Кон’юнктивіт. Причини, симптоми, лікування

Це захворювання найбільш часто зустрічається в структурі захворюваності органів зору. Щорічно в світі кон’юнктивітом страждають мільйони людей. Викликають дані захворювання безліч патологій і патологічних станів. Підступність цієї патології полягає в тому, що без особистої консультації лікаря офтальмолога визначити причину кон’юнктивіту і призначити адекватне лікування неможливо. А вже про ефективне самолікування взагалі не може бути й мови. У більшості випадків вдається домогтися повного лікування кон’юнктивіту і без допомоги лікаря, проте в ряді випадків ускладнення цього захворювання можуть привести до стійкого зниження або повної втрати зору.


[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

Основні причини кон’юнктивіту

 

Бактеріальне ураження – як правило, розвивається на тлі інфікування контактно-побутовим способом або при імунодефіцитних станах. При цьому ураженні відбувається безконтрольне розмноження бактерій, які в нормі не повинні бути настільки численними або не повинні бути в складі мікрофлори кон’юнктиви зовсім. Токсини і активне використання органічних речовин даними бактеріями призводить до вираженої запальної реакції слизової і її ураження. Найбільш частими збудниками бактеріального кон’юнктивіту у дорослих є неспецифічні збудники – стафілококи, стрептококи, синьогнійна паличка, пневмококи. Однак в ряді випадків можливе інфікування збудником гонореї.

Вірусне ураження – як правило, має місце на тлі епідемій вірусних інфекцій. Часто аденовірусному ураженню передує застуда або імунодефіцитний стан. Віруси, вражаючи клітини слизової, активно розмножуються в них, ураження вірусними частинками йде по наростаючій – залучаючи в короткі терміни всю кон’юнктиву. Так само кон’юнктиву може вражати і герпесна інфекція. При цьому виді уражаються в першу чергу нервові клітини, які іннервують слизову. Надалі розвиток вірусного ураження призводить до вираженої запальної реакції.

Грибкові ураження – найчастіше пов’язані зі зниженням імунітету. Але частіше спостерігаються після травми рослинами (гілкою або голками хвойних). Ураження розвивається повільно з чітко окресленими кордонами ураженої області.

Алергічна реакція – це механізм розвитку ураження кон’юнктиви найбільш поширений в сучасному суспільстві. При цьому виді запалення має місце неадекватна реакція імунної системи на контакт із зовнішніми речовинами або організмами. Імунні клітини абсолютно нешкідливі для нашого організму речовини можуть сприймати як небезпечні патогенні мікроорганізми. Запальна реакція розвивається безпосередньо після кожного контакту з алергеном, приводячи до вираженого набряку і почервоніння кон’юнктиви.


 

 

Симптоми різних видів кон’юнктивіту

 

Симптоми бактеріального кон’юнктивіту

 • Гнійне виділення з кон’юнктивальної порожнини є найбільш характерним симптомом для бактеріального ураження слизової оболонки ока. Вранці, як правило, вії повіки склеєні підсихаючим гноєм.
 • Спостерігається підвищена чутливість очей до світла, вітру і інших зовнішніх впливів.
 • Сльозотеча є одним із симптомів кон’юнктивіту. Завдяки рясному виробленні сльози, відбувається активне механічні усунення гнійних виділень і патогенних мікроорганізмів.

У зв’язку з тим, що в процесі розвитку інфекційного процесу уражається не тільки кон’юнктива, а й рогівка, повіки, може виникнути ряд ускладнень, які можуть представляти реальну загрозу зору. При ураженні рогівки можуть виникати ерозії і виразка рогівки, що може закінчитися розвитком астигматизму, стійких помутнінь рогівки. Тому, покладатися на самостійне лікування такого кон’юнктивіту не варто, краще відвідати лікаря офтальмолога. Діагностика бактеріального кон’юнктивіту проводиться на підставі клінічних симптомів, бактеріологічного аналізу мазка з кон’юнктиви.

 

Симптоми вірусного кон’юнктивіту

 • Виражена запальна реакція кон’юнктиви (набряк, почервоніння через розширення судин).
 • Запалення кон’юнктиви відбувається практично одночасно в обох очах
 • Незважаючи на виражену запальну реакцію, рясних гнійних виділень немає.
 • Як правило, запалення очей супроводжується підвищенням температури і запаленням прилеглих лімфовузлів.

