Синці на шкірі

Синець є видом гематоми (скупчення крові в підшкірній клітковині при непошкоджених шкірних покривах), яка найчастіше є наслідком травми. По суті, синець являє собою не окреме захворювання, а прояв або симптом інших патологій. Це підтверджується і тим, що в Міжнародній класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ-10) синець не виділено в якості окремої нозологічної одиниці (окремого самостійного захворювання).
Проте, синці вельми поширені в суспільстві, і проблема боротьби з ними є дуже актуальною. Синець на відкритій шкірній поверхні являє собою косметичний дефект, який важко приховати. З медичної точки зору синці не уявляють серйозної небезпеки для здоров’я або життя пацієнтів. Однак часта поява цього симптому може говорити про наявність певних проблем зі здоров’ям. Це пояснює необхідність консультації фахівця при появі синців.

 


[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

 

 

Що робити, щоб синець не з’явився або був мінімального розміру?

 

Появі травматичного синця в більшості випадків можна запобігти, якщо вжити необхідних заходів відразу ж після травми. Правильна послідовність дій призведе до того, що кров не покине судинне русло, і синець не з’явиться.

Існують наступні методи ранньої профілактики синців:

 • холод;
 • туге бинтування;
 • правильне положення кінцівки.

 

Холод від синців
Всі знають, що в перші ж хвилини після отримання травми необхідно використовувати холодні примочки. Залежно від місця розташування синця можна просто змочити марлеву пов’язку в холодній воді, загорнути шматочок льоду в хустку або рушник або просто поставити кінцівку під струмінь холодної води. Низька температура призведе до звуження судин. Внаслідок цього зменшиться приплив крові до ураженої області, і менша її кількість збереться в тканинах. Холод можна прикладати протягом перших годин, коли ще не розвинувся виражений і стійкий запальний набряк. Чим раніше застосувати даний метод профілактики, тим успішнішим буде результат. Після 4 – 6 годин після травми локальне застосування холоду уже не зможе запобігти появі синця, і всі сили доведеться направити на його швидке лікування.

Туге бинтування від синців
Туге бинтування є не таким ефективним методом, як прикладання холоду, але теж може врятувати від появи синців. Процедура є накладення тугої бинтової пов’язки, яка буде здавлювати тканини навколо місця ураження протягом деякого часу. Логіка даної процедури проста. Туге бинтування стискає тканини, і кров з ураженої судини не може утворити патологічну порожнину. Чим менша кількість крові потрапить в тканини навколо уражених судин, тим менш помітним буде синець в майбутньому. Ідеальним варіантом профілактики є пов’язка з використанням еластичного бинта. Він розтягується і намотується на уражену кінцівку. Кожен наступний виток бинта покриває попередній на одну третину ширини тканини. Таку пов’язку потрібно носити протягом 1 – 2 годин після травми. Більш довге стягування тканин може серйозно порушити кровообіг.

Мінусом даного методу від синців є неможливість його застосування при травмах на тулубі. Накласти дієву еластичну пов’язку можна тільки на кінцівки. Через 2 – 3 години після отримання травми застосовувати туге бинтування вже не варто. Кров, яка покинула судинне русло, вже не повернеться в капіляри при стисканні тканин, а порушення кровообігу тільки погіршить ситуацію.

Правильне положення кінцівки
Даний метод застосовується при травмі кінцівок. Він запозичений з практики зупинки кровотеч. По суті, утворення синця і являє собою форму закритої кровотечі, при якій кров накопичується під шкірою. Травмовану кінцівку необхідно підняти щодо рівня тіла. При цьому погіршиться її кровопостачання під дією сили тяжіння, так як серцю важче загнати велику кількість крові на висоту. Цей метод запобігає появі набряку та дещо знизить ймовірність появи синців.


 

 

Народні методи лікування синців

 

Як уже згадувалося вище, синці надзвичайно поширені. Внаслідок цього попередні покоління накопичили дуже багатий досвід боротьби з цією проблемою. Існує безліч народних засобів, які допоможуть швидко позбавитися від синців. Більшість цих засобів можуть надати реальну допомогу при посттравматичних поверхневих гематомах. Зокрема, вони допоможуть в боротьбі з локальними больовими відчуттями і в розсмоктуванні скупчення крові.

