Як ожиріння впливає на здоров’я?

Ожиріння – це не тільки некрасивий зовнішній вигляд. Зайва вага впливає на всі органи людини, на її здоров’я.

Здоров’я – це поняття дуже широке, це не тільки правильна робота органів, а й нормальний стан психіки, повна соціальна адаптація, безперервний духовний розвиток. І тільки цей комплекс робить людину здоровою і щасливою. Багато товстяків не можуть налагодити своє особисте життя, створити або зберегти сім’ю, мають купу комплексів. Нещасна людина здоровою бути не може.

Спробуємо розібратися в захворюваннях, до яких призводить ожиріння. На жаль, цілий букет захворювань не змусить себе чекати у людей з зайвою парою десятків кілограм, багато з яких можуть бути небезпечними для життя.

Цукровий діабет у людей з ожирінням

Ожиріння підвищує ризик розвитку цукрового діабету, причому чим більше ступінь ожиріння – тим більше шансів захворіти на цукровий діабет. Так, люди з 3 ступенем ожиріння в 10 разів частіше хворіють на діабет. Ожиріння частіше стає причиною цукрового діабету 2 типу, тобто придбаного або неінсулінозалежного.

Причини цукрового діабету 2-го типу при ожирінні

Спосіб життя, який ведуть люди із зайвою вагою, є пусковим механізмом до підвищеного рівня цукру в крові. Так, якщо людина має достатні фізичні навантаження, велика частина глюкози засвоюється м’язами під час їх роботи у вигляді глікогену, при цьому інсуліну потрібно набагато менше. При ледачому способі життя і підвищеному надходженні вуглеводів засвоєння глюкози вимагає великої кількості інсуліну, а зайвий цукор сприяє утворенню жиру як під шкірою, так і у внутрішніх органах. Підшлункова залоза при цьому виснажується, а інсуліну не вистачає для великої кількості глюкози – виникає цукровий діабет.

Лікування цукрового діабету 2-го типу при ожирінні

Основний принцип лікування даного типу діабету – це дієта з малою кількістю вуглеводів і підвищена фізична активність. Це і є лікування ожиріння. Дієтою можна домогтися повного відновлення рівня цукру без замісної терапії інсуліном.

Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний діабет) – це генетичне захворювання, яке проявляється відсутністю вироблення власного інсуліну. Такий тип діабету не залежить від ожиріння. Навпаки, цукровий діабет 1 типу може стати причиною набору зайвої ваги. Це відбувається тоді, коли людина вживає з їжею велику кількість хлібних одиниць, і щоб знизити цукор в крові, підколює більшу кількість інсуліну. При цьому засвоюється підвищена кількість глюкози, яка відкладається у вигляді жиру. Лікування даного типу цукрового діабету можливе тільки при використанні інсулінотерапії.

Ожиріння печінки або жировий гепатоз

Жировий гепатоз – важке ускладнення ожиріння, яке призводить до порушення функції печінки. Зустрічається досить часто у людей, що приймають велику кількість жирних продуктів, особливо в поєднанні з алкоголем.

Причини ожиріння печінки

Якщо з їжею надходить велика кількість жиру, з часом порушується обмін ліпідів, який відбувається в тому числі і в печінці. Під дією алкоголю та інших шкідливих речовин або лікарських препаратів печінкові клітини заміщаються жировими, виникає печінкова недостатність.

Симптоми ожиріння печінки:

 • періодична нудота після прийому їжі;
 • можлива блювота;
 • біль у правому підребер’ї;
 • слабкість;
 • можлива жовтушність шкірних покривів;
 • зміни печінки на УЗД, патологічні показники печінкових проб і біохімії крові;
 • з часом розвиваються симптоми печінкової недостатності.

Лікування ожиріння печінки в основному полягає в дотриманні суворої дієти, з меню доведеться виключити жирні продукти (стіл №5). Також використовують гепатопротектори, вітаміни. Печінка при цьому відновлюється дуже повільно, тому курс лікування дуже тривалий.

Ожиріння серця і гіпертонічна хвороба

При ожирінні 3 і 4 ступеня зайвий жир відкладається в епікарді, потім він досягає міокарда, відбувається часткова заміна його клітин жировими. При цьому порушується скорочувальна і насосна функція міокарда. Серцевий м’яз збільшується в розмірі – гіпертрофія міокарда і порушення кровообігу. Також через застій крові в кровоносному руслі відбувається підвищення артеріального тиску до дуже високих цифр. При подальшому ожирінні наростає серцева недостатність, можлива зупинка серця.

Симптоми ожиріння серця:

 • порушення серцевого ритму;
 • задишка при незначному фізичному навантаженні або навіть у спокої;
 • підвищений артеріальний тиск, вище 140/60 і навіть 200/120 мм рт. ст .;
 • головні болі і так далі.

Лікування такого стану збігається з лікуванням ожиріння, головним чином необхідна низькокалорійна дієта, здорове харчування. Фізичні вправи вводяться поступово, надмірні навантаження можуть негативно впливати на стан серця.

Ожиріння і атеросклероз

Ожиріння і атеросклероз

Також зайвий жир відкладається на стінках судин у вигляді холестерину, який утворює атеросклеротичні бляшки. Судинні бляшки порушують кровообіг, звужуючи просвіт як великих, так і дрібних судин. Атеросклероз небезпечний розвитком інсультів, ішемічної хвороби серця, інфаркту та інших видів порушення кровообігу. Ризик розвитку даного захворювання підвищується вже при 1 ступені ожиріння.

Ожиріння і судини

Крім атеросклерозу, при ожирінні розвиваються й інші проблеми з судинами – варикозне розширення вен, тромбофлебіти. Це пов’язано з великим навантаженням вагою на ноги, малою фізичною активністю, з підвищеним артеріальним тиском, порушенням обміну речовин і рідин. При цьому відбувається виражений набряк і болі в ногах, стомлюваність навіть при невеликих фізичних навантаженнях. Ці стани часто вимагають судинних операцій. Часто можна поліпшити стан судин при зниженні маси тіла і правильному харчуванні. Також призначається терапія, спрямована на зміцнення судинної стінки.

Ожиріння і суглоби

Ожиріння і суглоби

Зайва вага також дає велике навантаження на кістково-суглобову систему. У першу чергу страждають суглоби нижніх кінцівок і хребта, часто розвиваються такі захворювання:

 • остеохондроз і міжхребетні грижі;
 • артроз колінних і тазостегнових суглобів.

При цих захворюваннях турбують болі в хребті та суглобах, порушення їх функцій, швидка стомлюваність. Такому хворому важко пересуватися, ходити і навіть вставати з ліжка.

Ожиріння і імунітет

Окрім ураження всіх систем і органів, при ожирінні страждає і імунітет. Це пов’язано з дисбалансом імунних клітин і гормонів, частина яких виробляється жировими клітинами, представленими у великій кількості. Люди із зайвою вагою більш схильні до вірусних і бактеріальних інфекцій, мають великий ризик розвитку ускладнень інфекційних патологій.

Крім цього, пацієнти з ожирінням більш схильні до алергій, зокрема до бронхіальної астми, анафілаксії. Але найстрашніше – ожиріння відносять до групи ризику з онкологічних захворювань. У пацієнтів із зайвою вагою часто зустрічається рак шлунково-кишкового тракту, молочної залози, сечостатевої системи.

03.02.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)