Кола під очима

Кола під очима – це поширений симптом, який є характерним для великої кількості захворювань. Поява темних кіл під очима може бути пов’язана як з місцевими причинами, так і системними захворюваннями. Кола під очима не є окремим захворюванням, а лише симптомом. Вони можуть бути як ізольованим симптомом, так і поєднуватися з набряком повік, почервонінням очей, погіршенням загального стану і ін. Як правило, наявність темних кіл під очима не супроводжується хворобливими відчуттями. Пацієнти звертаються до лікаря найчастіше через естетичний дискомфорт, який доставляє даний симптом.

Кола під очима зазвичай мають чіткі обриси і можуть супроводжуватися зміною кольору шкірних покривів в даній області. Найбільш часто спостерігаються синюшний або коричневий відтінки. У деяких випадках змін кольору шкіри не спостерігається.

Варто зазначити, що поява цього симптому не завжди є ознакою патології, а може бути пов’язана з особливостями конституції (морфологічні та функціональні особливості) людини (при астенічному типі конституції ця ознака є більш вираженою через незначну кількість підшкірної клітковини). У деяких людей індивідуальною особливістю є глибоко посаджені очі, що створює ефект наявності кіл під очима.

Для того щоб позбутися від темних кіл під очима, необхідно, в першу чергу, усунути причину їх появи.

 


[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

 

Чому виникають кола під очима?

 

Кола під очима – це симптом, який зустрічається досить часто. Він може бути наслідком порушення роботи різних систем організму, генетичної схильності, дії на організм різних факторів середовища. Якщо поява кіл під очима пов’язана з спадковим чинником, то вони виникають ще в дитячому віці і зберігаються на все життя.

Даний симптом може бути викликаний як однією причиною, так і поєднанням кількох причин відразу. Найбільш часто поява темних кіл під очима пов’язана з двома механізмами – підвищена пігментація шкіри повік і венозний застій в даній області, що веде до того, що еритроцити в капілярах проходять з малою швидкістю і тканини не забезпечуються достатньою кількістю кисню.

Даний симптом зустрічається досить часто у людей, професійна діяльність яких пов’язана з постійним навантаженням на зоровий аналізатор (наприклад, робота за комп’ютером). Рідко поява кіл під очима пов’язана з прийомом лікарських засобів, що сприяють розширенню судин.

Основними причинами появи кіл під очима є:

 • вікові зміни шкіри;
 • недосипання і перевтома;
 • захворювання нирок;
 • захворювання печінки;
 • алергія;
 • робота за комп’ютером;
 • цукровий діабет;
 • вживання алкоголю і наркотиків;
 • нераціональне харчування;
 • анемія;
 • хронічний стрес і депресія;
 • використання косметичних засобів;
 • захворювання очей;
 • порушення кровообігу;
 • травми.

 


 

 

 

Чому можуть з’явитися кола під очима у дитини?

 

Появу кіл під очима у дітей можна пов’язати з великою кількістю чинників. Кола під очима не обов’язково є симптомом патології, вони можуть бути ознакою індивідуальних особливостей лицьового відділу черепа (глибока нососльозова борозна або глибоко посаджені очі). У таких випадках немає приводів для занепокоєння, тому що найімовірніше, що темні кола під очима можуть з віком зникнути у зв’язку з ростом і розвитком кісток лицьового черепа.

Також причиною появи кіл під очима у дитини може бути недосипання. Здоровий сон має особливе значення для організму дитини, який знаходиться в постійному розвитку і потребує великої кількості енергії. У дітей має бути присутнім і денний, і нічний сон з тривалістю, що відповідає нормам. Нерідко спостерігаються кола під очима у дітей через постійну втому, яка може бути пов’язана напруженою навчальною програмою. У деяких випадках такий стан може бути пов’язаний з напругою зорового аналізатора, коли дитина тривалий час сидить за комп’ютером або дивиться телевізор.

Нерідко причиною появи темних кіл під очима у дітей є гельмінтози. Гельмінтоз – це захворювання, яке викликається паразитичними черв’яками (глисти). Симптоми гельмінтозів можуть відрізнятися в залежності від паразита, який викликав дане захворювання. Найпоширенішим механізмом появи кіл під очима при гельмінтозі є накопичення продуктів життєдіяльності паразитів. Також кола під очима при даному патологічному стані є наслідком того, що деякі гельмінти вражають слизову оболонку кишечника, викликаючи анемію.

Ще однією причиною появи темних кіл під очима у дитини може бути нераціональне харчування. Нераціональне харчування полягає в несвоєчасному прийомі їжі, вживанні неякісних продуктів і недостатності поживних речовин, вітамінів і мікроелементів в харчуванні. Через нераціональне харчування може розвинутися авітаміноз. Особливо кола під очима виражені при недостатності вітамінів групи B, D, E, A.

