Скільки триває алергія?

 

В цілому, алергія як захворювання може тривати все життя. В даному випадку під алергією мається на увазі гіперчутливість організму пацієнта до певних речовин. Оскільки така чутливість є індивідуальною особливістю організму, вона зберігається дуже тривалий час, і організм при повторному контакті з алергеном завжди буде реагувати появою відповідних симптомів. Іноді алергія може бути тільки в дитячому віці або в період серйозних порушень в роботі імунної системи. Тоді вона проходить протягом декількох років, але ризик реакції при повторному контакті в майбутньому все одно зберігається. Іноді з віком просто зменшується інтенсивність проявів алергії, хоча підвищена чутливість організму все одно зберігається.

Якщо під алергією маються на увазі її симптоми і прояви, то їх тривалість передбачити дуже складно, так як на це впливає безліч різних чинників. Робота імунної системи і патологічні механізми, що лежать в основі алергічних реакцій, не вивчені до кінця. Тому жоден фахівець не може дати гарантію, коли зникнуть прояви хвороби.

 

 
На тривалість алергічної реакції впливають такі чинники:

  • Контакт з алергеном. Всім відомо, що алергічна реакція виникає внаслідок контакту організму з специфічною речовиною – алергеном. Перший в житті контакт не викликає появи алергічної реакції, так як організм як би «знайомиться» і розпізнає чужорідну речовину. Однак повторний контакт веде до появи патологічних змін, так організм вже має набір потрібних антитіл (речовини, що реагують з алергеном). Чим довше контакт з алергеном, тим тривалішими будуть і симптоми. Наприклад, алергія на пилок триватиме весь період цвітіння певної рослини, якщо людина постійно знаходиться на вулиці. Якщо ж намагатися більше часу проводити вдома, далеко від лісів і полів, то контакт з алергеном буде мінімальним, і симптоми зникнуть швидше.
  • Форма алергії. Алергічні реакції після контакту з алергеном можуть приймати різні форми. Кожна з цих форм має певну тривалість. Наприклад, кропивниця може тривати від кількох годин до кількох тижнів. Сльозотеча, кашель і подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, як правило, обумовлені попаданням алергену і проходять через кілька днів після припинення контакту з ним. Приступ бронхіальної астми, викликаний алергенами, може тривати ще кілька хвилин (рідше годин) після припинення контакту. Ангіоневротичний набряк (набряк Квінке) виникає при контакті з алергеном і характеризується скупченням рідини в підшкірній жировій клітковині. Після початку лікування він перестає збільшуватися, але повністю розсмоктується лише через кілька днів (іноді годин). Анафілактичний шок є найбільш важкою, але найбільш короткочасною алергічною реакцією організму. Розширення судин, падіння артеріального тиску і труднощі з диханням тривають недовго, але без медичної допомоги можуть призвести до смерті пацієнта.
  • Ефективність лікування. Тривалість прояву алергії багато в чому залежить від того, якими препаратами лікують хворобу. Найбільш швидкий ефект спостерігається від глюкокортикоїдних препаратів (преднізолон, дексаметазон та ін.). Саме тому їх застосовують при важких алергічних реакціях, що загрожують життю пацієнта. Дещо повільніше діють антигістамінні препарати (супрастин, еролін, клемастин). Ефект від цих препаратів слабкіше, і прояви алергії будуть зникати поступово. Але частіше при алергії призначаються саме антигістамінні препарати, так як глюкокортикоїди подібні за дією з рядом гормонів, через що можуть викликати серйозні побічні ефекти. Чим швидше розпочати лікування, тим швидше вийде усунути прояви алергії.
  • Стан імунної системи. Ряд захворювань щитовидної залози, наднирників та інших ендокринних залоз (залоз внутрішньої секреції), а також деякі патології імунної системи можуть впливати на тривалість проявів алергії. При них спостерігаються системні порушення, що підсилюють імунну відповідь організму на вплив різних речовин. Лікування таких патологій призведе і до зникнення алергічних проявів.

Щоб швидше позбутися від алергії потрібно насамперед звернутися до лікаря-алерголога. Тільки фахівець в цій області може визначити конкретний алерген або алергени і призначити найбільш ефективне лікування. Самолікування при алергії не тільки веде до більш тривалого перебігу хвороби, але і не дає можливості уникнути повторних контактів з алергеном. Адже пацієнт може лише припускати, на що у нього алергія, але не знає точно. Тільки візит до лікаря і спеціальний тест допоможе визначити, якої саме речовини слід побоюватися.

28.11.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)