Забій головного мозку. Причини

Забій головного мозку являє собою пошкодження мозкових структур, яке відбувається в результаті черепно-мозкової травми. При ударі в головному мозку формуються ділянки некрозу (руйнування тканин) різної величини. Характерною особливістю даного ураження головного мозку є втрата свідомості. Тривалість непритомного стану знаходиться в прямій залежності від ступеня травматизації тканин. Нерідко забій головного мозку поєднується з закритим переломом черепних кісток (без пошкодження поверхневих тканин).

У структурі всього черепно-мозкового травматизму забій головного мозку зустрічається в 20 – 25% випадків. Прийнято виділяти три ступені тяжкості забиття головного мозку – легку, середню і важку. Ступінь тяжкості залежить від характеру та розміру пошкоджень мозкових структур. Найчастіше дана патологія призводить до пошкодження лобових часток головного мозку.


 

 

Причини забиття головного мозку

Головною причиною виникнення забиття головного мозку є черепно-мозкова травма.

Стан алкогольного сп’яніння є супутнім чинником, що впливає на частоту появи забиття головного мозку. Згідно статистики, при діагностуванні забиття головного мозку в 5 – 20% випадків у потерпілого вдається виявити стан алкогольного сп’яніння різного ступеня. Алкогольна інтоксикація веде до збільшення числа випадків дорожньо-транспортних пригод, що є однією з головних причин виникнення забиття головного мозку. Також варто враховувати той факт, що постраждалі з легким ступенем забиття головного мозку не завжди звертаються за медичною допомогою безпосередньо після отримання черепно-мозкової травми.

Забій головного мозку може стати наслідком наступних типів травматизму:

 • побутовий травматизм;
 • дорожньо-транспортний травматизм;
 • дитячий травматизм;
 • кримінальний травматизм;
 • виробничий травматизм;
 • спортивний травматизм;
 • травма, отримана під час епілептичного нападу.

 

Побутовий травматизм
Побутовий травматизм – травматизм, який був отриманий поза виробництвом. Побутова травма може бути отримана в домашніх умовах, в квартирі або у дворі. Побутовий травматизм найчастіше є наслідком необережного виконання будь-яких домашніх обов’язків, під час ремонту або прибирання в приміщенні.

В середньому 25% випадків побутових травм припадають на падіння з висоти людського зросту на підлогу або на різні предмети. У даній ситуації падіння на твердий предмет може стати наслідком черепно-мозкової травми і привести до забою головного мозку.

 

Дорожньо-транспортний травматизм
Дорожньо-транспортна травма – це такий вид травми, яка була отримана в ході використання дорожньо-транспортного засобу. Потерпілий людина може бути як пішоходом, так і водієм або пасажиром.

Протягом року дорожньо-транспортний травматизм переважає в зимову пору року. Це пов’язано з несприятливими метеорологічними умовами – часта ожеледь, туман, опади у вигляді мокрого снігу. Протягом дня дорожньо-транспортна травма спостерігається в більшості випадків після обіду – в другій половині дня. Причиною є зниження концентрації уваги, розмова по телефону за кермом, водіння в нетверезому стані та ін.

У містi дорожньо-транспортний травматизм виникає, як правило, при наїзді легкового автомобіля на пішохода. У сільській місцевості переважають дорожньо-транспортні пригоди за участю вантажного транспорту. Варто відзначити, що дорожньо-транспортна травма поєднує в собі різні види пошкоджень усіх областей тіла, у тому числі і голови. Забій головного мозку, в більшості випадків, є наслідком дорожньо-транспортних пригод.

 

Дитячий травматизм
Дитяча травма – травма, яка виникає в дитячому віці, внаслідок особливостей в розумовому та фізичному розвитку. Черепно-мозкова травма серед дітей зустрічається досить часто. Це відбувається внаслідок того, що голова дитини є найбільшою і важкої частиною тіла і при падінні найчастіше пошкоджується. Падіння з дерева, паркану, стільця або з висоти іншого об’єкта може призводити до закритих переломів кісток черепа та забій головного мозку. У деяких випадках наслідки травми проявляються через деякий час, тому, якщо у дитини до двох років сталася черепно-мозкова травма, він може бути визнаний здоровим тільки після медичного огляду в 3 роки.

Варто відзначити, що від дитячого травматизму та нещасних випадків гинуть набагато більше дітей, ніж від усіх інфекційних захворювань. Частота травматизму залежить від вікової групи дітей. Так, для дітей грудного віку (до 1 року) найчастішою причиною отримання забиття головного мозку є випадання з рук батьків, а також падіння з висоти столів для сповивання і ліжок. Для дітей 2 – 3 років характерні падіння з гірок, гойдалок, сходів. У шкільному віці превалює дорожньо-транспортний травматизм. Нерідко черепно-мозкова травма серед школярів старшої групи може бути отримана внаслідок кримінальної травми, під час вуличної бійки і так далі.

 

Кримінальний травматизм
Кримінальна травма є наслідком навмисних дій, що носять кримінальний характер. Деякі автори стверджують, що кримінальний травматизм серед дорослого населення в 60% випадків може призводити до черепно-мозковій травмі.

