Носова кровотеча

Носова кровотеча (епістаксис) – поширений патологічний стан, при, якому відбувається витікання крові з кровоносних судин розташованих в порожнині носа.
Кровотеча з носа може призвести до значної крововтрати і загрожувати життю хворого.
90-95% носових кровотеч виникають з переднього відділу носової перегородки (зона Кіссельбаха-Літтла – передньонижні відділи перегородки носа).
Найбільш часта причина носових кровотеч артеріальна гіпертензія.
У 85% випадків носова кровотеча це симптом загальних захворювань організму і тільки в 15%, кровотеча викликана захворюваннями порожнини носа.


 

Причини носових кровотеч

 

У 85% випадків носова кровотеча це симптом загальних захворювань організму і тільки в 15% кровотеча викликана захворюваннями порожнини носа.

Загальні причини носової кровотечі:

 • Захворювання серцево-судинної системи (підвищений артеріальний тиск, атеросклероз і ін.). Підвищений артеріальний тиск найбільш часта причина носових кровотеч.
 • Інфекційні захворювання (ГРВІ, грип та його ускладнення, кір, дифтерія, черевний тиф, скарлатина, сепсис і ін.). Інтоксикація, що виникає під час захворювання а так само безпосередній вплив вірусів і бактерій призводить до розширення судин, їх витончення і крихкості, підвищується їх проникність для формених елементів крові, що послаблюються процеси згортання крові.
 • Хвороби крові (гемофілія, лейкемія, хвороба Віллебранта, хвороба- рандом Ослера, геморагічний васкуліт, капіляротоксикоз, хвороба Верльгофа, нестача вітамінів С і К). У більшості випадків хвороби крові порушують кількісний і якісний склад компонентів крові що відповідають за зупинку кровотеч і регуляцію процесів згортання крові. А також часто уражається стінка судин, яка стоншується і стає досить крихкою для виникнення кровотечі.
 • Захворювання нирок. В першу чергу захворювання нирок сприяють зростанню кров’яного тиску, що безпосередньо відбивається на судинах носової порожнини. З огляду на схильність судин до кровотеч, фактор підвищення кров’яного тиску стає ключовим в разі виникнення повторюваних носових кровотеч.
 • Хвороби печінки (гепатит, цироз). При захворюваннях печінки в ній знижується синтез компонентів необхідних для нормальної роботи системи що зупиняє кров (фактори згортання, вітамін К). Крім того в тканини печінки виникають структурні зміни, які перешкоджають нормальному кровотоку, що призводить до підвищення тиску в судинах пов’язаних з нирковим кровообігом (портальна система). Підвищення тиску в цій системі судин відбивається і на тиску в судинах порожнини носа, що проявляється носовими кровотечами.
 • Підвищення внутрішньочерепного тиску.
 • Зниження функції щитовидної залози – Гіпотеріоз, знижується функція тромбоцитів.
 • У дівчаток старше 11-12 років можливі носові кровотечі, які виникають в обмін або ж супроводжують менструації (вікарні кровотечі).

 

Місцеві причини носової кровотечі:

 • Травми носа
 • Пошкодження слизової оболонки носа пальцем
 • Пухлини в порожнині носа або в навколоносових пазухах, кровоточить поліп.
 • Чужорідне тіло (частіше у дітей)
 • Атрофічний риніт. Захворювання, при якому відбувається витончення слизової оболонки носа. Судини порожнини носа стають незахищеними і більш схильними до пошкодження.
 • Виразки в області судинного сплетіння Кіссельбаха
 • Носова кровотеча може бути як один із симптомів перелому черепа (передньої черепної ямки, синуса), іноді при таких травмах з кров’ю випливає біла рідина (спинномозкова рідина).
 • Пошкодження стінки внутрішньої сонної артерії уламками зламаних кісток черепа.
 • Юнацька ангіофіброма- новоутворення основи черепа, що характеризується повторюваними кровотечами, при відсутності виражених скарг з боку ЛОР органів.

