Менопауза

Менопауза – це природний процес в організмі жінки в результаті якого відбувається завершення менструальної функції. Цей етап фізіологічних змін запрограмований генетично, а його прояви і терміни визначаються багатьма факторами. Це період викликаний згасанням активності яєчників – а саме їх овуляторной і гормональної функції. Іншими словами можна менопаузу визначити як перехід з репродуктивної фази в нерепродуктивну, при якій можливість природного зачаття і народження дитини зникає. Ще період менопаузи з характерними симптомами називають клімаксом. У лікарській практиці поділяють кілька понять – природна менопауза – багато в чому викликана генетичними і внутрішніми факторами і патологічну – як наслідок гормонального захворювання або медикаментозної корекції гормонального фону.
Зазвичай менопауза настає у віці 47 – 52 років. Але зустрічаються особливості при яких терміни можуть істотно зрушуватися: рання менопауза діагностується в разі, якщо менструації зникають у віці до 40 років, пізня менопауза – настає віці 56 – 65 років.


 

Зміст:

Що таке пременопауза, перименопауза і постменопауза?
Які чинники впливають на терміни настання менопаузи?
Коли звертатися до лікаря


 

Симптоми менопаузи

При менопаузі змінюється гормональний фон. Всі процеси, пов’язані з гормональною регуляцією в зв’язку з менопаузою змінюються: білковий, вуглеводний і жировий обмін. Так само гормональний фон впливає на психо-емоційний фон жінки, її поведінку і працездатність. Розглянемо кілька груп симптомів менопаузи.

Ранні ознаки менопаузи

 • Порушення менструального циклу – спостерігається нерегулярність менструального циклу, відсутність овуляції. Самі менструальні виділення можуть бути мізерними. Можлива зміна тривалості менструального циклу в бік його подовження. Поступово менструації стають все більш рідкісними, поки не зникають зовсім.
 • Порушення роботи нервової системи: зміна роботи центру терморегуляції можуть виражатися в так званих «припливах» – коли жінка може відчувати спонтанно виникаючий жар, підвищене потовиділення, температурний дискомфорт. Симптоми порушення роботи нервової системи так само виявляються загальною слабкістю, частими головними болями, запамороченням, зниженням пам’яті.
 • Психо-емоційні зміни, які характеризуються нестабільною поведінкою, підвищеної агресією або епізодами депресивного стану. Так само нервово-психічні порушення можуть проявлятися безсонням, зниженням лібідо, пригніченням або стимуляцією апетиту.
  Може періодично спостерігатися задишка – відчуття браку повітря
 • Зміни роботи серцево-судинної системи – спонтанна тахікардія (прискорене серцебиття), відчуття важкості в грудях в області серця, підвищення або зниження артеріального тиску.
 • Порушення роботи травної системи – відсутність апетиту, нудота, блювота

 

Проміжні ознаки менопаузи

 • Зміни слизових оболонок – в тому числі і статевих органів. Даний симптом пов’язаний зі зміною гормонального фону – зниження рівня естрогенів, які стимулюють ріст клітин слизових.
 • Ламкість нігтів – пов’язана з порушеннями обмінних процесів.
 • Випадання волосся – викликано зміною гормонального фону в сторону чоловічих статевих гормонів.
 • Порушення роботи сечовидільної системи – спостерігаються часті запалення сечового міхура, нічні мимовільні сечовипускання, нетримання сечі. Цей симптом пов’язаний з тим, що відбувається поступова дегенерація сполучної і клітинної тканини сфінктерів сечівника.
 • Атрофія слизової оболонки піхви – пов’язана з порушеннями циклів зміні гормонального фону.
 • Часті бактеріальні запалення піхви – викликані вищеописаним симптомом (атрофією слизової піхви). В результаті зниження здатності слизової піхви до швидкої регенерації – навіть найменша зміна цілісності слизової або зміна чисельного складу мікрофлори може привести до запалення піхви (кольпіт).

