Лімфаденіт. Причини, симтоми

Лімфаденіт – запалення лімфатичних вузлів, що виникає в результаті попадання в них різних мікроорганізмів і їх токсинів. Характеризується збільшенням лімфовузлів в розмірах і різким болем в ураженій області. У більшості випадків лімфаденіт не є самостійним захворюванням, а лише вказує на наявність патології в тому чи іншому органі і ділянці людського організму. Тим часом, тривала наявність запального процесу в лімфатичних вузлах може перерости в самостійну патологію і привести до ряду серйозних ускладнень, часто небезпечних для життя людини.
Лімфаденіт є досить поширеною патологією. Запалення регіонарних лімфатичних вузлів супроводжує практично всі інфекційні захворювання, проте відсутність лімфаденіту не виключає наявність інфекції в організмі.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Причини лімфаденіту

Лімфаденіт викликається різними патогенними мікроорганізмами, які потрапляють в лімфатичні вузли.

Залежно від виду інфекції лімфаденіт може бути:

неспецифічним;
специфічним.

Причини неспецифічного лімфаденіту

Неспецифічний лімфаденіт викликається рядом різних за структурою і вірулентності (заразності) мікроорганізмів, однак має схожі механізми розвитку і клінічні прояви.

Причинами неспецифічного лімфаденіту можуть бути:

 • Бактерії і їх токсини. Бактерія являє собою живу клітину, яка здатна існувати і розмножуватися в різних органах людського організму, вражаючи їх. Причиною запалення лімфатичних вузлів може бути попадання в них стафілокока, стрептокока, кишкової палички та багатьох інших мікроорганізмів. Деякі з них в процесі своєї життєдіяльність (або після їх загибелі) виділяють певні токсичні речовини, які також можуть викликати лімфаденіт.
 • Віруси як причина лімфоденіту. Віруси являють собою невеликі фрагменти нуклеїнових кислот – ДНК (дезоксирибонуклеїнової кислоти) або РНК (рибонуклеїнової кислоти), які здатні розмножуватися тільки всередині живих клітин. У клітинах людського організму нуклеїнові кислоти містяться в ядрі і відповідають за процеси росту клітини, виконання нею специфічних функцій, а також за зберігання і передачу генетичної інформації. При зараженні вірусом його ДНК впроваджується в генетичний апарат клітини-господаря, в результаті чого вона починає виробляти нові вірусні частинки. При руйнуванні зараженої клітини новоутворені віруси виділяються в навколишні тканини і вражають сусідні клітини. Частина вірусних фрагментів просочується в лімфатичні капіляри, затримуючись в регіонарних лімфатичних вузлах і викликаючи розвиток запального процесу в них.
 • Гриби як причини лімфоденіту. Гриби є особливим класом схожих з бактеріями мікроорганізмів, які здатні розвиватися в людському організмі. Науці відомо безліч видів грибів (дріжджові, плісняві і так далі). Деякі з них є небезпечними для людини і при попаданні в організм можуть викликати розвиток різних захворювань (мікозів). Інші є нормальними мешканцями шкіри і слизових оболонок і набувають патогенні властивості лише при порушенні функцій імунної системи – наприклад, при СНІДі (синдром набутого імунного дефіциту).

 

Причини специфічного лімфаденіту

Специфічний лімфаденіт розвивається в результаті попадання в лімфовузли певних видів мікроорганізмів.

Причиною специфічного лімфаденіту може бути:

 • мікобактерія туберкульозу;
 • бліда трепонема (збудник сифілісу);
 • чумна паличка (збудник чуми);
 • актиноміцет (патогенний грибок, збудник актиномікозу);
 • бруцели (збудники бруцельозу);
 • туляремійні бактерії (збудники туляремії).

Зараження даними мікроорганізмами призводить до розвитку специфічної клінічної картини, характерної для кожного захворювання. З потоком лімфи збудники потрапляють в лімфатичні вузли, обумовлюючи специфічні зміни в них.


 

Симптоми лімфаденіту

Прояви лімфаденіту обумовлені, в першу чергу, наявністю запального процесу в лімфатичних вузлах, а також поширенням інфекції в організмі.

