Психічні розлади – чи можна вилікувати?

 

Якщо людина неадекватно реагує на те, що відбувається в житті, може різко заплакати, кинутися в істерику, впасти в депресивний стан, то в такому випадку її нервово-емоційний стан знаходиться в хиткій формі. Психічні захворювання або ж розлади нервової системи проявляються в різній формі – все залежить від того, наскільки людина хвора.

Важливо!
Якщо не лікувати психічні розлади, то людина рано чи пізно втратить можливість адекватно сприймати дійсність. Їй складно буде знаходитися в суспільстві, ходити на роботу і навіть виконувати стандартні побутові справи.


 

Причини психічних розладів

 

В кожному окремому випадку причину психічного розладу необхідно виявляти, виходячи з численних чинників, що впливають на психіку. Це може бути спадковість, несприятливі умови життя, соціальні, побутові, особисті проблеми, розлади здоров’я. Причому, багато з цих факторів справді не залежать від самої людини і тому, одужання стає дійсно проблематичним.

Звичайно, якщо наприклад, у людини порушився психічний стан через несприятливі обставини в особистому житті, постійні конфлікти і стреси, то тут можна зробити вибір – піти з сім’ї, забезпечивши собі умови для нормалізації психічного стану. Деякі пацієнти впадають в психоз, депресію через проживання в критично напружених умовах – війна, голод, стихійне лихо.

До речі, у членів сім’ї різного покоління можуть зустрічатися одні і ті ж психічні розлади. Це черговий раз дозволяє припустити те, що психічні захворювання передаються у спадок. Але, не варто на цьому етапі поспішати до лікаря-психіатра. Навіть, якщо у ваших батьків були нервово-емоційні порушення, це не означає, що вони повторяться і у вашому випадку.

Те, що ваші родичі страждали від психічних розладів, вказує лише на те, що ймовірність їх виникнення у вас вище, ніж у тих, чиї батьки мають здорову психіку. При правильному підході до роботи нервової системи і провокуючим фактором, що впливає на цю нервову систему, навіть, будучи в зоні ризику, можна уникнути психічних захворювань.

Біологічний фактор впливу

Багато психічних захворювань людини безпосередньо пов’язані з її гормональним фоном, а саме Психічні розладигормонами нейромедіаторами. Якщо функціонування нейромедіаторів порушується, то в такому випадку у людини відбувається збій в роботі головного мозку. Виходячи з нашої фізіології, якщо клітини головного мозку працюють неправильно, це може призвести до психічних порушень.

Визначити, чи має місце біологічний фактор у формуванні психічних розладів або ж ні – може тільки фахівець-психіатр. Тому, при будь-яких ознаках погіршення самопочуття, неврозах, стресах, депресіях в обов’язковому порядку звертайтеся за медичною допомогою. Самостійно допомогти собі ви не зможете.


Зовнішні чинники та наша психіка

Наша психіка як кришталь – дуже вразлива. Вона схильна до впливу багатьох зовнішніх і внутрішніх негативних факторів, починаючи від стресу в родині, психологічних травм отриманих в дитинстві (недолюбили, не приділили належної уваги, образили, не прийняли в колектив). Багато людей в дитячому або ж підлітковому віці переживають фізичне або психологічне насильство, яке залишає травму на все життя.

Зовнішніх негативних факторів, що впливають на нас з усіх боків – вкрай багато. Не у всіх у нас хороші відносини з членами сім’ї, колегами по роботі. Хтось переживає болісне розставання з близькою людиною, розлучення або ж втрату родичів. Є також і ті, хто за допомогою зловживання наркотиками, алкоголем «доводить» свій психічний стан до кризи під назвою психологічний розлад.

Деякі помилково вважають, що психічним захворюванням можна запобігти, але це не так. Ніхто не застрахований від щоденного стресу, конфліктів, психологічних травм, втрат близьких і черепно-мозкових травм, які можуть привести до порушення мозкової діяльності і як наслідок – до психічного розладу.


Ознаки психічного розладу

Знаючи ознаки і особливості психічних розладів, простіше запобігти їх розвитку або виявити на ранній стадії виникнення відхилення, ніж лікувати запущену форму.

До явних ознаках психічного порушення відносять:

 • поява галюцинацій (слухових чи зорових), виражених в бесідах із самим собою, у відповідях на запитання неіснуючої людини;
 • безпричинний сміх;
 • ускладненість концентрації при виконанні поставленого завдання або тематичного обговорення;
 • зміни в поведінковому реагуванні людини стосовно рідних, нерідко виникає різка ворожість;
 • в мові можуть існувати фрази з маячним змістом (наприклад, «я сам у всьому винен»), крім того вона стає сповільненою або навпаки швидкою, нерівномірною, переривчастою.