 

Пізні ознаки менопаузи

 • Метаболічний синдром: характеризується низкою проявів – підвищення маси тіла, підвищення або норма глюкози в крові при вираженому підвищенні концентрації інсуліну. Даний синдром викликаний грубим порушенням обмінних процесів в організмі в наслідок різкої зміни гормонального фону. Зниження рівня жіночих статевих гормонів з підвищенням рівня стероїдних гормонів наднирників (в тому числі і чоловічих статевих гормонів) викликають зміни в обмінних процесах вуглеводів і жирів.
 • Остеопороз – пов’язаний з порушенням кальцієвого обміну під впливом зміненого гормонального фону. При цьому стані кальцій поступово вимивається з кісткової тканини, роблячи її менш міцною, що створює умови для частих переломів і найбільш грізного їх них – перелом шийки стегнової кістки.

 

 

Перші симптоми менопаузи після сорока років

Менопауза або клімакс – це невідворотний період життя кожної жінки. Але у одних його ознаки з’являються дещо раніше, ніж у інших. Жінки можуть відчути перші симптоми менопаузи вже після 40-ка.

Першими симптомами менопаузи після 40 років вважаються:

 • Зміни менструального циклу. У більшості жінок місячні кровотечі стають менш рясними і можуть тривати до 7-ми днів. Проміжки між ними подовжуються: замість 25 днів вони можуть збільшитися до 35-40. Деякі жінки навпаки, страждають від часто повторюваних маткових кровотеч.
 • Підвищена пітливість може супроводжувати приливи жару або бути самостійним симптомом, пов’язаним зі зміною гормонального балансу.
 • Припливи – почервоніння шкіри обличчя, шиї і грудей, що супроводжується хвилею жару та посиленим потовиділенням. Напад частіше виникає у другій половині дня і триває 1-5 хвилин. Це явище відчувають 70% жінок клімактеричного віку. Поява припливів пояснюють реакцією центру терморегуляції на зниження рівня естрогенів.
 • Головні болі зазвичай пов’язані з напругою нервової системи, яка викликана зниженням рівня жіночих гормонів. У зв’язку з цим напружуються і спазмуються мімічні м’язи обличчя і шиї. Це призводить до утиску чутливих нервових корінців і до того ж порушує відтік венозної крові з черепа. Підвищенням внутрішньочерепного тиску пояснюються періодичні головні болі і напади мігрені.
 • Забудькуватість і неуважність. Зміна гормонального фону призводять до того, що знижується виділення медіаторів, які забезпечують зв’язок між нейронами. В результаті жінки відзначають деяке зниження уваги і погіршення пам’яті.
 • Перепади настрою. Різкі перепади рівня гормонів позначаються на нервових клітинах лімбічної системи головного мозку, при цьому зменшується вироблення ендорфінів – «гормонів щастя». З цим пов’язують виникнення депресії, плаксивості і дратівливості.
 • Прискорене серцебиття – результат гормональної стимуляції вегетативної нервової системи.
 • Сухість слизової оболонки піхви. Стан статевих органів жінки тісно пов’язаний з рівнем естрогенів. Їх дефіцит уповільнює всі процеси в слизовій оболонці, в тому числі і вироблення вагінального секрету.
 • Прискорене сечовипускання. Статеві гормони відповідають за тонус сечового міхура і стан його сфінктерів. Тому з наближенням менопаузи жінки відзначають, що позиви до сечовипускання стали частіше. Також з віком слабшають м’язи тазового дна, від яких залежить робота сечового міхура.Слабкість сфінктера призводить до того, що при кашлі, чханні, сміху може мимоволі виділятися невелика кількість сечі.
 • Зниження сексуального потягу до статевого партнера. Сексуальна активність жінки безпосередньо залежить від рівня гормонів, що виділяються яєчниками, тому з наближенням менопаузи вона зменшується.

Вважається, що з моменту появи цих симптомів до останньої менструації проходить 1-2 роки.