Для боротьби з синцями існують такі засоби народної медицини:

 • Сік картоплі. Сира картопля розрізається на дві половинки і розрізом прикладається до синців. Для посилення ефекту можна нанести ножем неглибоку сіточку на розітнуту поверхню. Це поліпшить відтік соку.
 • Рута запашна. Для компресів і примочок необхідний сік або настій з цієї трави. Для приготування настою знадобиться 2 столові ложки сухого листя трави і 0,5 літра окропу. Суміш поміщають в темне місце на 2 – 3 години. Після цього в настої вимочують марлю і прикладають її до синців на 15 – 20 хвилин.
 • Подорожник. Для боротьби з синцями можна використовувати як звичайний лист подорожника, помитий в кип’яченій воді, так і кашку з листя цієї рослини.
 • Калюжниця болотна. Для примочок від синців використовують сік з молодих пагонів цієї рослини. Марлю, змочену в соку, прикладають до місця травми на 10 – 15 хвилин кілька разів на перший день після забиття.
 • Настій часнику. Для приготування настою знадобиться 3 столові ложки свіжого часнику. Головки часнику дрібно нарізають і розминають, після чого додають 300 мл 6% -ного оцту. Отриману суміш настоюють протягом доби, струшуючи раз в декілька годин. Після цього в настої часнику змочують ватний тампон і акуратно розтирають місце травми. Процедуру бажано повторювати кілька разів на день протягом декількох днів.
 • Листя капусти. Для боротьби з синцями можна використовувати і свіжозібране листя капусти. Потрібно лише звернути увагу, щоб лист був взятий не з поверхні качана, а з 2 – 3 шари зелені. Його можна примотати бинтом до синців і носити протягом дня.

Важливо звернути увагу, щоб всі рослини, які використовуються для лікування, були ретельно промиті теплою кип’яченою водою. Справа в тому, що скупчення крові під шкірою є дуже сприятливим середовищем для розвитку гнійної інфекції. Так як синець зазвичай отримують під час травми, виключати мікроскопічно пошкодження шкіри не можна. При використанні немитого листя капусти або подорожника в ці ушкодження може проникнути інфекція. Тому ополіскування рослин є не зайвою пересторогою.

Слід розуміти, що багато лікарських рослин, що застосовуються для лікування синців, корисні, перш за все, через високий вміст вітаміну С і антибактеріальний ефект. Завдяки цим властивостям вони можуть з успіхом застосовуватися проти синців посттравматичної природи. Однак якщо синці виникли через порушення згортання крові, хвороб кровотворної системи або патології судинних стінок, перераховані вище народні засоби не зможуть допомогти. У таких випадках застосування деяких рослин навіть буде протипоказано. Тому пацієнтам, які часто помічають появу синців на тілі без видимих травм, не варто починати самолікування народними засобами до відвідування фахівця.


 

 

 

Препарати від синців

 

 

Препарати місцевої дії від синців

 

Препарати місцевої дії є найбільш зручними і поширеними в лікуванні синців. Більшість з них має лише локальний ефект, тому не становить серйозної загрози ускладнень в разі неправильного використання. Цим пояснюється те, що мазі і гелі проти синців в основному відпускаються без рецепта. Ще одним плюсом локальних засобів лікування синців є зручність їх застосування. Більшість пацієнтів використовують дані препарати для лікування в домашніх умовах. Мінусом цієї групи можна назвати все той же локальний ефект. Через нього мазі та гелі можуть широко застосовуватися в лікуванні травматичних синців, але при більш серйозних патологіях потрібно системне лікування.

Препарати місцевої дії для лікування синців:

 • Декспантенол
 • Ліотон
 • Фіналгон
 • Троксевазин
 • Гепатромбін

Дані засоби бажано застосовувати не раніше ніж через 6 – 8 годин після отримання травми. Вони спрямовані в основному на якнайшвидше розсмоктування самого синця і не сприяють запобіганню його появі відразу ж після травми. Їх застосування в цей період навпаки посилить набряк і спровокує появу більш вираженого синця.

 

 

Препарати системної дії від синців

 

Препарати системної дії – це ліки, що приймаються у вигляді таблеток або уколів. При синцях такі препарати використовуються рідко, так як скупчення крові – проблема локальна, і ефективніше від синця позбавлять мазі і компреси. Однак існує ряд препаратів, які корисно буде приймати людям, у яких синці утворюються вже дуже часто. Фактором появи синців є підвищена проникність судинної стінки, крихкість капілярів і знижена здатність згущуватися крові. Саме для боротьби з цими проблемами корисно вдатися до препаратів системної дії.

Для боротьби з частою появою синців можуть бути призначені такі препарати:

 • Аскорутин. Аскорутин – це комбінований препарат, що містить аскорбінову кислоту і вітамін Р. Ліки знижують проникність капілярів і зменшують їх ламкість. Таким чином, знижується ризик утворення синця після травми. Аскорутин також призначають як підтримуючу терапію при деяких видах гемофілії і судинних патологіях. Приймають препарат по 1 таблетці 2 – 3 рази на день, курс лікування триває від 3 до 5 тижнів. При передозуванні підвищується ризик тромбозу судин.
 • Капілар. Капілар також є комбінованим препаратом, основними компонентами якого є лікарські рослини. Його прийом не тільки зміцнює стінки капілярів і сприяє нормальному кровообігу, а й підтримує артеріальний тиск в межах норми. Препарат часто призначають людям похилого віку, які страждають початковою формою гіпертонії (підвищення артеріального тиску).
 • Етамзилат. Препарат застосовується в основному для зупинки кровотеч. Його використовують в тих випадках, якщо часта поява синців пов’язана з серйозними захворюваннями, що супроводжуються тромбоцитопенією (зниженням рівня тромбоцитів). Під дією етамзілата активуються депо тромбоцитів в кістковому мозку.
 • Троксевазин. Троксевазин впливає на ферментну систему, задіяну в ліквідації осередку ураження. Його прийом прискорює репаративні процеси в м’яких тканинах, зменшує набряк і незначно покращує згортання крові.

