Ендометріоз

Ендометріоз – це гінекологічне захворювання, яке входить в список найбільш частих захворювань жіночої статевої сфери. Зафіксовані випадки захворювання у дівчат у віці до 18 років, що є ознакою значних модифікацій захворювання. Ендометріоз являє собою патологічне розростання тканин внутрішньої поверхні матки, які визначаються загальним терміном «ендометрій». Ендометріоз може виступати як самостійне захворювання або ж бути наслідком інших гінекологічних патологій. Особливість даного захворювання полягає в тому, що тканини ендометрію стрімко розростаються на інших внутрішніх органах – очеревині, маткових трубах, сечовому міхурі. Поява і розвиток ендометріозу може спровокувати цілий ряд причин: гормональні збої і генетичні фактори, вірусні інфекції, що передаються під час статевого контакту, внутрішні травми, отримані під час оперативного втручання, а також безрезультатне лікування ерозії шийки матки. За спостереженнями багатьох гінекологів, не останню роль у появі ендометріозу відіграє спадковість – саме з цієї причини захворювання зустрічається у юних дівчат-підлітків, які не досягли репродуктивного віку.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Симптоми ендометріозу

 

Від своєчасного виявлення початкового ендометріозу цілком залежить успішність і тривалість лікування даного захворювання. Об’єктивне і правильне діагностування ендометріозу буває досить важко у зв’язку з тим, що його симптоми схожі з ознаками багатьох інших гінекологічних захворювань. До визначальних симптомів ендометріозу відносяться: ниючі болі внизу живота, в області статевих органів або попереку, які можуть мати затяжний або короткочасний цикл. Зміна інтенсивності або тривалості менструації, помітний дискомфорт і неприємні відчуття під час статевого контакту, безуспішні спроби завагітніти протягом більше трьох місяців також можуть бути провісниками розвивається захворювання. Крім того, кожну жінку має насторожити поява хворобливих відчуттів під час місячних, якщо до цього часу їх не було, наявність кровотечі посеред циклу, болі тягне або гострого характеру під час сечовипускання, які часто бувають результатом розвитку ендометріозу.

 

Симптоми ендометріозу тіла матки (аденоміоз)

 • Хворобливі менструації. Найбільш інтенсивними болі бувають в перші дні менструації, коли активно відбувається скорочення м’язової оболонки матки і відторгнення ендометрія в тому числі і в ектопічних вогнищах.
 • Рясні менструальні виділення з кров’яним виділенням. Для менструальних виділень при ендометріозі характерний темний колір, проте в виділеннях є і значна частина згустків крові.
 • Більш тривалі менструальні виділення – симптом ендометріозу тіла матки. Тривалість менструальних виділень у багатьох жінок, що страждають ендометріозом перевищує середні показники.
 • Поява за 2-5 днів до менструації темно-коричневих виділень. Так само і після закінчення менструації темно-коричневі виділення можуть відходити ще протягом 2-5 днів. Ці виділення відходять в перед і постменструальний період з ендометріоїдних вогнищ, які можуть при скороченні міометрія надходити в порожнину матки.
 • Кров’янисті виділення в міжменструальний період. Цей симптом ендометріозу зустрічається досить часто. Він може свідчити про порушення гормонального фону.

 

 

Симптоми ендометріозу шийки матки

 • Темні мажучі виділення зі статевих шляхів напередодні менструації
 • Болі для цієї форми ендометріозу – симптом менш характерний ніж для інших видів ендометріозу.
 • Коричневі виділення при генітальних статевих контактах, частіше спостерігаються в другій половині менструального циклу.
 • Дискомфорт і навіть хворобливість при генітальному статевому контакті.

 

Симптоми ендометріозу яєчників

 • Хворобливість в нижній частині живота може бути і не пов’язана з менструальним циклом. Постійні болі можуть виникати як результат запалення очеревини, що подразнюється ендометріозними вогнищами.
 • У ряді випадків спостерігається такі симптоми ендометріозу яєчників як підвищення хворобливості внизу живота при фізичному навантаженні або при статевому контакті.
 • Підвищення хворобливості може відбувається в міру наближення менструації з піком в перший день менструації.
 • Болі можуть віддавати в поперекову або пахову область, а так само в область прямої кишки.

 

 

Симптоми ендометріозу маткових труб

 • Хворобливість в нижній частині живота
 • Хворобливість може наростати за кілька днів до менструації
 • Гострі болі при фізичному навантаженні можуть свідчити про формування спайок очеревини.
 • Хворобливість при статевому контакті, наростаюча з наближенням менструації.

 

 

Лікування ендометріозу

 

У сучасній гінекології практикується як консервативне, так і хірургічне лікування ендометріозу. Спосіб лікування захворювання залежить від багатьох нюансів, які є основними при виборі методики лікування: це внутрішні органи, на яких розростається ендометрій, наявність гострих больових відчуттів у жінки або хронічних захворювань, її вік, можливість планування вагітності. Консервативне лікування ендЕндометріоз симптомиометріозу базується на гормональних препаратах, які призначаються індивідуально з урахуванням особливостей протікання ендометріозу. При наявності у жінки гострих болів гормональна терапія доповнюється спазмолітиками або анальгетиками, які знімають дискомфорт і неприємні відчуття. При найбільш важких або запущених стадіях ендометріозу вдаються до хірургічного втручання – найчастіше, резекції вогнищ поширення захворювання. Метод і тактика оперативного лікування визначаються на основі повної клінічної картини захворювання. При будь-якому методі лікування ендометріозу призначаються вітамінні комплекси та імуномодулятори, які сприяють відновленню ослабленого організму.