Місячні під час клімаксу

Місячні під час клімаксу зникають не одномоментно, останньої менструації передує ряд змін, які можуть стривожити жінку. Під час пременопаузи кровотечі з статевих шляхів стають нерегулярними, такий стан може тривати 1-2 роки.

Нормальними вважаються такі зміни:

 • Менструальний цикл то подовжується, то коротшає.
 • Обсяг кров’яних виділень може то збільшуватись, то зменшуватись.
 • Менструація відсутня протягом 1-2 місяців, а потім знову поновлюється.

 

 

Чи можна завагітніти під час клімаксу

Клімакс – тривалий процес, що складається з декількох етапів, який може тривати від 2-х до 8-ми років. Відповідь на питання: «чи можна завагітніти під час клімаксу?» залежить від стадії, на якій знаходиться жінка. Поки статеві гормони провокують дозрівання фолікула в яєчниках, вагітність можлива. Запліднення може статися, навіть якщо менструальні кровотечі стали нерегулярними або на кілька місяців припинилися.

На жаль, часто трапляється, що звернувшись до гінеколога з приводу відсутності менструацій, 45-річні жінки з подивом дізнаються, що це не клімакс, а вагітність. Щоб не опинитися в такій ситуації, необхідно оберігатися протягом 2-х років після останньої менструації. Надалі жінка вступає в період постменопаузи, коли через зміни в організмі вагітність вже неможлива.

Важко сказати в якому віці жінка втрачає здатність до відтворення потомства. Описано безліч випадків, коли жінки старше 55 років ставали матерями природним чином. І це незважаючи на те, що у них відзначалися ранні симптоми менопаузи. Ще більше тих, кому вдавалося в цьому віці завагітніти після стимуляції яєчників гормональної терапією. Однак статистика стверджує, що у таких матерів значно підвищуються шанси народити дитину з синдромом Дауна – ризик становить 1:10.

Підсумуємо: жінка може завагітніти під час клімаксу, але це пов’язано з ризиком для здоров’я і матері, і дитини.


 

 

Як зупинити клімакс

Клімакс – природний період в житті жінки. Хоча менопауза пов’язана з переживаннями і неприємними симптомами, все ж вона виконує захисну функцію – таким чином природа подбала про жінку, позбавляючи її можливості завагітніти. Адже виношування дитини в зрілому віці може завдати серйозної шкоди жіночому здоров’ю.

Зупинити клімакс неможна. Навіть гормональна терапія не в змозі це зробити. Вона лише призначена для підтримки здоров’я в нормальному стані, коли в організмі знижується природна вироблення статевих гормонів. Це ж можна сказати і про фітогормони, що містяться в лікарських рослинах і гомеопатичних засобах. Їх прийом може поліпшити стан жінки, але не скасує клімакс.

Момент настання менопаузи багато в чому залежить від спадковості, і змінити програму, закладену в генах, ніяк не можна. Якщо у матері був ранній клімакс, то, швидше за все, її дочку чекає та ж доля.

Єдине що можна зробити – це не наближати клімакс своїми неправильними діями. Робота залоз, що синтезують статеві гормони, багато в чому залежить від способу життя і шкідливих звичок. Наприклад, жінки, які палять входять в фазу менопаузи на 2 роки раніше своїх ровесниць. Виходячи з цього, гінекологи розробили поради, які допоможуть відстрочити настання клімаксу.

 • Не вживати алкоголь і наркотики, не курити.
 • Вести активний спосіб життя, займатися спортом.
 • Мати регулярне статеве життя.
 • Правильно харчуватися. У меню щодня повинні бути свіжі овочі та фрукти, а також джерела незамінних жирних кислот: риба, горіхи і насіння, олії.
 • Проживати в екологічно чистій місцевості.
 • Приймати комплекси вітамінів і мінералів.
 • Уникати стресових ситуацій.
 • Зміцнювати імунітет.

Якщо ви страждаєте від неприємних симптомів клімаксу, то зверніться до гінеколога-ендокринолога. Він підбере замісну терапію, яка позбавить від проявів клімаксу і сповільнить процес старіння.