 

Симптоми підщелепного лімфаденіту

Прояви цієї форми захворювання залежать від розмірів лімфовузлів, а також від характеру запального процесу.

Симптомами підщелепного лімфаденіту є:

 • Збільшення підщелепних лімфовузлів. На дотик (пальпаторно) вони визначаються як щільні, хворобливі утворення округлої або овальної форми, розташовані в підщелепній області з однієї або з обох сторін, не спаяні з навколишніми тканинами (легко зміщуються під шкірою з боку в бік). Розміри лімфовузлів варіюють від декількох міліметрів в початковій стадії до декількох сантиметрів в гіперпластичної стадії захворювання. Досить часто в підщелепній області пальпуються запалені Симптоми підщелепного лімфаденітулімфатичні судини – щільні, тонкі, ниткоподібні структури, що відходять від запаленого лімфовузла.
 • Біль. У початковій стадії підщелепного лімфаденіту може відзначатися слабка болючість при пальпації підщелепної області. У міру прогресування захворювання біль посилюється, супроводжує будь-які рухи щелепи (при розмові, під час прийому їжі), може з’являтися і в спокої.
 • Зміна шкірних покривів. У початкових стадіях підщелепного лімфаденіту шкіра над лімфовузлами може бути не змінена. У міру розвитку запального процесу відзначається почервоніння і припухлість шкіри над вогнищем запалення і в навколишній області (що обумовлено розширенням і підвищенням проникності дрібних судин). Відзначається місцеве підвищення температури (на 1 – 2 градуси в порівнянні з нормальною шкірою).
 • Нагноєння лімфатичних вузлів (розвивається при бактеріальній інфекції). У гнійній стадії підщелепного лімфаденіту лімфовузли зростаються між собою і з навколишніми тканинами, перетворюючись в щільні, практично нерухомі утворення. Шкіра над вогнищем запалення яскраво-червоного кольору, напружена, набрякла. Симптоми – різко виражена болючість при пальпації і в спокої, яка обмежує рухи нижньою щелепою і шиєю.
 • Системні прояви. При поширенні інфекції за межі лімфовузлів відзначається загальне підвищення температури тіла до 38 – 40ºС, загальна слабкість, сонливість, болі в м’язах, головний біль.

 

Симптоми шийного лімфаденіту

Прояви цієї форми захворювання обумовлені розмірами лімфовузлів, їх розташуванням і характером запального процесу.

Симптомами шийного лімфаденіту є:

 • Збільшення шийних лімфатичних вузлів. Вони можуть визначатися на передній або бічній поверхні шиї, над ключицею. При пальпації характеризуються тими ж ознаками, що і запалені підщелепні вузли (описані вище). При запаленні поверхневих лімфовузлів можуть відчуватися запалені лімфатичні судини.
 • Біль. Хворобливість при пальпації, під час поворотів голови, при розмові, під час пережовування і проковтування їжі.
 • Зміна шкірних покривів. При шийному лімфаденіті відзначається набряклість і припухлість шкіри у Симптоми шийного лімфаденітувогнищі запалення, а також за його межами. При розвитку гнійної форми шийного лімфаденіту шкіра стає червоного кольору, на її поверхні можуть визначатися невеликі прориви гною. Загальні симптоми при цьому сильно виражені – відзначається підвищення температури тіла до 40ºС, слабкість, порушення сну, головні болі.
 • Обмеження рухів. Пов’язано з больовим синдромом, що розвивається на пізніх стадіях шийного лімфаденіту – при будь-якому повороті або нахилі голови пацієнт відчуває сильний гострий біль в області вогнища запалення. Крім того, виражене збільшення глибоких лімфатичних вузлів може привести до здавлення різних органів шиї – голосових зв’язок, трахеї, стравоходу, великих судин, що буде проявлятися відповідними симптомами (зміною голосу, утрудненим диханням, порушенням процесу ковтання їжі).

 

Симптоми пахвового лімфаденіту

Прояви пахвового лімфаденіту залежать від активності запального процесу в уражених лімфовузлах. Крім того, здавлювання збільшеними лімфовузлами тканин, нервів і судин, розташованих поблизу вогнища запалення, може привести до появи певної симптоматики.

