Хвороба легень ХОЗЛ

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – захворювання легенів, при якому людині стає важко дихати. Це обумовлено значним пошкодженням легень протягом багатьох років, як правило, від куріння.

ХОЗЛ найчастіше це поєднання двох захворювань:

 • Хронічний бронхіт. При хронічному бронхіті дихальні шляхи, по яких повітря надходить в легені (бронхи), знаходяться в стані запалення, при цьому постійно продукується багато слизу. Стінки бронхів при цьому товщають, що може бути причиною звуження просвіту (обструкції) дихальних шляхів. При цьому стані людині вкрай важко дихати.
 • Емфізема. При емфіземі легенів, стінки альвеол пошкоджуються і втрачають свою еластичність. В результаті зменшується корисна площа легень для обміну газами (киснем і вуглекислим газом) між кров’ю і повітрям. Підсумком недостатнього надходження кисню в кров є задишка, яку відчуває людина як брак повітря.

З плином часу захворювання, як правило, стає важче. Зупинити процес пошкодження тканини легені не можна, але можна вжити заходів, щоб уповільнити процес руйнування альвеол в легенях, а також поліпшити самопочуття людини, що страждає від ХОЗЛ.

 

Причини ХОЗЛ

У більшості випадків ХОЗЛ викликане курінням. Протягом багатьох років вдихання тютюнового диму подразнює дихальні шляхи і руйнує еластичні волокна в альвеолах легенів. Пасивне куріння також дуже шкідливо. До інших чинників, які можуть стати причиною виникнення ХОЗЛ, відносять вдихання хімічних парів, пилу і забрудненого повітря протягом тривалого періоду часу. Зазвичай процес руйнування тканини легенів займає багато років, до появи перших симптомів хвороби, тому ХОЗЛ є найбільш поширеним серед людей старших за 60 років.

Крім того ймовірність виникнення ХОЗЛ збільшується, якщо у людини було багато серйозних інфекційних захворювань легенів протягом усього життя, але особливо важливо, якщо ці хвороби протікали в дитячому віці. У осіб, що мають діагноз емфізема легенів у віці 30 або 40 років, може бути спадкова аномалія білка альфа-1-антитрипсину. Але, на щастя, ця патологія буває рідко.

 

Симптоми ХОЗЛ

 • Тривалий (хронічний) кашель.
 • Мокрота, яка з’являється при кашлі.
 • Задишка, яка посилюється при фізичних навантаженнях.

З плином часу ХОЗЛ прогресує і задишка у людини з’являється навіть при незначних фізичних навантаженнях. Хворому стає все важче самостійно приймати їжу або виконувати прості фізичні вправи. При цьому дихання вимагає значної витрати енергії. Хворі ХОЗЛ часто втрачають у вазі, і стають набагато слабкіше в фізичних можливостях.

У якийсь момент симптоми ХОЗЛ можуть раптово посилюватися, що призводить до погіршення фізичного стану здоров’я. Це називається загостренням ХОЗЛ. Загострення ХОЗЛ можуть варіюватися від незначної мірі, до загрозливих для життя станів. Чим більше за тривалістю ХОЗЛ, тим важче будуть протікати такі спалахи загострень.

 

Діагностика ХОЗЛ

Щоб дізнатися, чи є у людини ХОЗЛ, необхідно прийти на консультацію до пульмонолога (лікар, який займається легенями), який зробить медичний огляд і прослухає легені.

Потім він поставить питання про захворювання, перенесені в минулому. Запитає, чи курите ви або ж контактуєте з іншими хімічними речовинами, які можуть дратувати легені.

Далі лікар проведе тести для функціональної оцінки зовнішнього дихання (наприклад, спірометрію). Результати спірометрії покажуть наскільки добре працюють легені.

Лікар може призначити рентген грудної клітки та інші тести, щоб виключити інші проблеми, які можуть бути причиною тих же симптомів.

Важливо якомога раніше виявити ХОЗЛ. Це дозволить вжити заходів, щоб уповільнити пошкодження легенів.

 

Лікування ХОЗЛ

Кращий спосіб уповільнити прогресування ХОЗЛ – це кинути курити! Це найважливіше і найнеобхідніше з того, що можна зробити. Незалежно від тривалості куріння і ступеня ХОЗЛ, відмова від куріння може істотно уповільнити руйнування легень. Лікар призначить лікування, яке допоможе полегшити симптоми захворювання і поліпшити самопочуття, що істотно підвищує якість життя. Ліки можуть допомогти полегшити дихання, зняти або зменшити задишку.