 

Як полегшити стан при менопаузі

Замісна гормональна терапія при менопаузі

Лікар індивідуально підбирає гормональні препарати, грунтуючись на результатах УЗД і аналізів. Не варто приймати ті засоби, які рекомендували вашим знайомим. Неправильне дозування гормонів може стати причиною набору ваги і маткових кровотеч. У той же час не варто відмовлятися від призначеного лікарем лікування. Адже недолік жіночих гормонів може призвести до випадання волосся, крихкості кісток і ожиріння за чоловічим типом, а також до атеросклерозу і його наслідків – інфаркту та інсульту.

Як застосовують комбіновані препарати: естроген + прогестерон (покликаний захищати ендометрій матки):

 • Дівісек;
 • Індивіна;
 • Премарін;
 • Паузогест;
 • Тиболон;
 • Клімонорм.

Препарати приймають по 1 таблетці 1 раз на день в один і той же час. Тривалість прийому 1-2 роки. Деякі фармацевтичні фірми випускають гормональні препарати у вигляді пластиру: Клімара.

Якщо у жінки видалено матку, то приймають препарати на основі естрогену.

 • Естровел;
 • Циміцифуга.

Увага! Існує ряд протипоказань для призначення замісної гормональної терапії при клімаксі, тому перед тим, як почати застосовувати препарати, необхідно обстежитися. Абсолютними протипоказаннями є:

 • онкологічні захворювання молочної залози і ендометрію;
 • аутоімунні хвороби;
 • захворювання печінки і жовчовивідних шляхів.Гомеопатичні засоби та БАДи з фітогормонами

Гомеопатичні засоби для лікування менопаузи містять фітоестрогени рослинного походження, які заповнюють дефіцит жіночих гормонів. Вони добре переносяться і рідко викликають побічні ефекти.

 • Естровел;
 • Ременс;
 • Климадинон;
 • Фемінал;
 • Фемікапс;
 • Ци-Клим;
 • Бонісан (БАД);
 • Фемівелл (БАД).Симптоматична терапія

Негормональне лікування клімаксу призначають жінкам, яким протипоказана гормонозамісна терапія. Воно полегшує протікання менопаузи, хоча і не усуває причину появи симптомів.

Антидепресанти заспокоюють нервову систему, усувають тривожність і безсоння, зменшують прояви припливів. Деякі препарати здатні захищати судини від атеросклерозу:

 • Ефевелон;
 • Велафакс;
 • Велаксин.

Протівоелептичні препарати мають протисудомну дію і знижують частоту припливів. Такою властивістю володіють:

 • Габагамма;
 • Катена;
 • Тебантин.

Гіпотензивні засоби для зниження тиску:

 • Еналозид;
 • Еналаприл;
 • Арифон ретард;
 • Капотен.

Заспокійливі препарати рослинного походження:

 • Настоянка валеріани;
 • Настоянка пустирника;
 • Фітосед.Режим дня

Активний відпочинок і заняття спортом. Фізична активність покращує кровообіг і обмінні процеси в тканинах, а також служить профілактикою остеопорозу.
Здоровий сон нормалізує роботу нервової системи і покращує стан шкіри.

Дієта

Часте харчування маленькими порціями 4-5 разів на день.
Питний режим. 1,5-2 літра води поліпшать стан шкіри і слизових.
Продукти, багаті кальцієм, допоможуть запобігти остеопорозу, випадіння волосся і ламкість нігтів.
Овочі та фрукти – джерело клітковини. Вони позбавлять від запорів, які можуть привести до опущення матки. Також в них містяться антиоксиданти, які уповільнюють старіння шкіри і серцево-судинної системи.
Рослинні і тваринні жири в помірних кількостях необхідні для синтезу гормонів.


 

 

Народні засоби від припливів

Деякі лікарські трави містять фітоестрогени – речовини, аналогічні жіночим статевим гормонам. Їх споживання здатне заповнити дефіцит естрогенів і знизити частоту припливів.

