Гепатит С

Гепатит С – це вірусне захворювання печінки. Його ще називають «ласкавим вбивцею». Ця хвороба підкрадається нишком, протікає без яскравих ознак і призводить до важких наслідків: раку або цирозу печінки.

Вірус відкрили в 1989 році, до цього хворобу називали “гепатит ні А, ні В”. Заразитися гепатитом С можуть не тількі наркомани, що користуються однією голкою, а і абсолютно благонадійні люди. Адже «зловити» вірус можна в кабінеті стоматолога або в манікюрному салоні.

Після зараження, гепатит С поводиться дуже приховано. Віруси розмножуються в печінці, поступово руйнуючи її клітини. При цьому, в більшості випадків людина не відчуває ніяких ознак захворювання. А раз немає скарг і звернень до лікаря – немає і лікування. В результаті в 75% випадків хвороба переходить в хронічну стадію, і виникають серйозні наслідки. Часто перші ознаки гепатиту С людина відчуває тільки тоді, коли розвинувся цироз печінки, вилікувати який неможливо.


 

 

Як часто зустрічається гепатит С?

 

На планеті більше 150 мільйонів хронічних хворих. Щорічно захворювання виявляється у 3-4 мільйонів чоловік. А смертність від наслідків гепатиту С становить 350 тисяч на рік. Погодьтеся, вражаючі цифри.

Хвороба поширена нерівномірно. У деяких країнах з низькою санітарною культурою заражені 5% всього населення. Чоловіки і жінки однаково схильні до цієї хвороби, але у жінок лікування проходить успішніше. У дітей гепатит С краще піддається терапії, тільки в 20% випадків переходить в хронічну форму. У той час, як у дорослих, 20% хворих благополучно виліковуються, 20% стають носіями вірусу, а 60% мають хронічні хвороби печінки.


 

 

Як передається гепатит С?

 

Хвороба передається через кров. Джерелом зараження є людина. Це може бути хворий гострою або хронічною формою гепатиту С, а також носій – той хто має в крові вірус, але сам не хворіє.

Існує безліч ситуацій, в яких можна заразитися вірусом гепатиту С.

 • При переливанні крові та пересадці донорських органів. Приблизно 1-2% донорів мають вірус і не підозрюють про це. Особливо ризикують люди, які змушені робити повторні переливання крові. У минулому цей шлях передачі хвороби був основним. Але зараз кров і донорські органи перевіряють більш ретельно.
 • При спільному використанні однієї голки наркоманами. Таким шляхом заражається до 40% хворих. Невеликих фрагментів крові, які залишаються на голці, досить, щоб заразитися багатьма серйозними хворобами. У тому числі вірусами СНІДу та гепатиту С.
 • При використанні нестерильних інструментів. Багато медичних та косметичних процедур можуть супроводжуватися ушкодженнями шкіри. Якщо інструменти не були правильно продезінфіковані, то на них зберігаються інфіковані частинки крові з вірусом. Така небезпека підстерігає в кабінеті стоматолога, на сеансах голковколювання, а також тих людей, хто робить пірсинг, тату або просто манікюр.
 • Під час пологів – «вертикальний» шлях передачі. Мати може передати вірус дитині під час пологів. Особливо якщо на цей момент у неї гостра форма гепатиту С або вона перенесла хворобу в останні місяці вагітності. Молоко не містить вірусу, тому грудне годування повністю безпечно.
 • При статевому контакті. Під час сексу без презерватива можна перейняти вірус від статевого партнера. Однак ризик такого зараження при гепатиті С не надто високий.
 • При наданні медичної допомоги. Медпрацівники, які роблять уколи, обробляють рани або працюють з кров’ю та її препаратами теж ризикують заразитися. Особливо якщо кров, заражена вірусом потрапить на пошкоджені ділянки шкіри.

Гепатит С не передається через спільний посуд, їжу і воду, рушники, мочалки, поцілунки і обійми. При розмові, чханні і кашлі вірус теж не виділяється.

 

Як лікується гепатит  читайте в статті Лікування гепатиту С


 

 

Чи допоможе щеплення уникнути гепатиту С?

 

На сьогоднішній день існують щеплення від гепатиту А і В. Немає вакцини, яка б стала профілактикою гепатиту С. Це пояснюється тим, що вірус має величезну кількість різновидів і дуже важко створити препарат, який би містив загальний для всіх генотипів елемент. Але розробки постійно ведуться. Можливо, в майбутньому такий засіб з’явиться.

А поки заходами профілактики можна вважати відмову від наркотиків і використання презервативів при статевому контакті. Медичні працівники для захисту рук повинні надягати гумові рукавички. Санстанції повинні постійно контролювати, як обробляються медичні інструменти, які контактують з кров’ю. Але тільки ви можете прийняти рішення, де лікувати зуби, робити манікюр і пірсинг.

01.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)