Чому постійно хочеться спати

Безлічі людей знайоме відчуття загальмованості, підвищеної втоми, стійкого бажання спати або байдикувати. Однак коли подібний стан стає незмінним супутником і постійно хочеться спати, то це вказує на сильну фізичну перевтому або психічне перенапруження.

Фізіологічна сонливість являє собою дзвіночок мозку, що кричить про необхідність перепочинку від лавини інформації. Наслідком цього стає включення гальмівними системами охоронного режиму, що знижує швидкість реагування і послаблює сприйняття подразників ззовні. Ознаками підвищеної сонливості виступають такі прояви: позіхання, зниження різкості свідомості і чутливості віддалених аналізаторів (ослаблення сприйняття), злипання очей, серцевих скорочень.

 

Чому постійно хочеться спати

Окремі індивіди навіть при дотриманні чіткого розпорядку дня скаржаться на постійне недосипання.

Нижче наведені фактори фізіологічного характеру і психологічної природи, що пояснюють, чому людині постійно хочеться спати.

Як правило, стійка сонливість в здоровому організмі обумовлена ​​природними причинами. У перший чергу, рекомендується нормалізувати щоденний режим. Молоді люди часто нехтують повноцінним сном, тому тривалий час їх організм змушений здійснювати свою життєдіяльність в резервному розпорядку, що самими суб’єктами не відчувається. Однак в подібному стані постійно існувати неможливо. Будь-яким резервам властиво закінчуватися. Чим довше нехтувати повноцінним сном, тим жорсткіше буде розплата і зниження працездатності, стійка сонливість, млявість – це не найгірші наслідки.

Незмінно схиляє до сну вагітних, оскільки вагітність вимагає більше енергетичних витрат. Крім того, при описуваному стані збільшена продукція прогестерону, що провокує сонливість.

 

Подібний ефект відзначається при вживанні деяких фармакопейних препаратів (антигістамінні засоби). Тому не рекомендується приймати дані ліки при роботі, що вимагає підвищеної уваги.

Пора року і погодні явища також часто стають провокаторами сонливості. При дощовій погоді або снігопаді хочеться спати, внаслідок зниження показників атмосферного тиску, зменшуються і показники кров’яного тиску, результатом якого стає сонливість. Крім того, в зимовий період різко зменшується кількість потрібних речовин через брак споживання свіжої їжі рослинної природи. Авітаміноз поряд з гострою нестачею сонячного проміння знесилюють організм, породжуючи постійну сонливість.

Прагнення «прим’яти боки» після ситного прийому їжі також вважається фізіологічною нормою. Не дарма фахівці радять припиняти їсти до повного насичення. Оскільки сигнал до мозку про насичення доходить з деяким запізненням. Переїдання є чинником, що провокує сонливість.

Нормальним реагуванням на поїздки в транспортних засобах вважається заколисування. Сонливість при цьому часто застає зненацька навіть самих енергійних і здорових індивідів. Оскільки рівномірне погойдування заспокоює і присипляє.

Найбільш неприємним і знайомим багатьом станом, що провокує сонливість, вважається хронічна втома. З ним треба розпрощатися, оскільки такий стан істотно впливає на якість існування в сторону його погіршення, знижує працездатність, провокує труднощі в особистих взаєминах, ускладнення в побуті. Денний період характеризується стійкою сонливістю, а вночі на зміну сонливості приходить безсоння. Результатом існування в подібному стані стає постійно присутня розбитість, поганий настрій, занепад сил.

Також виділяють ряд факторів психологічної природи, що пояснюють, чому постійно хочеться спати. Перш за все, сонливість являє собою відповідь реагування організму на певні гострі або драматичні життєві події. Інакше кажучи, гіперсомнія являє собою своєрідний захисний інструмент, що охороняє від стресів.

Найчастіше захисні механізми приводяться в дії з приводу тяжкої втрати. Виснажений організм підтримувати енергію в рамках нормальних показників не здатний, тому впадає в так звану «сплячку», адже сон можна вважати своєрідним режимом економії.

Також чинником, що провокує стійке бажання спати, нерідко є блокування творчого потенціалу. При переживанні творчого спаду, моральної дезорієнтації, нерозумінні своїх потенційних подальших дій, людині незмінно хочеться спати. Знову включається ощадний режим.

На тлі впливу стресу сон є своєрідною терапією, оскільки надає мозку потрібний перепочинок, звільняє його від необхідності постійно аналізувати події. Відомі прецеденти, коли людям в стані неспання приходили важливі рішення, потрібні відповіді на хвилюючі питання або наступало осяяння.

 

 

Чому постійно хочеться спати вдень?


Сучасне буття вимагає величезних енергетичних витрат, тимчасових ресурсів і зусиль, щоб встигнути багато зробити за денний період. Тому люди нерідко змушені приносити в жертву базові потреби людського організму (сон, їжу) на догоду добування заробітку. Результатом є денна сонливість.

Отже, чому людині постійно хочеться спати, особливо в денні періоди? Всім відомо, що нормальна життєдіяльність вимагає дотримання адекватного денного розпорядку, режиму роботи і сновидіння. Сон є оптимальним способом відпочинку, при якому організм налаштовується на адекватне функціонування і повноцінно відпочиває. Після етапу активності, середня тривалість якої близько 15 годин, організм відправляє сигнали, що знаменують про необхідність відпочинку. Такими сигналами виступає сонливість, стомленість, зниження уваги, бажання прийняти горизонтальне положення. Ці знаки організм подає щодня. Для ефективної життєдіяльності, відмінного самопочуття, адекватної взаємодії з оточуючими необхідний повноцінний нічний сон.