Настій шавлії. 2 столових ложки сухої подрібненої трави шавлії заливають 400 мл окропу. Настоюють 30 хвилин. Настій проціджують і вживають протягом дня невеликими порціями, бажано на голодний шлунок. Курс лікування 14 днів. У сезон лікарі рекомендують додавати свіже листя шавлії в салати і другі страви.

Настій глоду. Столову ложку висушених квіток глоду криваво-червоного залити склянкою гарячої води. Витримати 15 хвилин на водяній бані. Настоювати 20 хвилин, потім процідити. Кип’яченою водою довести до початкового об’єму. Споживати за півгодини до їди по ½ склянки 3 рази на день. Курс лікування 21 день.

Трав’яний збір при клімаксі

Квітки липи;
Листя м’яти перцевої;
Плоди фенхеля;
Трава полину;
Кора крушини.

Висушені і подрібнені інгредієнти змішати в рівних пропорціях. 2 ст.л. суміші залити 0,5 літра окропу. Прогріти на водяній бані 15 хв. Дати настоятися 45 хв., Потім процідити. Пити до їди по одній склянці вранці і ввечері протягом 3-х тижнів. Потім зробити перерву 7 днів і повторити лікування.

Замінити чай і каву на відвари ромашки, меліси або липи. Ці трави не містять кофеїну, тому не провокують підйом артеріального тиску, що може викликати припливи.


 

 

Що таке пременопауза, перименопауза і постменопауза?

Пременопауза – цей період який ще називають репродуктивним – його термін укладений в проміжок між початком менструації і їх закінченням в період менопаузи.
Перименопауза – це безпосередній період часу попередній зникнення менструації (термін від 2 до 8 років перед останньою менструацією), і період в 1 – 2 роки після зникнення менструації. Цей період є найбільш проблемним для жінки – гормональні зміни впливають на психоемоційний фон, менструації стають нерегулярними, зміни рівня статевих гормонів тягне порушення в обмінних процесах, косметичні зміни (вирилизация, набір маси тіла), а так само порушення в роботі деяких органів і систем.
Постменопауза – цей етап, настає після останньої менструації і його тривалість індивідуальна – до кінця життя. У цей період слід уважно ставитися до тих можливих патологічних змін які супроводжують зміни гормонального фону – остеопороз, атеросклероз, гіпертонічна хвороба.

 

Які чинники впливають на терміни настання менопаузи?

Генетичні – генетично детермінована кількість фолікулів яєчників, здатність даних фолікулів синтезувати в період дозрівання естрогени, робота гіпоталамуса і гіпофіза, які беруть активну участь в регуляції менструального циклу так само багато в чому генетично запрограмована.
Соціально-економічні – статистично визначено, що серед жінок з більш високим достатком, не залученим в роботу де потрібна фізична праця або тривала нервово-психічна напруга пізніше настає менопауза.
Географічні – велика кількість сонця багато в чому сприяє більш ранньому початку менструацій і їх пізнішого припинення.
Психологічні – часті стреси, психічне перенапруження, постійні емоційні потрясіння можуть наблизити терміни настання менопаузи.
Поведінкові – серед жінок, які ведуть активне статеве життя, задоволені сексуальними взаєминами клімакс, як правило, настає дещо пізніше, ніж серед жінок що холодно відносяться до сексуального життя.
Хронічні захворювання різних органів і систем: психічні порушення, цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, хвороби печінки, онкологічні захворювання.

 

Коли звертатися до лікаря

 

 • Рясна менструальна кровотеча. Виникає необхідність міняти прокладку щогодини або частіше.
 • Виділення крові з піхви після статевого акту.
 • Поява згустків крові на прокладці.
 • Кров’янисті виділення між менструаціями.
 • Тривалість кровотечі збільшилася на 3 дні. Це спостерігається протягом декількох циклів.
 • Кілька менструальних циклів коротше 21 дня.
 • Відсутність менструації протягом 3-х місяців.
01.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)