Особливості болів у верхній частині живота

 

Біль у верхній частині живота не є специфічним симптомом. Значно легше виявити причину хвороби, якщо розглядати її в поєднанні з іншими симптомами. Тоді коло можливих патологій сильно звужується. Іноді такі особливості больового синдрому дозволяють запідозрити правильний діагноз, тільки проаналізувавши скарги пацієнта. Далі будуть розглянуті найбільш поширені поєднання болів вгорі живота з іншими симптомами і скаргами.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

Чому болить верх живота і нудить?

Нудота є досить поширеним симптомом при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. У поєднанні з болем у верхній частині живота, вона з високим ступенем ймовірності говорить про патологію шлунка, кишечника, підшлункової залози або печінки. Саме ці органи, зазвичай пов’язані з болями. У деяких випадках нудота також з’являється при патологіях нервової системи, але при них, як правило, немає болю в животі. Також нудота може бути пов’язана з інтоксикацією (харчовим отруєнням).

Поєднання болів у верхній частині живота і нудоти може зустрічатися при наступних патологіях:

 • гастрит;
 • панкреатит;
 • гепатит;
 • виразкова хвороба;
 • холецистит;
 • харчові отруєння.

Як правило, симптоми в цих випадках з’являються після прийому їжі. Це дає навантаження на уражений орган, і порушення в його роботі стають більш помітними.


 

 

Гострий біль у верхній частині живота

Поява раптового гострого болю в животі майже завжди пов’язана з гострою хірургічною патологією. Як правило, це ускладнення або раптове загострення якого-небудь хронічного захворювання. Найбільш гострий біль виникає при подразненні очеревини або при відчутному масовому ураженні тканин. Також дуже гострий біль виникає при швидкому розширенні капсули печінки.

Гострий, часом нестерпний біль вгорі живота характерний для наступних патологій:Гостра біль у верхній частині живота

 • перфорація виразки шлунка – біль виникає через попадання кислого вмісту шлунка на очеревину;
 • гострий панкреатит – внаслідок запального процесу в підшлунковій залозі в черевну порожнину потрапляють ферменти, що розщеплюють білки (протеолітичні ферменти);
 • жовчна коліка – через спазм гладких м’язів жовчного міхура (зазвичай при застряванні каменю);
 • перфорація кишечника – біль у верхній частині черевної порожнини може з’явитися при перфорації ободової кишки (частіше внаслідок пухлини);
 • перитоніт – при масивному запаленні очеревини;
 • розрив печінки – через швидке утворення гематоми всередині органу і розтягування капсули.

Також сильні болі характерні для злоякісних новоутворень, наприклад, для раку шлунка. Однак в цьому випадку вони зазвичай наростають, а не з’являються раптово. Незалежно від того, в якому місці виникла біль, слід відразу ж викликати швидку допомогу. Самостійне транспортування пацієнта в лікарню може бути небезпечним. Тільки лікарі в змозі вирішити, яку саме допомогу слід надати пацієнту на місці, а також як саме боротися з больовим синдромом.


 

 

Чому болить вгорі живота і пронос?

Як біль в животі, так і діарея (пронос) є досить поширеним симптомом в медичній практиці. Однак порушення травлення і всмоктування їжі, які викликають діарею, з великим ступенем ймовірності вказують на проблеми саме з органами шлунково-кишкового тракту. Іншими словами, звужується коло причин.

Можливими причинами діареї та болей у верхній частині живота є такі патології:

 • виразкова хвороба шлунка – порушення перетравлення їжі в шлунку ведуть до її поганого всмоктування в кишечнику, від чого й виникає діарея;
 • панкреатит – при запаленні підшлункової залози (зазвичай хронічному) орган не виділяє достатню кількість травних ферментів;
 • холецистит – порушення відтоку жовчі призводять до того, що жири не засвоюються в кишечнику;
 • синдром подразненого кишечника – викликаний супутніми нервовими розладами або неправильним харчуванням (іноді стресом), але болі при цьому розлиті по всьому животу, а епізоди діареї чергуються з запорами.

