Алергічний стоматит

Алергічний стоматит – патологічний симптокомплекс, що виникає в порожнині рота при мікробній, контактній, лікарській алергії або є місцевим проявом інфекційних, шкірних, аутоімунних та інших захворювань. Алергічні ураження порожнини рота можуть протікати у формі стоматиту, глоситу, гінгівіту, пареіту, хейліту. Серед названих клінічних форм алергічний стоматит зустрічається найбільш часто. Розгляд проблем, пов’язаних з алергічним стоматитом, вимагає міждисциплінарної взаємодії фахівців в області стоматології, алергології та імунології, дерматології, ревматології та ін.

 

Симптоми алергічного стоматиту

Прояви алергічного стоматиту залежать від форми захворювання. Так, для катарального і катарально-геморагічного алергічного стоматиту характерні сухість у роті, печіння, свербіж, порушення смакової чутливості (кислий смак, металевий присмак), дискомфорт і хворобливість при прийомі їжі. При об’єктивному огляді визначаєть набрякла слизова порожнини рота, «лакований» язик, при катарально-геморагічній формі на тлі гіперемії виділяються петехіальні крововиливи і відзначається кровоточивість слизової.

Бульозний алергічний стоматит протікає з утворенням в порожнині рота везикул різного діаметру з прозорим вмістом. Зазвичай після розтину бульбашок алергічний стоматит переходить в ерозивну форму з формуванням на слизовій оболонці ерозій, покритих фібринозним нальотом. Поява ранок супроводжується різким посиленням локальної хворобливості, особливо виявляється при розмові та прийомі їжі. При злитті окремих дефектів на слизовій можуть утворюватися великі ерозивні поверхні. Можливо погіршення загального самопочуття: втрата апетиту, слабкість, підвищення температури тіла.

Найбільш важкою за своїми проявами є виразково-некротична форма алергічного стоматиту. При цьому визначається різка гіперемія слизової з множинними виразками, покритими брудно-сірим нальотом і вогнищами некрозу. Виразково-некротичний алергічний стоматит протікає на тлі вираженого болю при прийомі їжі, гіперсалівації, високої температури, головного болю.

Загальні симптоми при алергічному стоматиті можуть включати функціональні порушення з боку нервової системи: безсоння, дратівливість, канцерофобія, емоційну лабільність.

Лікування алергічного стоматиту

Лікувальні заходи при алергічному стоматиті будуть залежати від причини, що призвела до розвитку захворювання. Основоположним принципом терапії алергічних захворювань служить виключення контакту з алергеном: дотримання дієти, скасування лікарського препарату, відмова від носіння зубного протеза, зміна ополіскувача або зубної пасти і т. п.

Медикаментозна терапія алергічного стоматиту зазвичай передбачає призначення антигістамінних препаратів (лоратадину, диметиндену малеата, хлоропіраміну і ін.), вітамінів групи В, С, РР, фолієвої кислоти. Проводиться місцева обробка слизової оболонки порожнини рота антисептиками, знеболюючими препаратами, ферментами, кортикостероїдними препаратами.

Пацієнтам, у яких алергічний стоматит виник як ускладнення стоматологічного лікування, в подальшому необхідна консультація стоматолога-терапевта, стоматолога-ортопеда, ортодонта, проведення зміни пломб або коронок, заміни брекет-системи, базису протеза та ін.

Своєчасна діагностика алергічного стоматиту дозволяє подолати захворювання на ранній стадії. Терміни терапії катарального і катарально-виразкового стоматиту зазвичай не перевищують 2 тижні. У більш важких і запущених випадках, може знадобитися тривале лікування алергічного стоматиту.

Профілактичні заходи передбачають хороший гігієнічний догляд за ротовою порожниною, своєчасне лікування карієсу і захворювань ясен. Необхідно регулярне профілактичне відвідування стоматолога для видалення зубних відкладень, коригування протезів, їх своєчасної заміни. Важливе значення в профілактиці алергічного стоматиту грає індивідуальний підхід до лікування і протезування зубів, використання гіпоалергенних матеріалів.

24.01.2018
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)