Чому збільшуються і болять лімфовузли

Нормальні розміри лімфовузлів

 

У нормальних умовах пальпаторно (тобто на дотик) можна визначити тільки підщелепні лімфовузли, які розташовуються досередини від нижньої щелепи. Щоб їх промацати, необхідно нагнути голову вперед, а вказівними або великими пальцями злегка придавити м’які тканини підборіддя до нижньої щелепи. Після цього слід повільно зміщувати пальці назовні і в певний момент між ними і нижньою щелепою прослизнуть невеликі еластичні утворення розміром з горошину – це і будуть лімфатичні вузли. Вони зазвичай безболісні, не спаяні з навколишніми тканинами (легко зміщуються під шкірою) і не перевищують 0,5 – 1 см в діаметрі.

Інші групи лімфатичних вузлів в нормі не пальпуються. Якщо в якій-небудь області тіла (в ліктьовий, пахвовій або інший) вдається намацати лімфовузли, а також, якщо підщелепні лімфовузли сильно збільшені і болючі, рекомендується якомога швидше проконсультуватися з лікарем.

 

Чому збільшуються лімфовузли?

Характер запалення лімфатичних вузлів може відрізнятися в залежності від основного захворювання, проте механізм їх збільшення в більшості випадків схожий. Основною функцією лімфовузлів є захист організму від поширення потенційно небезпечних частинок – бактерій, вірусів, пухлинних клітин та інших. Якщо в певній тканини з’являтися такі небезпечні клітини, вони неодмінно потрапляють в лімфатичні капіляри і з током лімфи досягають найближчих лімфатичних вузлів. У лімфовузлах вони затримуються, взаємодіють з лімфоцитами і активують їх, в результаті чого останні починають посилено розмножуватися, щоб знешкодити якомога більше небезпечних клітин і мікрочастинок. Посилене розмноження лімфоцитів і є однією з основних причин збільшення лімфовузлів в розмірах.

Також важливим є той факт, що відтікаюча від лимфоузла лімфа містить в собі певну кількість активованих лімфоцитів, які потрапляють в системний кровотік і досягають імунних органів, забезпечуючи розвиток системного імунної відповіді на впровадження інфекції. У запалений лімфатичний вузол мігрує велика кількість інших клітин імунної системи, що також сприяє збільшенню його в розмірах.

 

Чому виникають болі при збільшенні лімфовузлів?

Виникнення хворобливості тканин в області збільшеного лімфовузла пов’язано з розвитком в ньому запального процесу. Справа в тому, що клітини імунної системи, які мігрують у вогнище запалення (тобто в запалений лімфатичний вузол), містять в собі велику кількість біологічно активних речовин, таких як серотонін, гістамін, простагландини. При руйнуванні імунних клітин дані речовини вивільняються в навколишні тканини, обумовлюючи посилене роздратування больових нервових закінчень. Крім цього, больові нервові закінчення можуть подразнюватися продуктами розпаду тканин, що утворюються в результаті прогресування запального процесу, а також безпосередньо патогенними мікроорганізмами та їхніми токсинами, що стали причиною запалення.

Також виникненню болів може сприяти набряк тканин, до розвитку якого призводять все ті ж біологічно-активні речовини. Вони зумовлюють розширення кровоносних судин і вихід рідкої частини крові в навколишні тканини, що призводить до їх здавлення і пошкодження.

11.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)