При розгляді кон’юнктиви повік під мікроскопом виявляються фолікули (вузлики лімфоїдних утворень, розташовані під слизовою). Як правило, цей симптом виявляється при мікроскопічному обстеженні. Для діагностики вірусного ураження необхідне проведення загального аналізу крові, серологічних аналізів крові.

 

Симптоми алергічного кон’юнктивіту

 • Виражена запальна реакція, з характерним нестерпним свербежем (більш виражений набряк, а не почервоніння ока).
 • Як правило, запаленню піддається кон’юнктива одного ока.
 • Алергія – це системне захворювання, тому проявляється даний стан комплексом симптомів: шкірні висипання, кашель, набряклість певних шкірних покривів.
 • Гнійних виділень при алергічному кон’юнктивіті немає, проте є чіткий симптом – виражена сльозотеча.
 • Часто є сезонна залежність (загострення в сезон цвітіння, тополиний пух, певні домашні алергени).

Діагностика алергічного кон’юнктивіту проводиться на підставі клінічних симптомів, аналізу крові, досліджень мазка з кон’юнктиви. Лікування призначається методом індивідуального підбору під наглядом лікаря.


 

 

 

Ефективне лікування кон’юнктивіту

 

Лікування бактеріального кон’юнктивіту

Бактеріальний кон’юнктивіт лікується за допомогою очних крапель з антибактеріальною діючою речовиною. В даний час на ринку широко представлені очні краплі з антибіотиками з декількох груп: фторхінолони (ципрофлоксацин, левофлоксацин) і аміноглікозиди (гентаміцин, тобраміцин). Так само не втратив своєї актуальності сульфацил натрію (альбуцид).

 

Адекватне призначення лікування можливо лише після проведення особистої консультації лікаря офтальмолога і під його безпосереднім контролем.
У ряді випадків, при несприятливому розвитку кон’юнктивіту можуть бути застосовані препарати з групи антисептиків (розчин хлоргексидину).

 

 

Лікування алергічного кон’юнктивіту

Алергічний кон’юнктивіт лікується за допомогою різних видів протизапальних препаратів.
В даний час існує декілька груп препаратів, які застосовуються при алергії:

 • Блокатори гістамінових рецепторів – дані препарати вибірково приєднуються до гістамінових рецепторів, тим самим, перериваючи ланцюжок реакцій, що призводять до запалення. Дані препарати застосовуються у вигляді ін’єкцій, таблеток або очних крапель (аллергодил).
 • Стабілізатори мембрани огрядних клітин (кромогликат натрію). Завдяки цьому препарату не відбувається вивільнення імунними клітинами у міжклітинну речовину речовин, що викликають локальне запалення.
 • Стероїдні протизапальні препарати (дексаметазон, преднізолон, кеналог). Застосовуються препарати з цієї групи місцево (краплі для очей) або системно (таблетки, уколи). Дані препарати призводять до загального зниження активності імунної системи, що веде до зниження локального прояву запальної реакції.

 

 

Лікування вірусного кон’юнктивіту

Даний вид ураження очей потребує особливої уваги. Адже стрімкий розвиток вірусного кон’юнктивіту вимагає швидких і адекватних заходів лікування. В першу чергу лікування проводиться противірусними препаратами (ацикловір, ганцикловір, валацикловір). А перевага в цьому випадку не завжди віддається локальним видам медикаментів (очні краплі). Справа в тому, що багато збудників вірусного кон’юнктивіту дуже швидко відтворюються в уражених клітинах, що веде до їх неминучого поширенню по всьому організму. З локальних форм медикаментів найбільшого поширення набули препарати на основі інтерферону (офтальмоферон).У висновку хотілося б відзначити той факт, що кон’юнктивіт може бути найбільш нешкідливим ураженням очей, але в ряді випадків може мати значні наслідки – аж до незворотної втрати зору. Запорукою гарного зору після перенесеного запалення слизової очей може бути лише своєчасна діагностика причини запалення і проведення повноцінного комплексного лікування під наглядом лікаря фахівця. Тому бажано при будь-якому почервонінні очей звернутися за особистою консультацією до лікаря офтальмолога.

06.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 3 з 5)