Велике значення має стан слизової оболонки носа, на яку можуть впливати як внутрішні фактори організму, так і фактори навколишнього середовища (клімат, сухе забруднене повітря, дія різних хімічних речовин що ушкоджують слизову носа).

Кровотечі неясної причини зазвичай пов’язані з хворобами крові, такі як порушення структури і функції тромбоцитів, дефект або зниження кількості факторів необхідних для ефективної зупинки кровотеч (протромбін, фактори згортання VII, IX, X, XII і ін.).

Сприятливі фактори носових кровотеч при крихкості судинної стінки судин носа: перегрівання, фізичні навантаження, різкі нахили голови, біг, знижений атмосферний тиск.


 

 

Кров з носа при вагітності

 

Під час вагітності відбуваються гормональні, функціональні і структурні зміни в усьому організмі жінки. Так при вагітності підвищується рівень статевих гормонів (естрогени, прогестерон), які підвищують кровонаповнення в слизових оболонках організму, в тому числі і в носі. Таким чином, маючи тендітні судини в носовій порожнині або ж стоншену слизову в цій області, ризик носових кровотеч при вагітності дуже великий. Однак ні в якому разі, не варто ставитися до носових кровотеч без належної уваги. Так як носова кровотеча це сигнал, який повідомляє що в організмі щось не так. Це звичайно може бути банальна крихкість судин або ж сухість слизової оболонки носа. Але в деяких випадках носова кровотеча може бути симптомом розвитку важкого захворювання.

Не варто забувати, що найбільш частою причиною кровотеч є підвищення артеріального тиску, а у вагітних підвищення артеріального тиску це тривожний дзвінок, який може говорити про розвиток важкого і небезпечного стану як прееклампсія і еклампсія. До того ж вагітність може загострити всі наявні хронічні захворювання (печінки, нирок і ін), що також слід враховувати. Виходячи з усього перерахованого, вагітна жінка, виявивши у себе кровотечу з носа, повинна якомога раніше, звернеться до лікаря – фахівця, який з’ясує і усуне причину захворювання.


 

Види носової кровотечі

 

Залежно від обсягу втраченої крові виділяють: незначну, помірну і сильну носову кровотечу.

Незначна кровотеча: кров виділяється краплями в обсязі декількох мілілітрів, зупиняється самостійно або після притиснення крил носа до перегородки. Тривалість кровотечі коротка. Як правило, така кровотеча виникає із зони Кіссельбаха.

Помірна кровотеча: крововтрата не перевищує 300 мл у дорослого. Зміни з боку серцево-судинної системи зазвичай не спостерігаються.

Сильна (масивна) кровотеча: крововтрата перевищує 300 мл, іноді досягає 1 л і більше. Така кровотеча становить небезпеку для життя хворого.


 

 

Профілактика носових кровотеч

 

Профілактика носових кровотеч безпосередньо залежить від причин що викликають кровотечу.
Так для профілактики необхідно:

 • Зміцнити судини (більше вітаміну С), тренування судин (лазня, контрастні душі, обливання).
 • Підтримка нормального рівня артеріального тиску.
 • Підтримка нормальної вологості слизової оболонки носа (оптимальна вологість приміщень, застосування різних мазей і масел і т.п.). Кидайте курити, куріння значно знижує вологість слизової оболонки носа і підвищує ризик кровотеч.
 • Підвищити згортаючу здатність крові (вітамін К, кальцій, фактори згортання, і ін.).
 • Лікування хронічних захворювань печінки, нирок і ін.
 • Виконувати тільки помірні фізичні навантаження.
 • Уникати перевтоми і перегрівання.
 • Білкова їжа стимулює вироблення необхідних факторів згортання (творог, печінку, курячий бульйон і ін.).
 • Не захоплюйтеся продуктами, які розріджують кров і можуть сприяти кровотечі. Ось деякі з них: цитрусові, риба жирних сортів, червоне вино, зелений чай, какао, томатний сік, оливкова і льняна олія, цибуля, часник, імбир, вишня, чорниця, малина.
04.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)