Симптоми метаболічного синдрому

 

Метаболічний синдром – це комплекс змін, пов’язаний з порушенням обміну речовин. Гормон інсулін перестає сприйматися клітинами і не виконує свої функції. У такому випадку розвивається інсулінорезистентність або нечутливість до інсуліну, що призводить до порушення засвоєння клітинами глюкози, а також патологічних змін усіх систем і тканин.


 

Симптоми метаболічного синдрому

 

Механізм розвитку метаболічного синдрому

 • Низька фізична активність і неправильне харчування призводять до порушення чутливості рецепторів, що взаємодіють з інсуліном.
 • Підшлункова залоза виробляє більше інсуліну, щоб подолати нечутливість клітин і забезпечити їх глюкозою.
 • Розвивається гіперінсулинемія (надлишок інсуліну в крові), що призводить до ожиріння, порушення ліпідного обміну, і роботи судин, підвищується артеріальний тиск.
 • Незасвоєна глюкоза залишається в крові – розвивається гіперглікемія. Високі концентрації глюкози зовні клітини і низькі всередині викликають руйнування білків і появу вільних радикалів, які ушкоджують клітинну оболонку і викликають її передчасне старіння.

Хвороба починається непомітно. Вона не викликає болю, але від цього не стає менш небезпечною.

Суб’єктивні відчуття при метаболічному синдромі

 • Напади поганого настрою в голодному стані. Погане надходження глюкози в клітини головного мозку викликає дратівливість, напади агресії і поганого настрою.
 • Підвищена стомлюваність. Занепад сил викликаний тим, що не дивлячись на високі показники цукру в крові, клітини не отримують глюкозу, залишаються без харчування і джерела енергії. Причина «голодування» клітин в тому, що не працює механізм, який транспортує глюкозу через клітинну оболонку.
 • Вибірковість в їжі. М’ясо і овочі не викликають апетит, хочеться солодкого. Це пов’язано з тим, що клітини мозку відчувають потребу в глюкозі. Після споживання вуглеводів короткочасно поліпшується настрій. Овочі і білкова їжа (сир, яйця, м’ясо) викликають сонливість.
 • Напади прискореного серцебиття. Підвищений рівень інсуліну прискорює серцебиття і збільшує викид крові серцем при кожному скороченні. Це спочатку призводить до потовщення стінок лівої половини серця, а потім до зношування м’язової стінки.
 • Болі в серці. Відкладення холестерину в коронарних судинах викликають порушення харчування серця і хворобливі відчуття.
 • Головний біль пов’язаний зі звуженням судин головного мозку. Спазм капілярів з’являється при підвищенні артеріального тиску або через звуження судин атеросклеротичними бляшками.
 • Нудота і порушення координації викликані підвищенням внутрішньочерепного тиску у зв’язку з порушенням відтоку крові з мозку.
 • Жага і сухість у роті. Це результат гноблення симпатичними нервами слинних залоз при високій концентрації інсуліну в крові.
 • Схильність до закрепів. Ожиріння внутрішніх органів і високий рівень інсуліну уповільнюють роботу кишечника і погіршують виділення травних соків. Тому їжа надовго затримується в травному тракті.
 • Підвищена пітливість, особливо в нічні години – результат стимуляції інсуліном симпатичної нервової системи.

 

 

Зовнішні прояви метаболічного синдрому

 • Абдомінальне ожиріння, відкладення жиру в районі живота і плечового пояса. Типовий симптом – «пивний» живіт. Жирова клітковина накопичується не тільки під шкірою, а й навколо внутрішніх органів. Вона не тільки здавлює їх, ускладнюючи їх роботу, а й грає роль ендокринного органу. Жир виділяє речовини, що сприяють появі запалення, підвищення рівня фібрину в крові, що підвищує ризик розвитку тромбів. Абдомінальне ожиріння діагностують, якщо окружність талії перевищує:

-у чоловіків більше 102 см;
-у жінок більше 88 см.

 • Червоні плями на грудях і шиї. Це ознаки підвищення тиску пов’язаного зі спазмом судин, який викликаний надлишком інсуліну. Показники артеріального тиску (без застосування гіпотензивних препаратів)

-систолічний (верхній) тиск крові перевищує 130 мм рт. ст.

-діастолічний (нижній) тиск перевищує 85 мм рт. ст.

 

Лабораторні симптоми метаболічного синдрому

При біохімічному дослідженні крові у людей з метаболічним синдромом виявляються значні відхилення від норми.

 • Тригліцериди – жири, позбавлені холестерину. У хворих метаболічним синдромом їх кількість перевищує 1,7 ммоль / л. Рівень тригліцеридів підвищується в крові внаслідок того, що при внутрішньому ожирінні в ворітну вену виділяються жири.
 • Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) або «хороший» холестерин. Концентрація зменшується в зв’язку з недостатнім споживанням рослинних масел і малорухливим способом життя.
  -жінки – менше 1,3 ммоль / л
  -чоловіки – менше 1,0 ммоль / л
 • Холестерол, ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) або «поганий» холестерин підвищення рівня понад 3,0 ммоль / л. У комірну вену потрапляє велика кількість жирних кислот з жирової тканини, що оточує внутрішні органи. Ці жирні кислоти стимулюють печінку синтезувати холестерол.
 • Рівень глюкози в крові більше 5,6-6,1 ммоль / л. Клітини тіла погано засвоюють глюкозу, тому її концентрації в крові високі навіть після нічного голодування.

 

 • Толерантність до глюкози. Перорально приймають 75 г глюкози і через 2 години визначають рівень глюкози в крові. У здорової людини глюкоза за цей час засвоюється, і її рівень повертається до норми, не перевищує 6,6 ммоль / л. При метаболічному синдромі концентрація глюкози 7,8-11,1 ммоль / л. Це говорить про те, що глюкоза не засвоюється клітинами і залишається в крові.
 • Сечова кислота понад 415 мкмоль / л. Її рівень підвищується внаслідок порушення пуринового обміну. При метаболічному синдромі сечова кислота утворюється при загибелі клітин і погано виводиться нирками. Вона свідчить про ожиріння і високий ризик розвитку подагри.
 • Мікроальбумінурія. Поява молекул білка в сечі говорить про зміни в роботі нирок, викликаних цукровим діабетом або гіпертонічною хворобою. Нирки недостатньо добре фільтрують сечу, в результаті в неї потрапляють молекули білка.

 

03.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)