Парацетамол

Парацетамол – лікарський препарат, який широко використовують для зняття больового синдрому різного походження, а також для зниження температури тіла при гарячковому стані. Парацетамол належить до групи анілідів і має виражену аналгетичну властивість (є центральним ненаркотичним знеболюючим). У той же час, даний лікарський засіб має відносно слабкий протизапальний ефект і може використовуватися особами з різними порушеннями шлунково-кишкового тракту (езофагіт, гастрит, виразка). Парацетамол входить в список найважливіших лікарських засобів ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я). Також даний препарат входить до складу більше 500 різних комбінованих лікарських засобів.


 

 

Механізм лікувальної дії парацетамолу

Парацетамол має сильну жарознижувальну і знеболюючу дію. Цей медикамент належить до групи анілідів і є ненаркотичним анальгетиком центральної дії, який здатний впливати на центральну нервову систему, а саме – на центр больової чутливості, а також на центр терморегуляції. Парацетамол вибірково блокує фермент циклооксигеназу-3, яка розташована лише в центральній нервовій системі, що призводить до зменшення вивільнення простагландинів. Дані фізіологічно активні речовини є каталізаторами (речовини які посилюють і прискорюють деякі реакції) для запального процесу, а також беруть безпосередню участь в процесі підвищення загальної температури тіла і посилення больового синдрому. В кінцевому підсумку, точка регуляції температури тіла поступово знижується за рахунок зниження чутливості нервових клітин, що входять до складу центру терморегуляції організму в гіпоталамусі (структура мозку входить до складу стовбура головного мозку).

Зниження концентрації простагландинів на рівні центру больової чутливості (в таламусі) також веде до зниження збудження нервових клітин, що в значній мірі послаблює больовий синдром. Необхідно відзначити, що парацетамол практично не має протизапальної дії і тому даний лікарський засіб не здатний пригнічувати інші види ферменту циклооксигенази в тканинах (циклооксигеназа-1 і 2).

Парацетамол, на відміну від інших нестероїдних протизапальних препаратів, не чинить негативного впливу на слизову оболонку органів травного тракту і його можна призначати людям, у яких є гастрит, езофагіт (запалення слизової стравоходу) або виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки.

Парацетамол дуже добре всмоктується в стінки шлунково-кишкового тракту. Час, за який досягається максимальне насичення організму препаратом (максимальна концентрація), становить 30 – 120 хвилин. Парацетамол у вкрай незначних дозах може потрапляти в молоко матері під час лактації (менше 1%). Лікувальна доза досягається при призначенні парацетамолу в дозуванні 10 – 15 мг / кг.

Парацетамол практично повністю метаболізується (процес трансформації речовини) в клітинах печінки. У деяких випадках при нестачі одного з ферментів печінки (глутатіону) проміжні продукти розпаду парацетамолу (метаболіти) здатні блокувати ферментні реакції в клітинах печінки (гепатоцити), викликаючи при цьому їх загибель (некроз). Період напіввиведення парацетамолу (час за який медикамент втрачає свій терапевтичний ефект в два рази) становить 1 – 4 години. Даний медикамент виводиться нирками разом з сечею.

Варто відзначити, що парацетамол у великих кількостях може надавати токсичну дію на тканини печінки (гепатотоксичність), нирок (нефротоксичність), а також на систему кровотворення. Дана дія може посилюватися, якщо даний лікарський засіб вживати разом з алкоголем. Саме тому разова і добова доза парацетамолу в цьому випадку повинна бути знижена в кілька разів.


 

 

Як застосовувати парацетамол?

 

Парацетамол найчастіше застосовується в таблетованій формі. Застосовувати даний лікарський засіб необхідно тільки через 1 – 2 години після прийому їжі. Таблетки потрібно запивати відносно великою кількістю води (150 – 250 мілілітрів).

Разове дозування для дорослих і для підлітків, чия маса тіла перевищує 55 – 60 кілограм становить 500 міліграм (або 1 таблетка). За один день можна приймати не більше 4 таблеток. Тривалість лікування повинна підбиратися лікарем і не повинна перевищувати 6 – 7 днів. Максимальна разова доза парацетамолу становить 1 грам (2 таблетки), а максимальна добова доза – 4 грами (8 таблеток).

Варто відзначити, що слід в кілька разів зменшити разову і добову дозу парацетамолу при вживанні алкогольних напоїв.

Для дітей у віці до трьох місяців включно разова доза підбирається виходячи з поточної маси тіла – по 10 мг / кг. Діти від трьох місяців до року повинні отримувати разово по 60 – 120 мг парацетамолу, від року до п’яти років по 120 – 250 міліграм, з шести до дванадцяти років з 250 – 500 мг. Те ж дозування використовується і для приготування суспензії або порошку для вживання всередину.

У деяких випадках доречно призначити парацетамол у вигляді ректальних супозиторіїв. Дорослим і підліткам з масою тіла понад 55 – 60 кг підбирають разову дозу в кількості 500 міліграм. Так само як і таблетки, свічки можна використовувати не більше 4 разів на день, а також приймати не більше 1 г медикаменту за один раз. Курс лікування парацетамолом, як правило, становить 3 – 7 днів. Для дітей дозу підбирають виходячи з поточного віку. Дітям від 6 місяців до 1 року включно разова доза, в середньому, становить 50 – 100 мг парацетамолу, від 1 до 3 років по 100 мг, від 3 до 5 років по 100 – 150 мг, від 9 до 12 років по 350 – 500 мг. Застосовувати свічки дозволено не більше трьох днів.

Парацетамол також випускається і у вигляді сиропу. Для дорослих і дітей старше 15 – 16 років разова доза становить 20 – 40 мілілітрів сиропу або 480 – 960 мг в розрахунку на парацетамол. Для дітей від 3 місяців до 1 року разова доза становить 2,5 – 5 мілілітрів (60 – 120 мг парацетамолу), від одного року до п’яти років 5 – 10 мілілітрів (120 – 240 мг), від п’яти до дванадцяти років з 10 – 20 мілілітрів сиропу (240 – 480 мг). Кратність прийому сиропу – 3 або 4 рази на добу.

Варто зазначити, що призначення парацетамолу дітям молодше трьох місяців можливе тільки після консультації з лікарем.

 

Безконтрольне використання парацетамолу може призводити до серйозних, а часом і небезпечних для життя побічних ефектів. Найчастіше прийом парацетамолу супроводжується виникненням медикаментозної алергії.

27.11.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)