У лікуванні ХОЗЛ застосовують:

 • бронхолітики-препарати викликають розширення бронхів, переважно за рахунок розслаблення гладкої мускулатури їх стінок (фенотерол, атровент, сальбутамол),
 • муколітичні препарати призводять до розрідження слизу і полегшують евакуацію з бронхів (бромгексин, амброксол)
 • антибіотики є необхідним компонентом лікарської терапії при загостренні захворювання (пеніциліни, цефалоспорини)
 • інгібітори прозапальних медіаторів або рецепторів до них, які гальмують активацію речовин відповідальних за запальний процес (Ереспал).
 • глюкокортикоїди (преднізолон), гормональні препарати застосовують при загостреннях захворювання, для купірування нападу вираженої дихальної недостатності.

Більшість бронхолітиків призначають у формі інгаляцій, що дозволяє лікам потрапляти безпосередньо в легені. Дуже важливо використовувати інгалятор строго за приписами лікаря.

Існує програма реабілітації при захворюваннях легенів, яка допомагає навчитися керувати нападами. Фахівці за даною програмою консультують і навчають хворих техніці правильного дихання при ХОЗЛ – щоб полегшити дихання, показують як можна і потрібно виконувати фізичні вправи, як правильно харчуватися.

З прогресуванням хвороби, можливо, деяким хворим потрібно проходити курси кисневої терапії.

 

Профілактика інфекційних захворювань дихальних шляхів при ХОЗЛ.
Особливе місце займає профілактика інфекційних захворювань дихальних шляхів. Люди, які страждають на ХОЗЛ, більш схильні до легеневих інфекцій. Таким хворим показана щорічна вакцинація від грипу. Крім того, застосування пневмококової вакцини дозволяє знизити частоту загострень ХОЗЛ і розвиток пневмонії, в зв’язку з цим вакцинація рекомендована пацієнтам старших вікових груп старше 65 років і хворим з важким ступенем ХОЗЛ незалежно від віку. Якщо ж все-таки хворий на ХОЗЛ захворює пневмонією, то у вакцинованих хворих пневмонія протікає набагато легше.

Перебуваючи вдома, слід дотримуватися деяких правил, які допоможуть запобігти загострення і прогресування ХОЗЛ:

 • варто уникати контакту з різними хімічними речовинами, які можуть дратувати легені (дим, вихлопні гази, забруднене повітря). Крім того, напад можуть спровокувати холодне або сухе повітря;
 • в будинку краще використовувати кондиціонер або повітряний фільтр;
 • під час робочого дня необхідно брати перерви на відпочинок;
 • регулярно займатися фізичними вправами, щоб залишатися в гарній фізичній формі так довго, наскільки це можливо;
 • добре харчуватися, щоб не відчувати дефіциту в поживних речовинах. Якщо втрата ваги все-таки відбувається, то потрібно звернутися до лікаря або дієтолога, який допоможе у виборі раціону харчування для заповнення щоденних енергетичних витрат організму.

З наростанням тяжкості ХОЗЛ напади задухи стають частіше і важче, при цьому симптоми швидко наростають і залишаються довше. Важливо знати, що робити при настанні нападів ядухи. Лікар допоможе підібрати ліки, які допоможуть при таких нападах. Але у випадках дуже тяжкого нападу може знадобитися виклик бригади швидкої медичної допомоги. Оптимальною є госпіталізація в спеціалізоване пульмонологічне відділення, проте при його відсутності хворий може бути госпіталізований в терапевтичний стаціонар, щоб купірувати загострення і запобігти ускладненням хвороби.

У таких хворих з часом проявляється депресія і тривога через усвідомлення хвороби, яка стає гірше. Задишка і труднощі дихання також сприяють почуттю тривоги. У таких випадках варто обов’язково поговорити з лікарем про те, які види лікування можна підібрати для полегшення проблем з диханням під час нападів задишки.

 

Прогноз при ХОЗЛ

Хвороба має неухильно прогресуючий перебіг, приводить до інвалідизації. Прогноз щодо одужання несприятливий. Оцінка прогнозу характеризується за наступними параметрами: можливість усунення провокуючих чинників, прихильність хворого до лікування, соціально-економічні умови.

Несприятливі прогностичні ознаки: важкі супутні захворювання, серцева і дихальна недостатність, похилий вік хворих.

17.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)