Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера – це патологія, при якій особливі клітини головного мозку (нейрони) відмирають, через що у хворого розвивається старече або сенільний недоумство.

Згідно зі статистикою, хвороба Альцгеймера є найпоширенішою причиною слабоумства у людей старше 65 років. Іноді перші симптоми захворювання у людини з’являються вже в 40 років. Близько 30% людей старше 70 років страждають цією патологією.

Захворювання більше поширене серед осіб, які не отримали освіту і не займалися розумовою працею. У людей, які протягом життя багато читали і займалися розумовою діяльністю набагато менше шансів зіткнутися з патологією в старечому віці, адже вони мають набагато більшу кількість зв’язків між нервовими клітинами. Таким чином, при загибелі одних нейронів їх функції можуть розподілятися на інші, які раніше не експлуатувалися.

Хворобою Альцгеймера жінки страждають частіше. Швидше за все, це пояснюється тим, що жінки часто живуть довше за чоловіків. Тобто: багато чоловіків просто не доживають до цього захворювання.

 

Патогенез

При цьому захворюванні в головному мозку людини відкладається білок (т.зв. сенільні бляшки) і формуються нейрофібрилярних клубочки, до складу яких входять пошкоджені патологічно змінені нейрони. В результаті цього нервові шляхи в мозку руйнуються.

 

Етіологія

Вченим до цих пір не вдалося виявити основну причину хвороби Альцгеймера. Однак відомо, що хвороба Альцгеймера передається у спадок, так як існують особливі гени, що відповідають за схильність людини до захворювання.

Достовірно відомо, що деякі фактори можуть сприяти виникненню патології або посилювати її перебіг.

До таких факторів можна віднести:

 • похилий вік;
 • підвищений артеріальний тиск в середньому або літньому віці;
 • атеросклероз артерій мозку;
 • цукровий діабет;
 • ожиріння;
 • ослаблення тонусу м’язів в результаті малорухливого способу життя;
 • тривале кисневе голодування;
 • черепно-мозкові травми;
 • відсутність інтелектуальної діяльності протягом життя;
 • депресії і / або неврози в підлітковому віці.

 

Класифікація хвороби Альцгеймера

На даний момент медики ділять хвороба Альцгеймера за віковим принципом:

 • Захворювання з пізнім початком, тобто перші симптоми виникли після 65 років (1 тип).
 • Захворювання з раннім початком. В даному випадку перші симптоми патології у людини проявляються до 65 років. Цей вид хвороби Альцгеймера ще називають «чистим» (2 тип).

 

 

Прогноз при хворобі Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера практично ніколи не виявляється на початкових стадіях. Діагноз зазвичай ставиться в той момент, коли патологія починає негативно позначатися на повсякденному житті людини, хоча сам він ще може жити повноцінно.

Хвороба Альцгеймера, розвиваючись далі, призводить до того, що незначні когнітивні відхилення наростають і доповнюються наступними погіршенням. У підсумку спосіб життя при хворобі Альцгеймера стає таким, що людина потрапляє в повну залежність від сторонніх.

Помічено, що пацієнти з хворобою Альцгеймера живуть не дуже довго. В середньому після постановки діагнозу тривалість їхнього життя становить ще 7 років. У дуже рідкісних випадках хворі живуть довше 14 років (менше 3%). Це пояснюється важкими когнітивними і неврологічними порушеннями, що призводить до зниженої здатності до виживання. Негативно на здоров’я цих хворих відображаються також супутні патології (цукровий діабет, хвороби серця)

Чим раніше буде виявлена ​​хвороба, тим довше зможе прожити людина. Варто відзначити, що жінки, які страждають на цю патологію, живуть трохи довше чоловіків. У 70% випадків причиною смерті у хворих є сама хвороба Альцгеймера, при цьому безпосередньою причиною летального результату стає зневоднення або запалення легенів.

17.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)