 

 

Лікування ендометріозу гормональними препаратами

 

Лікування ендометріозу гормональними препаратами (аналогами статевих гормонів) проводиться за певною схемою, що дозволяє запобігти змінам ендометрія під час менструального циклу.

Залежно від дня менструального циклу виділяють:

 • Фазу проліферації. Дана фаза починається відразу після закінчення чергової менструації, триває близько 12 – 14 днів і характеризується розростанням функціонального шару ендометрія, що відбувається під дією естрогенів (жіночих статевих гормонів). Естроген виділяється клітинами фолікула в яєчниках.
 • Фазу секреції. Триває близько 14 днів. У цю фазу продукція естрогенів (і швидкість проліферації ендометрія) знижується, а що виділяється жовтим тілом яєчників гормон прогестерон «підготовлює» ендометрій до імплантації заплідненої яйцеклітини (збільшується кількість залоз, ендометрій починає виробляти різні ферменти). Якщо вагітність не наступає, функціональний шар ендометрія поступово відторгатися.
 • Фазу менструації. При менструації відбувається відторгнення і видалення функціонального шару ендометрія, а під дією знову зростаючої концентрації естрогенів починається нова фаза проліферації.

У нормальних умовах клітини ендометрія зустрічаються тільки в слизовій оболонці внутрішньої поверхні матки. При ендометріозі відбувається їх міграція в різні органи – в м’язову оболонку матки, в яєчники, піхву, в стінку кишечника або навіть в більш віддалені органи (наприклад, в легені). Незважаючи на те, що тканина ендометрія розташовується в нетиповому для неї місці, під час менструального циклу вона піддається таким же гормонально-залежним змінам, що і нормальний ендометрій матки. Клінічні прояви ендометріозу при цьому обумовлені надлишковою проліферацією (розростанням) клітин ендометрію в тканини різних органів, її здавленням і пов’язаним з цим порушенням функції органу.

Дія гормональних препаратов при ендометріозі направлена на блокаду проліферації ендометрія на різних рівнях, що значно зменшує клінічні прояви захворювання.
Схеми лікування ендометріозу гормональними препаратами

 

Гозерелін
Вводиться підшкірно в ділянці передньої стінки живота кожні 28 днів. Рекомендована доза при ендометріозі становить 3,6 мг. Курс лікування – 4 – 6 уколів.
Даназол
Перша доза препарату (400 мг) приймається всередину в перший день менструального циклу. Надалі необхідно щодня приймати по 400 – 800 мг 1 раз на добу. Курс лікування 6 місяців.
Гестринон
Препарат починають приймати всередину в 1 день менструального циклу в дозі 2,5 мг. Надалі приймається 2 рази на тиждень (строго у встановлені дні) в такій же дозі. Курс лікування ендометріозу 6 місяців. Якщо пропущено 2 і більше прийому – курс лікування переривається і починається заново з першого дня наступного менструального циклу.
Дидрогестерон
Приймати всередину по 10 – 15 мг 2 рази на добу з 5 по 25 день менструального циклу. Курс лікування 6 – 8 місяців.
Рігевідон
Всередину, по 1 драже з 1 по 21 день менструального циклу, після чого робиться семиденна перерва (настає менструація). Курс лікування 6 – 9 місяців.


 

 

 

Наслідки ендометріозу

 

Ендометріоз – одне з найпоширеніших захворювань в гінекології, результати якого можуть завдати жіночому здоров’ю непоправної шкоди. Небезпека наслідків і тяжкість ускладнень ендометріозу залежать від об’єктивності та оперативності діагностування захворювання, а також своєчасності призначеного лікування. Самі «легкі» ускладнення даного захворювання – розвиток анемії на тлі значної втрати крові в період менструацій, слабкість, часте запаморочення, підвищена стомлюваність. Ці неприємні наслідки досить легко можна усунути за допомогою грамотно підібраних лікарських препаратів. Значну небезпеку несуть в собі можливі спайкові процеси, які розвиваються в органах малого тазу і є закономірним результатом ендометріозу. До найбільш серйозних наслідків захворювання відносяться безпліддя і розвиток в області де розростається ендометрій злоякісних новоутворень, які при неправильно підібраному методі лікування або його несвоєчасності можуть мати самі плачевні результати для жіночого здоров’я.


 

 

Прогноз при ендометріозі

 

Дане захворювання часто рецидивує. Наприклад, частота рецидиву ендометріозу після проведення операцій з видалення вогнищ протягом першого року становить 20%, тобто 1 з 5 прооперованих жінок протягом першого року після операції знову стикнуться з тими ж проблемами, що і до операції. Гормональна корекція при ендометріозі володіє хорошим ефектом, але проблема цього методу лікування полягає в порушенні процесу природного дозрівання ендометрія матки, а значить і в неможливості природного зачаття дитини. При настанні вагітності, як правило, на весь період вагітності симптоматика ендометріозу зникає. При настанні менопаузи ендометріоз так само зникає.

17.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)