Небезпечним станом для життя дитини є дегідратація (зневоднення). Дегідратація у дітей виникає найчастіше при діареї, пов’язаної з інтоксикаціями або кишковими інфекціями. В цьому випадку відбувається велика втрата рідини. Кола під очима синюшного кольору, загострені риси обличчя, западання очей з’являються при дегідратації середнього та тяжкого ступеня.

Поява темних кіл під очима у дитини може бути ознакою гіперпігментації шкіри, яка може передаватися спадково і не є патологічним станом.

Слід зазначити, що діти є більш чутливими до різних патологічних змін і тому швидко реагують на них. При появі такого симптому у дитини необхідно проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути розвитку серйозних захворювань.


 

 

Як попередити появу кіл під очима?

 

Кола під очима – це симптом, появу якого можна попередити, якщо вести здоровий спосіб життя, своєчасно звертатися до лікарів і дотримуватися їхніх рекомендацій. Важливо зрозуміти, що легше попередити появу цього симптому, ніж боротися з ним за допомогою різних терапевтичних або оперативних методів.

Основними методами попередження появи кіл під очима є:

 • дотримання режиму праці та відпочинку;
 • корекція режиму сну;
 • раціональне харчування;
 • виконання вправ для очей;
 • боротьба зі шкідливими звичками;
 • заняття спортом.

 


 

 

 

Як позбутися кіл під очима?

Деякі люди намагаються приховати кола під очима за допомогою косметичних засобів, проте такий метод не можна вважати методом боротьби з колами під очима, так як він дозволяє позбутися кіл тільки на час нанесення на шкіру цих засобів. Крім цього, такий метод при використанні неякісної косметики або неадекватному застосуванні може мати шкідливий вплив на шкіру. Для того щоб приховати темні кола під очима, зазвичай використовують такі засоби як консилер (маскуючий засіб), тональний крем.

Для того щоб вибрати підходящий метод лікування кіл під очима, необхідно визначити справжню причину їх появи. Тільки визначивши причину появи цього симптому можна боротися з ним.

Основою лікування кіл під очима становить призначення вітамінів, лікарських засобів, які сприяють зміцненню капілярів шкіри. Також можуть бути застосовані методи народної медицини, перед застосуванням яких необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем. У деяких випадках вдаються до різних методів пластичної хірургії і косметології.

При виборі методу лікування кіл під очима враховуються ризики ускладнень, можлива ефективність методу, індивідуальна переносимість, тривалість отриманого ефекту.

 

 

Лікування кіл під очима

 

Під медикаментозним лікуванням кругів під очима мається на увазі призначення лікарських препаратів з метою усунення причин появи цього симптому, тобто для лікування основного захворювання.

Препарати можуть бути призначені як місцево у вигляді різних кремів, мазей і гелів, так і для системного застосування. Найбільш часто з засобів для місцевого застосування використовуються різні креми.

Системний підхід до проблеми усунення кіл під очима є найбільш ефективним і дозволяє запобігти їх повторній появі. Можуть бути призначені різні препарати в залежності від нозологічної форми. Чим раніше проводиться медичне втручання, тим швидше зникають кола під очима.

Лікарськими засобами, які можуть бути призначені для усунення кіл під очима, є:

 • Заспокійливі препарати. До таких препаратів належать екстракт валеріани, собача кропива, валідол. Препарати з цієї групи мають заспокійливу дію, регулюють функціонування нервової системи, усувають відчуття напруженості.
 • Антидепресанти. У разі якщо причиною появи кіл під очима є депресія, призначаються препарати з цієї групи. Слід з обережністю приймати такі препарати, так як при передозуванні або звикання до них спостерігається побічні ефекти. Можуть бути призначені такі препарати як пароксетин, флуоксетин, кломипрамін.
 • Снодійні засоби призначаються в разі порушень сну. Прикладами препаратів, що володіють снодійним ефектом, є мідазолам, діфенгідрамін, фенобарбітал.
 • Препарати заліза призначаються при залізодефіцитній анемії. Прикладами препаратів заліза є сорбіфер, феррум лек, біофер.
 • Гепатопротектори призначаються при ураженні структури і функцій печінки. До них відносяться силимарин, метіонін, адеметионин.
 • Антигістамінні препарати застосовують в разі появи кіл під очима як наслідок алергічних реакцій. Для пригнічення розвитку алергічних реакцій можуть бути призначені такі препарати як лоратадин, цетиризин, хлорфенамін.
 • Вітаміни. Для поліпшення стану шкіри призначаються вітаміни групи B, вітамін C, А, Е, K. Як правило, лікарі призначають мультивітамінні і мінеральні комплекси, а не кожен вітамін окремо.