Особи з психічними розладами нерідко прагнуть себе захистити, в зв’язку з чим в будинку замикають всі двері, заслоняють вікна, ретельно перевіряють будь-який шматочок їжі або повністю відмовляються від прийомів їжі.

Також можна виділити ознаки психічного розладу, які спостерігаються у жіночої статі:

 • переїдання, що призводить до ожиріння або відмова від їжі;
 • зловживання алкоголем;
 • порушення статевих функцій;
 • розвиток різних страхів і фобій, поява неспокою;
 • дратівливість;
 • порушення працездатності;
 • безсоння;
 • головні болі;
 • пригніченість стану;
 • швидка стомлюваність.

У чоловічої частині населення також можна виділити ознаки і особливості психічних розладів. Статистика стверджує, що сильна стать набагато частіше страждає порушеннями психічної діяльності, ніж жінки. Крім того, пацієнти чоловіки характеризуються більш агресивною поведінкою. Отже, до поширених ознак відносять:

 • неакуратність зовнішнього вигляду;
 • можуть тривалий час уникати гігієнічних процедур (не митися і не голитися);
 • швидка зміна настрою;
 • ревнощі, що переходять будь-які межі;
 • звинувачення оточення у всіх проблемах, що виникають;
 • замкнутість;
 • образливість;
 • приниження і образа свого співрозмовника.

 

 


Депресія є найпоширенішим психічним розладом в світі.
Профілактики або ж засобів захисту від психічних розладів немає. І не важливо, якої людина культури, віросповідання, віку або ж рівня освіти – перед стресом рівні абсолютно всі.


 

Лікування психічних розладів

Картина лікування відхилень психічного функціонування складається, грунтуючись на анамнезі, знаннях стану пацієнта, етіології конкретного захворювання.

Для лікування психічних розладів застосовують наступні групи препаратів:

 • Транквілізатори, переважно, призначають при неврастенії. Препарати цієї групи здатні знизити тривожність і зняти емоційну напруженість. Більшість з них також знижує тонус мускулатури. Транквілізатори, переважно, надають снодійний ефект, ніж породжують зміни сприйняття. Побічні дії виражаються, як правило, у відчутті постійної втоми, підвищеної сонливості, розладами в запам’ятовуванні інформації. До негативних проявів також можна віднести нудоту, зниження тиску і зниження лібідо. Найчастіше застосовуються Хлордіазепоксид, Гідроксизин, Буспірон.
 • Нейролептики мають найбільший попит при лікуванні патологій психіки. Дія їх полягає в зменшенні збудження психіки, зниженні психомоторної активності, зниженні агресивності і придушенні емоційної напруженості. До основних побічних ефектів нейролептиків можна віднести негативний вплив на кісткову мускулатуру і появу відхилень в обміні дофаміну. До найбільш часто застосовних нейролептиків відносять: Пропазін, Пімозид, Флупентиксол.
 • Антидепресанти застосовуються при стані повної пригніченості думок і почуттів, зниженні настрою. Препарати цього ряду збільшують больовий поріг, знижуючи тим самим болі спровоковані психічними розладами, підвищують настрій, знімають апатичність, млявість і емоційну напруженість, нормалізують сон і апетит, підвищують активність психіки. До негативних впливів цих препаратів відносять запаморочення, тремор кінцівок, затьмарення свідомості. Найбільш часто застосовують в якості антидепресантів Піритинол, Бефол.
 • Нормотіміки регулюють неадекватний прояв емоцій. Застосовуються з метою профілактики розладів, що містять в собі кілька синдромів, які проявляються поетапно, наприклад, при біполярному афективному розладі. Крім того, ці препарати володіють протисудомним ефектом. Побічна дія проявляється в тремтінні кінцівок, збільшенні ваги, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Також можливі появи різних висипів на шкірі. Найбільш часто застосовують солі літію, Карбамазепін, Вальпромід.
 • Ноотропи є найбільш нешкідливими серед лікарських засобів, що сприяють лікуванню психічних патологій. Вони сприятливо впливають на когнітивні процеси, посилюють пам’ять, підвищують стійкість нервової системи до впливу різних стресових ситуацій. Іноді побічні ефекти виражаються у вигляді безсоння, головних болів і порушень травлення. Найбільш часто застосовують Аміналон, Пантогам, Мексидол.

Також при психічних розладах рекомендована корекційна психотерапія в поєднанні з медикаментозним лікуванням.

Крім того, широко застосовується аутогенне тренування, гіпнотехнікі, навіювання, рідше використовується нейролінгвістичне програмування. Крім того, важливим є підтримка рідних. Тому якщо близька людина страждає психічним розладом, то потрібно розуміння, а не засудження.

21.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)