Найчастіше забій головного мозку виникає внаслідок удару по голові важким тупим предметом (камінь, палиця, біта, кастет, молоток та інше) або кулаком, а також при форсованому падінні на землю або на твердий предмет головою. Кримінальна травма в більшості випадків спостерігається серед осіб у віці від 19 до 25 років.

причини забою головного мозку

Виробничий травматизм
Виробнича травма – травма, яка була отримана в процесі трудової діяльності. Даний вид травми може бути отриманий протягом робочого дня, а також по дорозі на роботу або з роботи додому. Травма на виробництві може статися у разі недотримання техніки безпеки. Нехтування у використанні або відсутність на виробництві захисних касок може стати причиною серйозних черепно-мозкових травм. Жертвами можуть стати люди, які працюють в небезпечних умовах – будівельники, шахтарі, робітники холодних виробничих цехів, спелеологи, рятувальники.

Жертвами виробничої травми найчастіше стають недосвідчені робітники. Незнання технологічного процесу, а також несвоєчасне реагування на потенційно небезпечні ситуації в більшості випадків призводить до виробничої травми. Також супутніми чинниками виробничого травматизму можуть бути недостатнє освітлення, дефекти в роботі виробничого обладнання, несправні засоби індивідуального захисту (каска, шолом і так далі).

 

Спортивний травматизм
Спортивна травма – травма, яка виникає внаслідок заняття спортивною діяльністю. Даний вид травми може виникати не тільки у професійних спортсменів, схильних високому навантаженні, але також і у любителів і новачків.

За статистикою черепно-мозкова травма серед спортсменів виникає в 10 – 20% випадків в структурі всього травматизму. Існують особливо травмонебезпечні види спорту, де частота черепно-мозкових травм є вкрай високою. До таких видів спорту відносять бокс, бойові види єдиноборства, велосипедний спорт, гірський слалом, гандбол, стрибки з трампліну, сноуборд та інші.

 

Травма, отримана під час епілептичного нападу
Під епілепсію розуміють неврологічне захворювання, при якому можуть виникати судомні спонтанні напади. Під час епілептичного нападу людина може втратити свідомість і впасти навзнак з висоти свого власного росту. Це нерідко закінчується забоєм головного мозку легкого ступеня тяжкості. У деяких випадках, якщо людина падає на твердий предмет головою або при значному за силою ударі черепно-мозкова травма може призводити до закритого перелому черепа та забиттю головного мозку середнього або важкого ступеня.

При черепно-мозковій травмі забій головного виникає внаслідок певних біомеханічних процесів, які відбуваються під час удару. На даний момент широкого поширення набула теорія ударно-протиударних пошкоджень.

У механізмі виникнення забиття головного мозку розрізняють наступні процеси:

 • зміщення головного мозку;
 • переміщення півкуль головного мозку;
 • гідродинамічний вплив на головний мозок;

 

Зсув головного мозку
Під час сильного удару головою неминуче відбувається зміщення мозку в черепній порожнині. У місці прикладання сили удару (зона удару) виникає область підвищеного тиску. У даній області відбуваються первинні вогнищеві ураження мозкових структур – пошкодження клітинних стінок нервових клітин, їх відростків (аксони і дендрити), первинні крововиливи. У зоні протівоудара (діаметрально протилежна зона удару) утвориться знижений тиск. Дане явище веде до утворення найдрібніших порожнин з рідиною в нервових клітинах і міжклітинній речовині. Якщо удар був досить сильним, то знижений тиск швидко змінюється на підвищений. Це призводить до розриву даних найдрібніших порожнин (кавітація) і утворення великих зон ушкоджень в мозковій тканині. Як правило, в зоні удару патологічні зміни виявляються в межах 2 – 3 звивин. У зоні протівоудара руйнівні процеси відбуваються на великих ділянках головного мозку (більше трьох звивин), захоплюючи сіру і білу речовину (нервові клітини і їх відростки).

Переміщення півкуль головного мозку
Між зоною удару і протиудару залишається зона стовбура головного мозку, яка не змінює свого положення. Стовбур мозку являє собою довгастий мозок, середній мозок і вароліев міст. Зсув півкуль головного мозку по відношенню до довгастого мозку веде до пошкоджень в ретикулярної формації. Дана мозкова структура відповідальна за свідомість. Під час удару стовбур мозку не отримує низхідних імпульсів від кори великих півкуль, і це веде до пригнічення свідомості аж до його втрати. Існує прямо пропорційна залежність між силою удару і часом, проведеним без свідомості.

Гідродинамічний вплив на головний мозок
У момент удару спинномозкова рідина в шлуночках мозку (порожнини, заповнені спинномозковою рідиною) зі значним прискоренням рухається в певному напрямку (напрямок залежить від удару). Наслідком даного феномена служить утворення численних, так званих, точкових крововиливів Дюпре. Вони виникають практично завжди, незалежно від місця удару. Як правило, їх можна знайти у відділах 3 і 4 шлуночка мозку.

06.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)