Застосування вищевказаних препаратів без консультації лікаря не рекомендується щоб уникнути розвитку ускладнень і побічних дій.

 

 

 

 

Як прибрати кола під очима в домашніх умовах?

 

У домашніх умовах лікування кіл під очима передбачає використання засобів народної медицини. Креми, лосьйони, розчини, маски для обличчя з натуральних компонентів, приготовані в домашніх умовах, можуть бути використані як жінками, так і чоловіками.

Позитивна сторона використання народних засобів від кругів під очима полягає у відсутності побічних ефектів або ускладнень (за винятком розвитку алергічної реакції при індивідуальній непереносимості деяких лікарських засобів).

Слід врахувати, що народні методи боротьби з колами під очима не можуть бути основою лікування, так як таке лікування є виключно симптоматичним, тобто причина появи цього симптому не зникає. Рекомендується застосовувати народні методи як доповнення до методів традиційної медицини. В такому випадку може бути досягнутий максимально позитивний ефект. Перед використанням того чи іншого методу народної медицини рекомендується проконсультуватися з лікарем.

До засобів народної медицини від кругів під очима відносяться:

 • Маска з картоплею. Сиру очищену картоплю необхідно подрібнити (натерти на тертці), додати одну чайну ложку оливкової олії. Отриману масу необхідно нанести під очі. Через 15 – 20 хвилин маску потрібно змити теплою водою.
 • Огірковий лосьйон. Огірковий лосьйон може бути приготований на спиртовій або водній основі. Необхідно протирати їм шкіру обличчя регулярно по 2 рази в день. Володіє очищучим і відбілюючим ефектом.
 • Огіркова маска. Маска готується з подрібненого свіжого огірка з додаванням столової ложки сметани. Отриману масу необхідно добре перемішати, після чого нанести на шкіру на 15 – 20 хвилин. Маску необхідно промити теплою водою. Крім цього можна просто порізати свіжий огірок кружечками, які слід накласти на повіки на 20 – 30 хвилин. Така маска живить шкіру.
 • Настій з петрушки. Для того щоб приготувати настій петрушки, необхідно залити 2 столові ложки листя петрушки окропом, накрити кришкою на 60 хвилин, потім процідити. В отриманому настої потрібно змочити ватні диски або марлеві серветки і протерти ними повіки або можна залишити змочені в настої серветки на шкірі на 10 – 15 хвилин.
 • Настій шавлії від кіл під очима. Для приготування настою необхідно залити одну чайну ложку сухої шавлії склянкою окропу, накрити кришкою і залишити на 1 годину. Після проціджування необхідно змочити ватний тампон в настої і протирати їм шкіру повік.
 • Настій зеленого чаю. Необхідно приготувати міцний чай (бажано використовувати листовий чай). У теплому чаї потрібно змочити ватні тампони і накласти їх на повіки на кілька хвилин.

Якщо кола під очима є наслідком травми, то рекомендується максимально швидко прикласти до місця удару холодний компрес. Це сприяє звуженню судин і загальмує вихід крові з судинного русла в підшкірний простір.

 

 

Косметологічні процедури для лікування кіл під очима

 

Пластика кіл під очима є дієвим методом, якщо причиною появи кіл не є системні захворювання. Пластика допомагає, якщо цей симптом є наслідком дії місцевих чинників, генетичної схильності до гіперпігментації шкіри під очима.

Методи пластичної хірургії і косметології, які використовуються з метою боротьби з колами під очима, передбачають ін’єкції різних препаратів в шкіру, застосування фізіотерапії та ін.

Для усунення кіл під очима можуть бути проведені наступні процедури:

 • ліпофілінг;
 • мезотерапія;
 • дермотонія;
 • блефаропластика нижніх повік;
 • контурна пластика;
 • карбоксітерапія;
 • мікрострумова терапія.

Ліпофілінг
Ліпофілінг є пересадкою жиру в область навколо очей. Дана процедура виконується при повній відсутності жирового прошарку під шкірою повік. Жир для пересадки береться з інших частин тіла (стегно). Недоліком даного методу є необхідність в періодичному повторенні процедури.

Дермотонія
Дермотонія – це процедура, яка має на увазі виконання вакуумного масажу обличчя. Позитивний ефект у боротьбі з колами під очима процедура надає завдяки поліпшенню мікроциркуляції, підвищення еластичності шкіри і тонусу кругового м’яза ока. Дермотонія може бути проведена спільно з мезотерапією, що підсилює її ефект.

Мезотерапія
Мезотерапія – це метод введення лікарських засобів під шкіру в невеликих кількостях. Позитивний ефект мезотерапії при колах під очима досягається як дією лікарських засобів, так і впливом на певні точки організму. У зв’язку з ризиком появи ускладнень процедура повинна бути проведена тільки при відсутності протипоказань. Препарат, глибина його введення визначаються фахівцями в кожному випадку індивідуально.