Симптомами пахвового лімфаденіту є:

 • Збільшення лімфатичних вузлів пахвової області. Найчастіше визначається один, рідше – кілька збільшених лімфовузлів. Їх пальпаторна характеристика не відрізняється від лімфаденіту інших областей. Можуть визначатися запалені лімфатичні судини (при запаленні поверхневих лімфовузлів).
 • Біль. Відзначається виражена хворобливість в пахвовій області, яка може поширюватися на область плеча і бічні поверхні грудної клітини з ураженого боку. Виражений симптом пахвового лімфаденіту – пацієнт займає вимушене положення тіла з відведеною в сторону рукою, що зменшує тиск на запалені лімфовузли і трохи зменшує больовий синдром.Симптоми пахвового лімфаденіту
 • Зміни шкіри в пахвовій області. При запаленні пахвових вузлів колір шкіри над ними тривалий час може залишатися незміненим. Тільки з розвитком гнійного процесу шкіра набуває багряно-червоного забарвлення, стає набряклою, напруженою.
 • Порушення рухів рукою. Біль посилюється при дотику до області запалених лімфовузлів і при рухах рукою, що може обмежувати повсякденну активність хворого. Також рухи можуть бути обмежені в результаті вираженого збільшення пахвових лімфовузлів, що досягають декількох сантиметрів у діаметрі.
 • Набряки рук на ураженій стороні. Можуть виникнути в результаті здавлювання збільшеними лімфатичними вузлами великих вен плеча також у пахвовій ділянці. В цьому випадку відтік рідини від верхньої кінцівки ускладнюється, вона виходить із судинного русла і просочує навколишні тканини, приводячи до розвитку набряку.
 • Порушення чутливості в руці на стороні ураження. Даний симптом може з’являтися в разі вираженого збільшення пахвових лімфовузлів. Це призведе до здавлення нервових стовбурів, що проходять в пахвовій і плечовій областях, що може проявлятися парестезіями (почуттям поколювання, повзання мурашок по шкірі) в області руки на стороні ураження, порушенням чутливості, болями і різними руховими порушеннями.

 

Симптоми пахового лімфаденіту

Симптоми цієї форми захворювання обумовлені локалізацією і ступенем вираженості запального процесу, а також розмірами збільшених лімфовузлів і ступенем здавлювання прилеглих тканин.

Симптомами пахового лімфаденіту є:

 • Збільшення лімфовузлів в паховій області. Збільшені лімфовузли розташовуються в області пахової зв’язки і можуть досягати декількох сантиметрів в діаметрі. Пальпаторна характеристика не відрізняється від лімфаденіту інших областей.
 • Біль. Для пахового лімфаденіту характерний виражений біль як в самому вогнищі запалення, так і Симптоми пахового лімфаденітувнизу живота, у верхній частині ноги. Біль посилюється при ходьбі, що може обмежувати нормальне пересування пацієнта.
 • Зміни шкіри. Шкіра над вогнищем запалення і навколо нього напружена, набрякла. Якщо не розвинувся гнійний процес, колір шкірних покривів може бути нормальним або рожевого відтінку.
 • Набряки ніг на ураженій стороні. Причиною даного симптому є як безпосереднє порушення відтоку лімфи через запалені лімфовузли, так і виражене збільшення їх розмірів, що може привести до здавлення великих судин (в тому числі стегнової вени, що проходить безпосередньо позаду пахових лімфатичних вузлів).
 • Загальний стан організму. При нагноєнні запаленого лімфовузла відзначається підвищення температури тіла до 38 – 40ºС, загальна слабкість, болі в м’язах ніг і живота, головний біль, прискорене серцебиття і інші симптоми інтоксикації організму.

При хворобливому збільшенні лімфатичних вузлів в будь-якій ділянці тіла слід якомога швидше звернутися за консультацією до сімейного лікаря. Доктор уважно вивчить уражену область, огляне всі інші групи лімфатичних вузлів, призначить лабораторні аналізи, а при необхідності направить на консультацію до інших спеціалістів.

05.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)