Сифіліс. Види, лікування, профілактика

Види сифілісу

Враховуючи той факт, що сифіліс – це захворювання, яке має велике різноманіття симптомів, є необхідність розглянути їх окремо і зв’язати з клінічними стадіями інфекційного процесу. Отже, сифіліс розвивається стадийно – кожна стадія свідчить про еволюцію захворювання і поширенні інфекції.

 

Первинний сифіліс
Проявляється через 10-90 днів після первинного інфікування. Основним симптомом у цій стадії є формуванні сифілітичної виразки (сифілітичної гранульоми). Формуються ці виразки в місці проникнення блідої трепонеми через зовнішні покриви. У цьому вогнищі відбуваються процеси:

 • Проникнення трепонем в глибокі шари слизових
 • Розмноження на обмеженій ділянці блідих трепонем
 • Токсичне ураження бактеріями судин цієї області
 • Формування тромбів в уражених ділянках судин
 • Омертвіння шкіри або слизової оболонки, в якій немає циркуляції крові
 • Формування твердої ущільненої скоринки над виразкою.

Варто відзначити, що в місці твердого шанкру дуже висока концентрація блідих трепонем – тому в цей період хворий найбільш небезпечний для оточуючих.

У тому випадку, якщо адекватного лікування в цей період не зроблено, зі струмом лімфи бліді трепонеми поширюються в довколишні органи – лімфатичні вузли. У відповідь на проникнення в лімфовузли бактерій, останні запалюються, ущільнюються, збільшуються в розмірах, стають болючими.

 

Вторинний сифіліс
Формування симптомів вторинного сифілісу пов’язані з поширенням блідих трепонем з потоком крові по всьому організму. Найбільш специфічними симптомами цієї стадії сифілісу є поява шкірного висипу або підшкірних ущільнень.

Вторинний сифіліс

Висип на шкірі (плямиста або вузликова висипка) – характеризується локальними ущільненнями, що підносяться над загальним рівнем, з почервонінням і точковими підшкірними крововиливами. Ці вузлики містять в собі багато блідих трепонем, тому, при їх пошкодженні висока небезпека інфікування оточуючих людей побутовим способом.

Підшкірні вузлики (горбки) – так само є скупченням блідих трепонем. Вони характеризуються визначеним на дотик ущільненням під шкірою, безболісним і піднесеним над рівнем шкіри.

Вогнищева алопеція – спостерігається лише серед 10-15% інфікованих сифілісом. Характерно многоочагове з чіткими кордонами облисіння (плішивість).

Третинний сифіліс

Третинний сифіліс
При прогресуванні інфекційного процесу, що поширилися по організму трепонеми посилено розмножуються, виділяючи в зовнішнє середовище безліч токсинів і пошкоджуючи сполучну тканину всіх органів. Особливо важко уражаються на цій стадії такі органи як: головний мозок, серце, нирки.
При ураженні головного мозку можуть виникати ознаки менінгіту, паралічі, парези, наступати глухота. Психо-емоційні порушення так само властиві – часті зміни депресії і нервового збудження (емоційна лабільність).

 

Лікування сифілісу

У наш час сифіліс можна вилікувати на будь-якій стадії. Однак легше він лікується на початковій стадії, коли інфекція локалізована і немає поширення інфекції по всьому організму.

Тому відповідальність, компетентність лікаря і старанність пацієнта – основні фактори успішного лікування сифілісу.

 

Правила лікування сифілісу:

 • Основним у лікуванні сифілісу є антибактеріальні препарати різних груп: Тетрациклін, Макроліди (еритроміцин, медікаміцін), Фторхінолони (ципрофлоксацин), Азітноміцін.
 • Курс лікування призначається лікарем венерологом індивідуально, тривалість прийому медикаментів, а також добове дозування має бути адекватно встановлене лише лікарем фахівцем.
 • У тому випадку, якщо пацієнт звернувся за медичною допомогою на ранній стадії сифілісу, то лікування антибіотиками тривалістю в 2-3 місяці призводить до повного виліковування.
 • У тому випадку, якщо звернення за лікуванням відбувається пізніше – в більш просунутій стадії, то буде потрібен тривалий прийом антибактеріальних препаратів – близько року.

Лікування сифілісу
Перед початком лікування потрібно провести лабораторні аналізи крові, які дозволяють визначити види антитіл і їх кількість. Ці показники у ході лікування будуть змінюватися, тому вони будуть індикаторами ефективністю проведеного лікування і виліковності.
Імуномодулюючі препарати застосовуються з метою стимуляції імунітету. Справа в тому, що антибіотики є лише допоміжною зброєю проти блідої трепонеми, основну ж роботу по знищенню трепонем виконує імунна система. Тому препарати з групи імуностимуляторів найчастіше необхідні. На жаль, препарати цієї групи мають ряд побічних ефектів, тому їх призначення можливе лише лікарем.

Профілактика сифілісу

Природні правила профілактики інфікування будь-яким венеричним захворюванням прийнятні і відносно сифілісу.
Зберігання подружньої вірності або дотримання принципів моногамності у відношенні з паПрофілактика сифілісуртнером або партнеркою.
Використання презерватива при випадкових статевих зв’язках.
Якщо у Вас є підозри на інфікованість сифілісом, то провести лабораторні дослідження варто негайно.
У разі призначення лікування потрібне проведення повного курсу та контролю лікування. Лише після лабораторного підтвердження одужання можна перервати курс лікування за згодою лікаря.

18.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)