Потреба людини для повноцінного сну може коливатися від 4-х до 10-ти годин. При щоденному сні менше 4-х годин і більше 10-ти слід грунтовно задуматися про перегляд режиму.

Частою причиною сонливості вдень є банальний недосип, однак існують і більш серйозні фактори, що провокують стійке бажання ​​віддатися в руки Морфея, такі як: зловживання спиртовмісними напоями, наркотична та інші варіації залежності.

Існують інші винуватці підвищеної денної сонливості, наприклад, напружений графік трудової діяльності. Якщо в денний період багато і довго працювати без перепочинку, то природньо накопичується втома. Подібна старанність довжиною в тиждень породжує хронічну втому, яка провокує підвищену сонливість.

Нерегулярний денний розпорядок теж може стати джерелом стійкого бажання спати і млявість стає незмінним супутником. Якщо людина змушена спати цілодобово, якщо можливість поспати випадає не щодня, то відбувається дисбаланс. Оскільки режим відсутній, то організм швидко виснажується, внаслідок чого потреба спати все більше. Найчастіше до цього схильні люди, вимушені за родом службових обов’язків працювати позмінно.

 

 

Що робити, якщо постійно хочеться спати?

Незмінно присутня сонливість, неминуще відчуття втоми, млявість – є своєрідними побічними феноменами існування в мегаполісах. Нерідко їх супроводжує емоційний занепад, який виражається в апатії. Цьому може бути безліч підстав, які обумовлюють методи боротьби.

Стабільне бажання трохи подрімати, що виникає в обідній період, частіше веде замість очікуваного півгодинного сну до засипання на досить тривалий проміжок часу. Прокинувшись, людина відчуває розбитість, занепад сил, млявість, можуть з’являтися головні болі і очна різь. Інакше кажучи, крокуючи на поводу у бажання подрімати трохи, людина провалюється на кілька годин в сон, який не призводить до відновлення сил, а навпаки лише погіршує втому. Щоб вирватися з цього порочного кола, необхідно вдарити по кількох напрямах:

 • Оскільки дефіцит кисню нерідко викликає позіхання і прагнення подрімати, слід регулярно насичувати приміщення киснем шляхом провітрювання, по можливості знизити кількість викурених сигарет і випитих алкогольних напоїв.
 • Необхідно встановити суворий денний розпорядок. Відходити до сну під ранок – не найкраща звичка, рекомендований час – не пізніш 23.00. Якщо без денного відпочинку обійтися неможливо, то слід обмежити його 30 хвилинами, більш тривалий період дрімоти призведе до розбитості і млявості.
 • Якщо сонливість обумовлена ​​вживанням фармакопейних препаратів, то рекомендується обговорити описувану проблему з лікуючим терапевтом, щоб він прописав адекватну заміну.
 • Якщо вночі нормально виспатися не вдалося, то підбадьоритися організму допоможе зарядка. Помірні нетривалі фізичні вправи активізують кровопостачання, внаслідок чого органи насичуються киснем, а мозок починає функціонувати в подвоєному режимі. Результат ранкових вправ необхідно закріпити контрастним душем. Помилково вважається, що контрастний душ – це катування себе крижаною водою, тому відмовляються від такого ефективного засобу для бадьорості. Насправді контрастний душ, це лише різниця температури. Тому, щоб підбадьоритися досить буде знизити температурний показник до 35 С. Завершувати процедуру рекомендується прохолодною водою, яка розгонить сонливість.
 • Шанувальники всіляких дієт і шкідливих фаст фудів також можуть страждати постійним бажанням поспати внаслідок гіповітамінозу. Тут позбутися описуваної проблеми допоможе раціон, який слід урізноманітнити цитрусовими, яловичою печінкою, брокколі, яйцями, морквою, сиром, свіжими фруктами, що насичують тіло вітамінами і відновлюють водну рівновагу. Продукти, збагачені складними вуглеводами, є джерелом енергії, а тому ранок рекомендується починати вівсяною або гречаною кашею з овочевим гарніром.
 • Деякі індивіди намагаються позбутися млявості за допомогою спеціальних енергетичних напоїв або міцної кави. Однак бадьорість, що виникає після випитого напою, є більше надуманою і швидко проходить, після чого втома навалюється з подвійним зусиллям. Більш ефективно використовувати негазовану воду, заправлену соком свіжого лимона, або зелений чай. Цитрусові багаті вітаміном С, що відповідає за підтримання імунітету і працездатності на належному рівні. Зелений чай тонізує м’язи, виводить токсини і виганяє втому.
 • Людям, стурбованим власними формами, можна обмежитися сумішшю з банана, пластівців вівсянки, сухофруктів, заправлених знежиреним молоком. Сніданки пропускати не рекомендується, оскільки може знизитися показник цукру, що призведе до уповільнення мозкової активності. Краще не замінювати вітамінними комплексами повноцінне харчування, так як вони менш ефективні і значно дорожче здорової їжі.

Якщо підвищена сонливість не йде на протязі декількох тижнів, то рекомендується звернутися до лікаря (сомнолога або невролога).

07.01.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)