Чужорідне тіло в оці

В око часто потрапляють різні дрібні частинки, які викликають запалення ока. Під чужорідним тілом можна розуміти будь-які частки, що потрапляють із зовнішнього середовища на кон’юнктиву і рогівку ока. При контакті з чужорідним тілом, очі рефлекторно намагаються позбутися від нього. З цієї причини з’являється рясна сльозотеча, часте моргання. Не завжди ці рефлекторні дію приводять до самостійного видалення стороннього тіла. Надайте собі допомогу самі – якщо перераховані вище природні механізми не допомогли. Дана стаття допоможе Вам зробити це правильно і не нашкодити собі.

 

Чому чужорідне тіло потрібно видаляти якомога швидше?

 • Моргання може приносити шкоду.
  Реакцією на механічне подразнення ока є посилене моргання або зажмурювання очей. У тому випадку, якщо чужорідне тіло прилипло до слизової повік, моргання буде призводити до утворення подряпин епітелію рогівки або кон’юнктиви ока. Тому цей механізм рефлекторного видалення може бути причиною серйозної травми ока (ерозія рогівки, травматичний кон’юнктивіт).
 • Зажмурювання ока може приносити шкоду.
  Якщо око рефлекторно заплющується – ця дія може привести до більш глибокого проникнення чужорідного тіла в кон’юнктиву, слизову повіки і його фіксації.
 • Утворення іржі навколо металевого стороннього тіла.
  Металеві сторонні тіла під впливом солоної сльози швидко окислюються, іржа що утворилася проникає в глибокі шари слизової оболонки ока, викликаючи запалення і болючість.

Отже, раннє видалення стороннього тіла знижує травмування ока. Проте видалення стороннього тіла так само не повинно викликати додаткових травм.

 

Як видалити стружку або вію з ока?

 

Стружка не має властивості фіксуватися на слизовій повік, тому вона досить легко видаляється. Однак при її видаленні виникає складність у визначенні її локалізації.

Визначення розташування стружки.

 • Для того, щоб визначити де знаходиться стружка – поморгайте кілька разів – по відчуттях Ви зможете визначити знаходиться вона під верхньою або під нижньою повікою.
 • Огляд нижньої повіки. У тому випадку, якщо моргання позбавило змоги визначити де знаходиться стружка, то її необхідно виявити візуально. Для цього необхідно перед дзеркалом відтягнути нижню повіку донизу і уважно оглянути слизову.
 • Огляд верхньої повіки. Якщо на нижній чужорідне тіло не визначили, то необхідно вивернути верхню повіку. Для цього необхідна наступна послідовність дій:
 1. Встати перед дзеркалом в добре освітленому приміщенні.
 2. Закинути голову максимально назад, очима при цьому дивитися максимально вниз (як ніби ви намагаєтеся дивитися собі під ноги).
 3. Акуратно однією рукою пальцями вхопитися за вії.
 4. Іншою рукою натискати гігієнічною ватяною паличкою паралельно краю повіки на середину.
 5. Притримуючи гігієнічною паличкою повіку необхідно потягнути іншою рукою вгору для вивертання повіки.
 6. Вивернувши повіку, необхідно в дзеркалі оглянути слизову.

Допомога ближнього. Краще, щоб вивертання повік і огляд слизової здійснювався іншою людиною – самому складно без досвіду це зробити.

 

Видалення чужорідного тіла

Оглянувши і візуально визначивши чужорідне тіло, видалити його можна гігієнічною ватяною паличкою (або шматочком складеної трикутником серветки).
Якщо видалити саму не вийшло – в цьому випадку необхідно звернутися в найближчу поліклініку або лікарню де є лікар офтальмолог. Якщо хворобливість ока не дозволяє самостійно дістатися до лікаря офтальмолога, слід викликати швидку.

Чужорідне тіло видалено, але відчуття його присутності в оці залишилося. Ймовірною причиною можуть послужити мікроподряпини, які з’явилися в результаті тертя стороннього тіла о рогівку при морганні або при недбалому видаленні чужорідного тіла. Почніть капати в очі будь-який антибіотик у вигляді очних крапель по 1-й краплі 4 рази на день протягом 4-7 днів. При цьому бажано звернутися за особистою консультацією до лікаря офтальмолога.

При наявності чужорідного тіла не можна:

 • терти око
 • примушувати себе частіше моргати
 • довільно заплющувати очі
 • закапувати краплі (дексаметазон, альбуцид, і інші краплі)
 • намагатися промивати око водою з під крана
 • капати в око мед, сік алое і використовувати інші народні методи

 

Що робити, якщо окалина потрапила в око?

Під окалиною як чужорідне тіло в оці, мається на увазі іскра від болгарки, точильного верстата, іскра від зварювання і будь-яке інше гаряче металеве тіло. Окалина викликає опік в місці контакту з епітелієм кон’юнктиви або рогівки – тому вона добре фіксується на поверхні ока і її самостійне видалення неможливо.

Видалити опік з мінімальним травматизмом може лише лікар офтальмолог, використовуючи краплі для локальної «заморозки» ока, стерильну голку від шприца і мікроскоп.

08.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)