Призначення препаратів системної дії і підбір їх дози повинен здійснюватися індивідуально. Лікування посттравматичних синців в домашніх умовах, як правило, не вимагає застосування таблеток або ін’єкцій зовсім. Якщо ж мова йде про супутні патології системи згортання крові або важкі судинні захворювання, то в їх лікуванні застосовуються інші категорії препаратів, які повинні використовуватися тільки за призначенням лікаря після ретельного обстеження.


 

 

Фізіотерапевтичні методи лікування синців

 

Фізіотерапія – це сукупність методів лікування з використанням таких фізичних факторів як магнітне випромінювання, електричний струм, ультразвукові хвилі, лазерне випромінювання, ультрафіолетові промені. Основна перевага фізіотерапевтичних процедур – це їхня безпека для здоров’я пацієнта. Це досягається шляхом застосування дозованого, а також імпульсного впливу фізичних факторів, що в свою чергу призводить до прискорення відновлювально-компенсаторних функцій організму. При лікуванні синців активація цих механізмів грає важливу роль, прискорюючи одужання.

Для локального фізіотерапевтичного лікування синців можна застосовувати такі фізіотерапевтичні методи:

 • Лікарський електрофорез. Електрофорез – це метод з використанням постійного електричного струму, який сприяє швидкому проникненню лікарського препарату в поверхневі тканини організму. Процедура дозволяє впливати безпосередньо на необхідну ділянку тіла і створювати там лікарський депо. Дана процедура веде до швидкого відновлення клітинних стінок пошкоджених тканин, а також має знеболюючу, протизапальну і заспокійливу дію. Для проведення електрофорезу при лікуванні синців широко використовуються наступні речовини: антипірин з концентрацією розчину від 1 до 10% (має знеболюючу та протизапальну дію), екстракт алое (підвищує регенерацію тканин і покращує її живлення).
 • Магнітолазерна терапія. Даний метод має на увазі комплексну дію магнітного поля і лазерного випромінювання на пошкоджені тканини організму. Метод благотворно впливає на регенерацію тканин, а також надає аналгетичний (знеболюючий), протинабряковий і протизапальний ефект. Знайшли широке застосування наступні апарати: АМЛТ-01 (потужність 5 мВт, довжина хвилі випромінювання 0,80 – 0,88 мкм), «Ерга» (довжина хвилі 0,82 мкм, потужність до 40 мВт), Алто-05М (довжина хвилі 0,82 – 0,85 мкм, потужність до 200 мВт).
 • УВЧ-терапія (ультрависокочастотна терапія). УВЧ – метод, при якому на організм людини діє електричне поле ультрависокої і надвисокої частоти. При використанні УВЧ-терапії спостерігаються такі позитивні ефекти: підвищення бар’єрної здатності клітин, поліпшення трофіки і регенерації тканин, знеболюючий, протизапальний і протинабряковий ефект. Можуть бути використані стаціонарні апарати Екран-1, Екран-2 (40 – 80 Вт) і портативні, такі як УВЧ-66 і УВЧ-30 (15 і 30 Вт).
 • Ультразвукова терапія (УЗТ). УЗТ – це фізіотерапевтичний метод, в ході якого використовуються механічні коливання ультрависокої частоти. Ультразвук, впливаючи на пошкоджену ділянку, здатний покращувати репарацію і регенерацію тканин, приводити до нормалізації реологічних властивостей крові. Також його застосовують для розсмоктування різних крововиливів, набряків і ексудатів, які мають місце при утворенні синців. Ультразвук має знеболюючу, спазмолітичну і метаболічну (поліпшує харчування тканин) дію. Добре зарекомендував себе прилад УЗТ-1.01Ф (загальтерапевтичний), який працює на частоті 880 кГц і має два режими: імпульсний і безперервний (10 і 2,4 мс).

Виходячи з вищесказаного, фізіотерапевтичні методи можуть надати сприятливу дію в лікуванні підшкірних гематом (синців). Різні фізичні фактори дозволяють швидко усунути набряк, зняти біль і свербіж, прискорити відновні процеси в пошкоджених тканинах, усунути запальний процес. Однак не варто забувати, що навіть у фізіотерапевтичних процедур є ряд протипоказань. У кожному окремому випадку необхідно проконсультуватися з лікарем-фізіотерапевтом.

19.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)