Найбільш частою ж причиною діареї і супутніх болів в животі є харчові отруєння. Діарея зумовлена безпосередньоюЧому болить вгорі живота і пронос дією мікробів або їх токсинів. Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, вони порушують процес травлення і всмоктування їжі. Всмоктування ж мікробних токсинів на рівні слизової оболонки викликає хворобливі спазми гладких м’язів кишечника. Слід зазначити, що болі при таких отруєннях можуть локалізуватися не тільки в верхній частині живота, але в інших областях. Крім того, в важких випадках (в залежності від типу і кількості мікробів) пацієнти можуть скаржитися на блювоту, температуру, головні і м’язові болі, слабкість.


 

 

Чому болить верх живота і температура?

Температура є універсальною реакцією організму на різні патологічні (а іноді і фізіологічні) процеси. Даний симптом з’являється при подразненні терморегуляционного центру в головному мозку особливими речовинами – пірогенами. Пірогени утворюються в результаті ряду біохімічних реакцій під дією мікробних токсинів, прозапальних агентів, деяких гормонів. В результаті мозок дає команду для розпаду хімічних сполук в тканинах з виділенням енергії, і температура тіла підвищується.

У поєднанні з болем у животі температура зазвичай говорить про запальний процес, або, рідше, про харчове отруєння. Однак існують і інші, більш рідкісні причини, що викликають подібну комбінацію симптомів. У всіх випадках доводиться зважати на можливість гострого запального процесу, що становить потенційну загрозу для життя пацієнта.

Найбільш серйозними причинами підвищення температури і болю вгорі живота є такі патології:

 • гастрит – температура зазвичай субфебрильна, рідко вище 38 градусів;
 • виразкова хвороба шлунка – температура може бути різною, при ускладненнях – іноді і більше 38 градусів;
 • гострий панкреатит – температура варіює в широких межах, може швидко змінюватися;
 • харчові отруєння – температура може бути до 39 градусів і вище в залежності від типу мікроорганізмів і їх кількості, що потрапила в організм;
 • епідемічний паротит (свинка) – болі в животі на тлі температури з’являються при ускладненні – вірусному панкреатиті (зустрічається рідко у невакцинованих дітей).Чому болить верх живота і температура

При появі температури і болю в животі не рекомендується приймати знеболюючі препарати, так як вони можуть спотворити типову для того чи іншого захворювання картину. При сильних болях слід відразу звернутися до лікаря або викликати «швидку». Високу температуру (вище 38,5 градусів) можна збити один раз. Але якщо вона не спадає, також потрібно звернутися до фахівця для уточнення причини даних симптомів.


 

 

Чому болить верхня частина живота і спина?

Поєднання болів вгорі живота і в спині найчастіше пов’язано з гострими патологічними процесами в органах задньої частини черевної порожнини. Іноді причиною є також патологічні процеси на рівні хребта. В цілому існує не так вже й багато захворювань, які викликають подібне поєднання болю. Слід звернути увагу на характер і послідовність появи симптомів. Це допоможе у визначенні причин.

Викликати болі одночасно у верхній частині живота і в спині можуть такі патології:

Викривлення хребта. Іннервація багатьох органів, м’язів і ділянок шкіри йде через спинномозкові нерви. Їх корінці виходять в місцях з’єднання хребців. Вони можуть обмежуватися при різних викривленнях хребта (наприклад, на тлі остеохондрозу або сколіозу). Тоді можливо поєднання болю в спині і животі приблизно на одному рівні.
Ниркова коліка. Найчастіше ниркова коліка викликана рухом каменів при сечокам’яній хворобі (нефролітіаз). Болі при даному захворюванні можуть бути дуже різноманітними. Найбільш типові болі в попереку з відповідної сторони. Рідше можуть з’являтися також болі вгорі і збоку живота.
Перфорація виразки шлунка. Якщо виразка, розташована на задній стінці шлунка, утворює наскрізний отвір, відбувається подразнення очеревини. Раптово виникає сильний біль вгорі живота, що віддає в спину.
Гострий панкреатит. Для гострого панкреатиту характерні болі, захоплюючі епігастрії, підребер’я і віддають в область попереку.
Жовчна колька. При спастичному скороченні гладких м’язів жовчного міхура біль найчастіше локалізується у верхній частині живота, ближче до правого підребер’я. Однак вона може також віддавати в нижню частину живота, спину або плече.

З перерахованих вище причин в першому випадку болі будуть не такими інтенсивними, а їх поява найчастіше буде пов’язана з поворотами тулуба, зміною положення тіла. В інших же випадках мова йде про гострий, часом нестерпний біль, що вимагає термінової кваліфікованої допомоги.

12.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)