Карбоксітерапія
Карбоксітерапія – це процедура, яка передбачає введення невеликих кількостей медичного двоокису вуглецю під шкіру. Двоокис вуглецю вводиться за допомогою тонких одноразових голок. Збільшена кількість вуглекислого газу в місці введення є сигналом до того, що в даній області недостатня кількість кисню, що швидко відшкодовується компенсаторними механізмами – стимулювання кровообігу. Після процедури спостерігається потовщення поверхневого шару шкіри повік, за рахунок чого кола стають менш помітними. Процедура вимагає повторення 2 – 3 рази на рік, для того щоб закріпити отримані результати.

Блефаропластика нижніх повік
Дане втручання проводиться при нависання нижньої повіки, яке часто буває при вікових змінах шкіри. Дана процедура дозволяє усунути круги і мішки під очима завдяки видаленню надлишків шкіри.

Контурна пластика
Дана методика застосовується, якщо причиною появи кіл під очима постала деформація слізної борозни. З цією метою використовуються різні філери (речовини, за допомогою яких заповнюються місця деформації слізної борозни). Введення філерів сприяє корекції слізної борозни, внаслідок чого кола під очима усуваються. Одним з недоліків даної процедури є те, що її періодично необхідно перевіряти. Філлери вводяться під шкіру, будучи розташованими в спеціальних капсулах. Перед проведенням процедури може бути проведено місцеве знеболення. Результати контурної пластики видно відразу ж після її проведення.

У сучасній косметології використовуються препарати, спеціально адаптовані для корекції слізної борозни, властивості яких не дозволяють розвиватися набрякам і алергічним реакціям.

Мікрострумова терапія
Мікрострумова терапія – це метод впливу на шкіру слабких імпульсів струму.
Процедури мікрострумової терапії сприяють активації процесів регенерації шкіри, синтезу еластичних і колагенових волокон, поліпшенню мікроциркуляції, а також усунення венозного застою.

 

 

 

Креми, гелі, мазі і маски від кругів під очима

 

Різні креми, гелі та інші засоби для місцевого застосування для боротьби з колами під очима є найбільш доступними засобами. Рекомендується користуватися кремами, в складі яких переважно знаходяться натуральні компоненти, вітаміни, мікроелементи та поживні речовини.

В аптеках можна придбати креми, які спеціально створені для догляду за шкірою повік. Креми сприяють зволоженню шкіри навколо очей, її харчування, деякі креми володіють охолоджуючим ефектом. Дуже важливо постійно користуватися такими кремами, для того щоб не тільки усувати темні кола під очима, а й попереджати їх появу. До складу кремів для повік входять спеціальні компоненти, які підходять для структури тонкої шкіри.

Найбільш часто віддають перевагу препаратам для місцевого застосування, що містять гіалуронову кислоту, вітамін E, вітамін C, вітамін А. Комплексна дія цих речовин поряд з системним лікуванням дозволяє досягти хороших ефектів.

Дуже важливий також спосіб нанесення крему на шкіру. Більшість людей наносять крем на шкіру хаотичними втираючими рухами, вважаючи, що таким чином крем краще вбереться в шкіру. Це є помилковим думкою, так як при такій методиці нанесення крему можна досягти зворотного ефекту, тобто кола під очима будуть більш вираженими. Правильно наносити крем на шкіру точковими рухами, починаючи від зовнішнього куточка ока і прямуючи до внутрішнього куточка. Такий спосіб дозволить найбільш швидко позбутися темних кіл під очима. До того ж під час нанесення крему одночасно здійснюється масаж.

Якщо під очима з’явилися синці після травми можна нанести мазі і креми, які сприяють розсмоктуванню гематом. До таких належить індовазін, гепаринова мазь, троксевазин.

Як засіб від кругів під очима також можуть бути використані патчі для очей. Вони являють собою маленькі тканинні подушечки, просочені поживними речовинами. Їх наносять на попередньо очищену шкіру повік, залишають на 15 – 20 хвилин, а потім знімають. Патчі можуть містити такі речовини як гіалуронова кислота, колаген, ефірні масла, вітаміни та інші речовини.
Гіалуронова кислота є нормальним компонентом шкіри. Вона бере участь в процесі проліферації клітин і регенерації шкіри. Гіалуронова кислота також виконує захисну функцію і бере участь в гідродинаміки шкіри. При пошкодженнях шкіри може спостерігатися порушення її синтезу і обміну.

Гіалуронова кислота в зв’язку з її корисними властивостями входить до складу великої кількості кремів і гелів для шкіри повік, використовується при фізіотерапевтичних і косметологічних процедурах, вводиться у вигляді підшкірних ін’єкцій.

19.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)