Біль у грудях при диханні

 

Виникаючі під час дихання болі в грудях можуть вказувати на наявність серйозних патологій грудної стінки або внутрішніх органів грудної клітини.

Біль в грудях при диханні може бути викликана:

  • плевритом;
  • травмою грудної стінки;
  • міжреберною невралгією;
  • гастроезофагеальною рефлюксною хворобою.

 

Плеврит
Кожна легеня оточена особливою мембраною – легеневою плеврою. Плевра складається з двох листків – вісцерального (прилягає до легеневої тканини) і париетального (прилягає до внутрішньої поверхні грудної стінки). Між двома цими листками утворюється замкнутий простір (плевральна порожнина), яка в нормі містить невелику кількість рідини. Під час вдиху в плевральній порожнині створюється негативний тиск, за рахунок чого і відбувається розправлення легень. При цьому вісцеральний і парієтальний листки плеври досить легко ковзають один відносно одного, що забезпечується завдяки наявності плевральної рідини.

При розвитку різних захворювань легенів (при пневмонії, туберкульозі, травмі грудної стінки та ін.) Біль в грудяхпатологічний процес може переходити на плевру, в результаті чого може розвиватися її запалення (плеврит). При цьому відмічається набряклість плевральних листків і скупчення в плевральній порожнині великої кількості запальної рідини (ексудату). В результаті цього під час вдиху листки плеври труться одна об одну з більшою силою, що призводить до подразнення больових рецепторів (якими вони багаті) і появи болів. У спокої (тобто на піку вдиху або видиху) листки плеври не труться одна об одну, больові рецептори не подразнюються і біль відсутній.

Травма грудної стінки
При травмуванні грудної стінки тупим предметом може розвинутися забій м’яких тканин або перелом ребер, що буде супроводжуватися болями під час дихання. У разі забиття біль обумовлена запаленням міжреберних м’язів, скорочення яких забезпечує вдих і видих. При розвитку запального процесу травмовані м’язи набрякають, а чутливість больових рецепторів в області ураження значно зростає. В результаті цього при кожному вдиху (тобто при кожному черговому скороченні пошкоджених м’язів) людина буде відчувати сильний колючий біль в місці удару і в безпосередній близькості від нього.

У разі перелому ребер також розвивається запальний процес, який переходить на м’які тканини і зумовлює виникнення болю під час вдиху. У той же час кісткові уламки можуть травмувати плевральні листки, що також може бути причиною виникнення або посилення болю.

При болях в грудній клітці після травми рекомендується відвідати травмпункт і пройти рентгенологічне дослідження, що дозволить виключити наявність переломів ребер та інших ускладнень.

Міжреберна невралгія
Даним терміном позначається патологічний стан, при якому людина відчуває сильні болі в міжреберних проміжках, що посилюються під час вдиху, при кашлі або чханні, а також під час різкого згинання або повороту тулуба. Біль іноді буває настільки сильним, що порушує процес дихання (хворий не може вдихнути).

Причиною міжреберної невралгії є пошкодження спинномозкових нервів грудного відділу хребта. Волокна даних нервів проходять в міжреберні проміжки і іннервують тканини цій галузі. При пошкодженні (стисненні) спинномозкових нервів (що може спостерігатися при різних захворюваннях хребта – при остеохондрозі, сколіозі, травмі, надмірному фізичному навантажені) в них виникають патологічні больові імпульси, які передаються в головний мозок і сприймаються людиною як колючий, ниючий або пекучий біль в зоні іннервації пошкодженого нерва (тобто в міжреберних проміжках).

Лікування міжреберної невралгії полягає в усуненні причини здавлювання спинномозкових нервів (хірургічно або терапевтично), а також в симптоматичному призначення болезаспокійливих препаратів, міорелаксантів (препаратів, що розслаблюють м’язи і знижують вираженість болю) і інших лікарських засобів.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)
Дана патологія характеризується порушенням функції НСС (м’язи), в результаті чого їжа і кислий шлунковий сік закидаються з шлунку в стравохід. У нормальних умовах цей сфінктер закритий (тобто Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)перекриває просвіт між стравоходом і шлунком), а відкривається він лише під час проковтування їжі, коли до нього підходить харчова грудка. При ГЕРХ відзначається порушення іннервації НСС (він не замикається повністю або відкривається в відсутності харчової грудки), в результаті чого вміст шлунка може проникати в стравохід. Сприяти цьому явищу може глибокий вдих, під час якого відбувається скорочення діафрагми (дихального м’яза, що відокремлює грудну порожнину від черевної порожнини). При цьому тиск в шлунку підвищується (особливо після прийому великої кількості їжі) і його вміст «виштовхується» в стравохід.

При попаданні кислого шлункового соку на слизову оболонку стравоходу вона запалюється і пошкоджується, в результаті чого людина відчуває ріжучий біль або сильне печіння в грудях і іноді в горлі (тобто печію). Якщо під час нападу печії випити склянку води або що-небудь з’їсти, кислий шлунковий сік на час нейтралізується і біль стихне, проте у відповідь на прийняту їжу шлункові залози виділять ще більше соку, в результаті чого через деякий час печія відновиться з новою силою.

Симптоматичне лікування полягає в прийомі препаратів, що пригнічують секрецію або нейтралізують уже виділений кислий шлунковий сік (Алмагель, Ренні і ін.).

27.07.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)