатиті), зниження ваги (при неалкогольній хворобі печінки), знищення інфекції (при вірусних гепатитах, ехінококозі печінки, токсоплазмозному гепатиті ) в печінці за допомогою різних препаратів, видалення надлишків міді (при хворобі Вільсона-Коновалова) та заліза (при гемохроматозі), лікування патологій жовчовивідних шляхів (що призводять до розвитку вторинного біліарного цирозу), серця (викликають кардіальний фіброз печінки), судин (синдром Бадда-Кіарі).

Основною проблемою даного напрямку лікування служить той факт, що далеко не для всіх захворювань з’ясовані справжні причини розвитку ураження печінки. Для таких патологій (наприклад, для аутоімунного гепатиту, гепатоми, первинного біліарного цирозу, вродженого фіброзу печінки та ін.) не винайдено ще ефективне етіотропне медикаментозне лікування. Крім того деякі захворювання печінки (ехінококоз печінки, гепатома, вторинний біліарний цироз печінки, синдром Бадда-Кіарі і ін.), При яких відзначається в ній фіброз, вимагають, часом, не тільки медикаментозного, а й хірургічного лікування.

Виділяють наступні групи препаратів, які можуть призначатися з метою усунення етіологічного фактора фіброзу печінки:

 • Противірусні засоби. Противірусні засоби (рибавірин, ламівудин, адефовір, ентекавір, софосбувір, даклатасвір і ін.) найчастіше призначаються при вірусних гепатитах, викликаних вірусами гепатиту В, С, Д.
 • Антигельмінтні засоби. Антигельмінтні засоби (альбендазол) прописуються при фіброзі печінки, викликаному ехінококозом.
 • Протипротозойні засоби. Протипротозойні засоби (наприклад, піриметамін) призначаються при лікуванні токсоплазмозного гепатиту.
 • Антимікробні засоби. Антимікробні засоби (сульфадіазин, спіраміцин, азитроміцин, рокситроміцин і ін.) найчастіше призначаються в комбінації з протипротозойного препаратами для лікування токсоплазмозного гепатиту.
 • Антикоагулянти. Антикоагулянти (еноксапарин натрію, дальтепарин натрію і ін.) виписують при синдромі Бадда-Кіарі. Ці препарати перешкоджають утворенню нових тромбів всередині судин. Деякі антикоагулянти (аспірин, варфарин та ін.) застосовуються в лікуванні захворювань серця, що призводять до кардіального фіброзу печінки.
 • Тромболітики. Тромболітики (урокіназа, стрептокіназа, алтеплаза і ін.) призначаються для видалення тромбів в судинах при синдромі Бадда-Кіарі. Їх часто комбінують разом з антикоагулянтами.
 • Жовчогінні засоби. Жовчогінні засоби (аллохол, холагол і ін.) дуже часто виписують пацієнтам, у яких є захворювання жовчовивідних шляхів (холецистит, холангіт та ін.), що супроводжуються застоєм жовчі. Ці препарати покращують виведення жовчі з печінки. Жовчогінні засоби також призначаються при різних гепатитах і алкогольній хворобі печінки.

 

 

 

Зниження інтенсивності запальних реакцій в печінці

Лікувальні заходи щодо зниження інтенсивності запальних реакцій в печінці служать одним з напрямків лікування її фіброзу. При багатьох захворюваннях печінки в її тканинах відзначаються виражені запальні процеси, які сприяють ще більшого розростання в ній фіброзної тканини. Щоб запобігти подальшому заростанню печінкових тканин фіброзними, призначають спеціальні препарати, які помітно знижують запальні явища в печінці.

