Панкреатит

 

З кожним роком число хворих панкреатитом неухильно зростає. Як правило, запальними захворюваннями підшлункової залози страждають люди, які переїдають (особливо жирне і смажене), схильні до зловживання алкогольними напоями. Хвороба не заразна і не передається від однієї людини до іншої.
Також панкреатит можуть викликати:

 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • інфекційні захворювання (вірус грипу);
 • вживання деяких лікарських препаратів;
 • порушення обміну речовин;
 • операції на органах черевної порожнини;
 • травми живота.

Часто панкреатит розвивається як ускладнення жовчнокам’яної хвороби. Підшлункова залоза через протоки жовчного міхура виділяє в дванадцятипалу кишку певні ферменти. Коли протоки перекриваються камінням, ферменти накопичуються, активуються і чинять свій вплив на залозу. Так розвивається її запалення, набряк.

Панкреатит у чоловіків частіше розвивається після 40-45 років, а у жінок – після 35 років.
Класифікація панкреатиту досить велика, вона характеризує величину ураженої ділянки, гостроту процесу, смертність і багато іншого.

 

 

Форми панкреатиту

За характером перебігу виділяють дві форми панкреатиту: гостра і хронічна.

Головна ознака гострого панкреатиту – дуже інтенсивний біль оперізуючого характеру. Біль локалізується в верхній частині живота і віддає в спину. Больовий напад супроводжується слабкістю, підвищенням температури, блювотою, розладом стільця, здуттям живота, задишкою. Якщо панкреатит виник внаслідок закупорки жовчних проток, може з’явитися жовте забарвлення шкірного покриву і білків очей.

При хронічному перебігу захворювання болі тупі, локалізуються в правому підребер’ї. Вони з’являються через півгодини-годину після прийому їжі (жирної, смаженої, копченої), вживання алкоголю. Такі хворі часто страждають від проносу, відрижки, нудоти, зниження апетиту.
Важливо пам’ятати, що не завжди всі ці симптоми спостерігаються одночасно. Але появу цих ознак не варто ігнорувати і слід звернутися до лікаря.

 

Ускладнення панкреатиту

Для того щоб зрозуміти чому необхідно лікувати цю хворобу, потрібно знати, чим небезпечний панкреатит. Як жовчокам’яна хвороба може спровокувати розвиток панкреатиту, так і саме запалення підшлункової залози може привести до холециститу.
Тривалий перебіг хвороби або її агресивний перебіг може привести до розвитку панкреонекрозу – руйнування підшлункової залози. Запальні процеси також впливають на вироблення інсуліну, що може привести до цукрового діабету.

Руйнування роботи залози може привести до кровотечі або перитоніту. Всі ці стани є загрозою для життя і потребують негайного хірургічного лікування.
Хворі з приступом гострого панкреатиту потребують термінової допомоги в умовах стаціонару. Їм проводиться знеболення, крапельниці з сольовими розчинами, прописуються ферментозамісні препарати та інші ліки.

Спосіб життя при панкреатиті різко змінюється. Щоб знизити частоту періодів загострення, хворі повинні дотримуватися суворої дієти: обмежити вживання смаженого, копченого, жирного, грибів, деяких солодощів та здоби, виключити вживання алкогольних і газованих напоїв. При посиленні болю показано використання спазмолітиків. Тривалий перебіг панкреатиту впливає на зниження вироблення ферментів, тому пацієнти повинні приймати ферментативні препарати. Також вони повинні періодично спостерігатися у терапевта, проходити УЗД, здавати аналіз крові.

 

 

17.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)