Чи буває алергія на алкоголь?

 
Існує поширена помилка, що деякі люди страждають алергією на алкоголь. Це не зовсім вірно, так як сам етиловий спирт, який мається на увазі під алкоголем, має дуже просту молекулярну структуру і практично не може стати алергеном. Таким чином, алергії на алкоголь, як такої, практично не існує. Проте, нерідко зустрічаються випадки алергії на алкогольні напої. Однак тут у ролі алергену виступає не етиловий спирт, а інші речовини.

 

Зазвичай алергічна реакція на алкогольні напої пояснюється наступним чином:

 • Етиловий спирт є прекрасним розчинником. Багато речовин, які не розчиняються у воді, легко і без залишку розчиняються в спирті. Тому будь-який алкогольний напій містить дуже велику кількість розчинених речовин.
 • Невелика кількість алергену, достатньо для запуску реакції. Кількість алергену не має вирішального значення для розвитку алергічної реакції. Іншими словами, навіть мізерно малі домішки будь-якої речовини в алкоголі можуть стати причиною появи алергії. Зрозуміло, чим більше алергену потрапить в організм, тим сильніше і швидше проявиться реакція. Але на практиці навіть зовсім невеликі дози алергену іноді викликають анафілактичний шок – важку форму алергічної реакції, яка загрожує життю пацієнта.
 • Низький контроль якості. У якісної алкогольної продукції завжди вказується склад напою і кількість інгредієнтів. Однак в даний час виробництво і продаж алкоголю – дуже прибутковий бізнес. Тому значна частка товарів на ринку може містити будь-які домішки, які не вказані на етикетці. У людини ж може бути алергія саме на ці невідомі компоненти. Тоді визначити алерген дуже важко. Алкогольні ж напої, вироблені в домашніх умовах, ще небезпечніші для людей з алергією, так як ретельного контролю складу просто не проводять, і можуть викликати алкогольні отруєння.
 • Неправильні умови зберігання. Як вже говорилося вище, спирт є хорошим розчинником, а для розвитку алергії потрібна лише невелика кількість речовини. Якщо алкогольний напій тривалий час зберігається неправильно (зазвичай мова йде про пластикові пляшки), в нього може потрапити частина компонентів матеріалу, з якого зроблена ємність. Мало хто знає, що у пластикових упаковок теж є термін придатності, і вони також повинні бути сертифіковані. Неякісний пластик або пластик з вичерпаним терміном придатності починає поступово руйнуватися, і складні хімічні сполуки поступово переходять в вміст посудини у вигляді розчину.
 • Вживання алкоголю усередину. Алергія може з’явитися при різних видах контакту з алергеном. Коли мова йде про вживання алкогольних напоїв, алерген потрапляє в шлунково-кишковий тракт. Це сприяє розвитку більш інтенсивної і більш швидкої алергічної реакції, ніж, якщо алерген потрапив би, скажімо, на шкіру.

В останні роки випадки алергії на різні алкогольні напої частішають. Людям зі спадковою схильністю або алергією на інші речовини слід дуже уважно ставитися до вибору напоїв. Бажано виключити ту продукцію, до складу якої входять різні натуральні ароматизатори або добавки. Як правило, такі компоненти як мигдаль, деякі фрукти, клейковина ячменю в пиві є сильними потенційними алергенами.

У пацієнтів можуть спостерігатися такі прояви алергії на алкогольні напої:

 • напад бронхіальної астми;
 • почервоніння шкіри (плямами);
 • кропив’янка;
 • ангіоневротичний набряк (набряк Квінке);
 • анафілактичний шок;
 • екзема.

 

 
Деякі лікарі відзначають, що алкоголь може не сам приводити до алергічних реакцій, а стимулювати їх появу. За однією з теорій у ряду пацієнтів після вживання алкоголю підвищується проникність кишкових стінок. Через це в кров може потрапляти більше мікробів (або їх компонентів), що населяють в нормі кишечник людини. Ці мікробні компоненти самі по собі мають певний алергенний потенціал.

До лікаря слід звернутися за будь-яких ознаках алергічної реакції після вживання алкоголю. Справа в тому, що в даному випадку мова часто йде і про згубну звичку (алкоголізм), що є наркологічною проблемою, і про алергію, здатну створити загрозу для здоров’я і життя пацієнта. Тому алерголог повинен по можливості встановити конкретний алерген і оповістити пацієнта про його чутливість до даного компоненту. Хворому обов’язково порадять пройти курс лікування алкоголізму (якщо така проблема існує). Навіть якщо надалі він буде вживати напої, що не містять виявлений алерген, саме вплив алкоголю лише погіршить ситуацію, ще більше порушивши роботу імунної системи.

28.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)