Існують наступні групи препаратів, які можуть знизити інтенсивність запальних реакцій в печінці:

 • Протизапальні засоби. В якості протизапальних засобів при патологіях печінки найбільш часто використовуються глюкокортикоїди (преднізолон, метилпреднізолон і ін.). Ці засоби призначають при різних хворобах печінки, які провокують розвиток в ній фіброзу.
 • Гепатопротектори. Гепатопротектори (карсил, сілімар, гепатосан, есенціале форте Н і ін.) захищають клітини печінки від різних пошкоджень. Їх прописують при різноманітних хворобах печінки.
 • Антиоксиданти. Антиоксиданти (вітаміни С, Е, А та ін.) часто доповнюють гепатопротектори і призначаються разом з ними. Ці лікарські препарати блокують окисну дію вільних радикалів, що виникають в печінці при її патологіях, і є дуже токсичними для її клітин.
 • Імунодепресанти. Імунодепресанти (наприклад, азатіоприн, мікофенолату мофетилу та ін.) зазвичай призначаються при аутоімунних захворюваннях печінки (аутоімунному гепатиті, первинному біліарному цирозі печінки). Ці препарати пригнічують активність імунної системи, яка є при цих патологіях надмірно активна, що сприяє зниженню запалення в тканинах печінки.
 • Цитостатики. Цитостатики (метотрексат та ін.) виписують при гепатомі, аутоімунному гепатиті, первинному біліарному цирозі печінки, пухлинах жовчовивідних шляхів. Цитостатики – це засоби, що володіють протипухлинною (блокують зростання і розвиток пухлинних клітин) і імуносупресивною (пригнічують імунну систему) дією.

Придушення активності зірчастих клітин в печінкових тканинах

Зірчасті клітини є основним продуцентом фіброзної тканини в печінці. Чим більше активується таких клітин при хронічних захворюваннях печінки, тим більше фіброзної тканини з’являється в печінкових тканинах, тому одним із напрямів патогенетичної терапії фіброзу печінки служить медикаментозне пригнічення активності зірчастих клітин. Робиться це шляхом призначення пацієнту певних груп препаратів, які блокують роботу вивільняються зірчастими клітинами цитокінів – тромбоцитарного фактора росту (PDGF), що трансформує ростового фактора бета (TGF-B), ендотеліну-1 (ET-1), ангіотензину II. Деякі з цих препаратів здатні пригнічувати (гальмувати) розмноження і рухливість зірчастих клітин.

Для придушення активності зірчастих клітин в печінкових тканинах найчастіше призначають такі групи препаратів:

 • Інтерферони. Інтерферони (інтерферон альфа) має противірусну та антипроліферативну (гальмує розмноження зірчастих клітин) дією.
 • Антагоністи TGF-B. Антагоністи TGF-B порушують зв’язування трансформує ростового фактора бета (TGF-B) зі своїми рецепторами на поверхні зірчастих клітин, що сприяє уповільненню вироблення в них фіброзної тканини. Антагоністи TGF-B також можуть частково руйнувати новостворену фіброзну тканину в печінці.
 • Антагоністи ендотелінових рецепторів. Ці препарати (наприклад, бозентан) порушують зв’язування ендотеліну-1 (ET-1) зі своїми рецепторами на зірчастих клітинах, внаслідок чого вони (зірчасті клітини) менше скорочуються і стягують фіброзну тканину в печінці.
 • Антиоксиданти. Антиоксиданти (вітаміни С, Е, А та ін.) інгібують (блокують) вільні радикали кисню, що виникають в печінці при її захворюваннях і є одним з важливих активаторів зірчастих клітин в печінці.
 • Антагоністи рецепторів 1 типу до ангіотензину II. Препарати з цієї групи є інгібіторами (блокують) дію ангіотензину II, стимулюючого скоротливу активність зірчастих клітин в печінці. Антагоністи рецепторів 1 типу до ангіотензину II зазвичай призначають в комбінаціях з антагоністами ендотелінових рецепторів.
 • Коректори мікроциркуляції. Коректори мікроциркуляції (пентоксифілін) необхідні для поліпшення кровопостачання в уражених печінкових тканинах. Пентоксифілін також чинить деяку протифіброзну дію (запобігає розвитку фіброзу в печінці).
 • Антипроліферативні засоби. Антипроліферативні препарати сприяють уповільненню зростання і ділення зірчастих клітин в пошкоджених печінкових тканинах.
 • Інгібітори АПФ. Препарати з цієї групи порушують роботу ферменту (АПФ), який трансформує ангіотензин I (неактивна форма ангіотензину II) в ангіотензин II. Це сприяє зменшенню концентрації в тканинах печінки ангіотензину II, який стимулює скоротливу активність зірчастих клітин в печінці.

 

26.03.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(7 оцінок, в середньому: 5 з 5)