Перша допомога при отруєнні свинцем

 

Перша допомога при отруєнні свинцем повинна бути спрямована на зниження негативного впливу отрути на організм. Гостра інтоксикація цим металом серед дорослих зустрічається рідко. Найчастіше отруєння розвивається у дітей у віці від 1 року до 5 років. Хворих з ознаками отруєння необхідно негайно госпіталізувати. Вплив свинцю на організм може викликати кому і інші серйозні ускладнення. Тому до надання медичної допомоги, слід вжити ряд самостійних заходів, щоб попередити розвиток цих ускладнень.

Першими діями при отруєнні повинні бути:

 • припинення дії отруйної речовини;
 • видалення вмісту шлунка;
 • спорожнення кишечника;
 • прийом адсорбентів;
 • збільшення об’єму сечі.

 

Припинення дії отруйної речовини

При проникненні свинцю через дихальні шляхи, людину потрібно вивести на свіже повітря. Носову і ротову порожнину слід прополоскати водою для видалення залишків отруйної речовини. Маленьким дітям потрібно протерти рот вологим ватним тампоном, а для носа використовувати ватяні палички.

Видалення вмісту шлунка

Евакуацію вмісту шлунка необхідно проводити протягом години, після попадання свинцю в організм. Якщо минуло більше часу, ефективність цього заходу значно знижується.

Методами видалення свинцю з шлунка є:

 • прийом блювотних засобів;
 • провокування блювання шляхом подразнення кореня язика;

Нерідко при отруєнні свинцем блювота виникає самостійно. У таких випадках немає необхідності вдаватися до даних методів. Хворому слід випити приблизно літр теплої води (35 градусів), в яку перед вживанням потрібно додати 1 столову ложку солі. При нестримній блювоті необхідно стежити, щоб голова пацієнта була повернена набік, щоб він не захлинувся блювотними масами.

Прийом засобів, що викликають блювоту

Для спорожнення шлунка використовується сироп іпекакуани. При прийомі цього засобу протягом години після отруєння віддаляється від 30 до 40 відсотків свинцю. Дітям у віці від півроку до року дають 10 мілілітрів сиропу. Пацієнтам, чий вік варіюється від року до 10 років, слід прийняти 15 мілілітрів цього засобу. Якщо блювота не почалася протягом 20 хвилин, потрібно випити ще 15 мілілітрів. Хворим старше 10 років слід прийняти 30 мілілітрів сиропу і при відсутності блювоти повторити прийом через 20 хвилин. Всім пацієнтам сироп потрібно запивати водою.

Провокування блювання шляхом подразнення кореня язика

При відсутності сиропу іпекакуани блювоту можна викликати вручну. Процедура пройде ефективніше і не так болісно, ​​якщо дати хворому випити від 500 до 700 мілілітрів слабкого розчину марганцівки. Перед вживанням розчин слід відфільтрувати, тому що не кристали перманганату калію можуть викликати опік стравоходу. Замість марганцівки можна використовувати сольовий розчин, що складається з 3 столових ложок солі і 5 літрів води. Кухонна сіль гальмує проникнення токсинів в кишечник.

Етапами очищення шлунку є:

 • Посадіть хворого на стілець, а його голову схилите над ємністю, в яку буде виливатися вміст шлунка. Якщо людина не може самостійно сидіти, потрібно залишити його в лежачому положенні, звісивши голову вниз.
 • Натисніть на корінь язика двома пальцями – переднім і вказівним. Також для цих цілей можна використовувати держак ложки або інший предмет аналогічної форми. Предмети, як і пальці, перед введенням в ротову порожнину слід вимити і продезінфікувати.
 • Після настання першої блювоти слід дати пацієнту знову випити приготований розчин і знову викликати блювоту. Повторювати цю процедуру необхідно до тих пір, поки вода з шлунку не стане чистою.

Не слід проводити дану процедуру дітям до 6 років.

Спорожнення кишечника

 

Якщо з моменту отруєння минуло більше 5 годин, більша частина отруйної речовини проникла в кишечник. Для виведення свинцю в такому випадку застосовується очисна клізма. Ця процедура проводиться за допомогою пристрою, який називається кружка Есмарха, що складається з грілки, гумового шланга і наконечника. Дітям до 3 років клізму роблять спринцівкою.

Очистити кишечник від вмісту також можна за допомогою спеціальних проносних засобів. При отруєнні свинцем рекомендують використовувати глауберову сіль (сульфат натрію). Ця речовина підсилює перистальтику кишечника і сприяє швидкому настанню дефекації. Глауберова сіль виступає також як протиотрута, так як утворює безпечні для організму сполуки з солями свинцю. Це попереджає всмоктування отруйної речовини. Приймається сульфат натрію у вигляді розчину, що складається з 20 грам солі і 250 мілілітрів води.

 

Прийом адсорбентів

Прийом адсорбентів дозволить зменшити всмоктування свинцю. Найбільш доступним засобом для таких цілей є чорне активоване вугілля. Це засіб має найвищу адсорбуючу дію. Приймати препарат слід у вигляді водної суспензії. Для цього 15 – 20 грам активованого вугілля в таблетках (вага одного драже дорівнює 0,25 грамам) слід розвести з 100 мілілітрах води. Не рекомендується давати активоване вугілля дітям, вік яких не досяг 5 років. Ще одним видом сорбенту є біле вугілля. Воно володіє схожими властивостями з чорним вугіллям, але для досягнення ефекту достатньо від 5 до 10 грам препарату.

Іншими видами сорбентів є:

 • Біла глина – випускається в порошку або капсулах. Адсорбує отруйну речовину і прискорює процес виведення отрути з організму.
 • Препарати на основі пектину (полісорбовіт, пектовіт) – при проникненні в шлунково-кишковий тракт пектин перетворюється в гель. Гелеподібна маса з’єднується з солями свинцю і виводиться з організму, не дозволяючи отруті всмоктуватися.
 • Сорбенти на основі кремнію (ентеросгель, полісорб, сорбогель) – пов’язують і виводять солі свинцю з шлунково-кишкового тракту.

 

 

Збільшення об’єму сечі

 

Якщо перша допомога надається пізніше, ніж через годину після отруєння, то для того щоб прискорити виведення свинцю необхідно збільшити обсяг виділеної сечі. Це досягається за допомогою рясного пиття і прийому сечогінних препаратів. В якості пиття може використовуватися теплий чай (без цукру), мінеральна негазована вода. З найбільш поширених діуретиків (сечогінних засобів) застосовується фуросемід. Препарат вводиться внутрішньом’язовою ін’єкцією в кількості 40 міліграмів (2 ампули). Також можна випити 2 таблетки, але ефект від них настане значно пізніше.

 

Перша допомога при свинцевій коліці

Одним з проявів інтоксикації є свинцева коліка. Даний симптом може проявитися раптово і переноситься пацієнтами дуже важко. Починається коліка з нудоти, блювоти і сильних переймоподібних болів в животі. Інтенсивність болю настільки велика, що нерідко хворі стогнуть, метушаться по ліжку, кричать. До приходу лікаря не слід самостійно приймати знеболюючі препарати. Такі ліки змінюють клінічну картину хвороби, що ускладнить правильну діагностику.

Полегшити стан пацієнта до приходу лікаря можна за допомогою грілки. Тиск на живіт зменшує інтенсивність больових відчуттів. Вода в грілці повинна бути середньої температури. Також хворому необхідно забезпечити рясне тепле питво.

23.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)