Гентаміцин

Гентаміцин є антибіотиком, який здатний нейтралізувати багато видів хвороботворних мікробів. Гентаміцин відноситься до антибіотиків-аміноглікозидів II покоління. Дана група антибіотиків найчастіше використовується в лікуванні інфекційних захворювань, викликаних мікроорганізмами, які є стійкими до дії інших антибактеріальних препаратів або антибіотиків. Нерідко для лікування інфекцій, які викликані полірезистентними мікроорганізмами (стійкі до різних антибіотиків) вдаються до використання гентаміцину спільно з препаратами з іншої групи антибіотиків – бета-лактамами (ампіцилін, амоксицилін). Найбільш дієвий гентаміцин по відношенню до таких бактерій як протей, кишкова паличка, сальмонела, шигелла, кампилобактер і стрептокок.

Гентаміцин – препарат, який має широкий спектр дії і активний відносно різних видів патогенних (хвороботворних) бактерій. Даний антибіотик поєднує в собі два підтипу гентаміцинів (С1-С2), які в ході біотехнологічного процесу здатні виробляти особливі мікроорганізми – Micromonospora purpurea.

 


[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

Механізм лікувальної дії гентаміцину

 

Гентаміцин є аміноглікозидом II покоління, який володіє широким спектром активності. Дія даного антибіотика направлена на блокування синтезу білків хвороботворних бактерій. Гентаміцин здатний проникати всередину бактеріальної клітини і зв’язуватися з рибосомами. Рибосоми виконують важливу роль в клітці, так як саме завдяки їм здійснюється синтез (вироблення) всіх необхідних білків. Зв’язавшись з рибосомою даний антибіотик блокує можливість зчитування інформації в рибосомі (з інформаційної та транспортної РНК), що призводить до вироблення не функціональних білкових молекул. Надалі в бактеріальній клітці порушуються всі життєво важливі процеси, і це веде до її загибелі. Велика концентрація гентаміцину, в свою чергу, має виражені бактерицидні властивості і призводить до зниження захисної функції клітинної мембрани бактерії і в швидкі терміни викликає її загибель.

Гентаміцин пригнічує ріст цілого ряду грамнегативних бактерій (кишкова паличка, сальмонела, кампилобактер, шигелла, протей, синьогнійна паличка) і деяких грампозитивних бактерій (стрептокок). Даний медикамент використовується в якості основного антибіотика при розвитку інфекційного процесу, викликаного полірезистентними мікробами, а також в тому випадку, коли необхідно швидко нейтралізувати хвороботворні мікроорганізми. Варто відзначити, що гентаміцин не здатний нейтралізувати віруси, мікроскопічні гриби, а також не діє на найпростіших.


 

 

 

При яких патологіях призначається гентаміцин?

 

Гентаміцин призначають для лікування різних інфекційних хвороб, які погано піддаються лікуванню іншими видами антибіотиків. Нерідко для лікування захворювань, викликаних полірезистентними мікроорганізмами, використовують комбінацію гентаміцину та ампіциліну. Гентаміцин показаний при різних інфекційних захворюваннях сечостатевої, дихальної, нервової системи, а також при запально-гнійному ураженні суглобів, кісток і шкіри.

 • Пневмонія
 • Бронхіт
 • Емпієма плеври (скупчення гною в плевральній порожнині)
 • Менінгіт (запалення мозкових оболонок)
 • Сепсис (зараження крові)
 • Пієлонефрит (запалення нирки)
 • Цистит (запалення сечового міхура)
 • Простатит (запалення передміхурової залози)
 • Уретрит (запалення сечовипускального каналу)
 • Опік
 • Отит (запалення вуха)
 • Артрит (запалення суглоба)
 • Остеомієліт (запалення кісткової тканини і кісткового мозку)
 • Фурункульоз (множинне ураження волосяних фолікулів)
 • Дерматит (запалення шкіри)
 • Перитоніт (запалення очеревини)
 • Кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки очей)
 • Блефарит (запалення краю повік)
 • Кератит (запалення рогівки ока)
 • Ячмінь

Разове дозування гентаміцину для дорослих при парентеральному введенні (внутрішньом’язово або внутрішньовенно) становить 1 – 1,7 міліграма на один кілограм маси тіла. Добове дозування не повинно перевищувати 4 – 5 мг / кг. Гентаміцин вводять від двох до чотирьох разів на день (в залежності від тяжкості захворювання). При таких важких інфекційних захворюваннях як сепсис, перитоніт або менінгіт разову дозу підвищують до 3 мг / кг. Лікування сечостатевих інфекцій проводиться дозами в 0,4 мг / кг. Дітям до чотирьох років гентаміцин можна призначати тільки за життєвими показаннями, так як він є відносно токсичним. Для новонароджених і дітей грудного віку (до одного року) добова доза повинна становити 2 – 5 мг / кг, від одного року до п’яти років – 1,5 – 3 мг / кг, а від шести до чотирнадцяти років – 3 мг / кг. Дітям до п’ятнадцяти років гентаміцин призначають двічі або тричі на день. Тривалість лікування залежить від типу і ступеня тяжкості захворювання і, в середньому, становить від семи до десяти днів.


 

 

 

Як застосовувати гентаміцин?

 

Перед призначенням антибіотика необхідно визначити чутливість збудника даної інфекції до гентаміцину. Як правило, застосовують його внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Разове дозування гентаміцину повинно становити 1 – 1,7 міліграма на 1 кілограм реальної ваги. У добу препарат можна вводити не більше чотирьох разів. Для лікування важких інфекційних захворювань добову дозу в деяких випадках можна збільшити до 3 мг / кг, при цьому також слід збільшити і кратність введення медикаменту. Новонародженим і недоношеним дітям призначають добову дозу в 6 мг / кг, яку повинні вводити 2 рази на добу. Дітям до двох років призначають по 6 мг / кг на добу, а дітям старше двох років по 3 – 5 мг / кг на добу з частотою введення гентаміцину – 3 рази на добу. Лікування гентаміцином найчастіше проводиться від 7 до 10 днів. Внутрішньовенне застосування гентаміцину проводять тільки в перші кілька днів і в подальшому переходять на внутрішньом’язові уколи. Хворим з порушеною функцією нирок при виборі дозування необхідно періодично визначати концентрацію гентаміцину в плазмі.

При запально-гнійному ураженні шкіри і її придатків (волосяні фолікули), опіках, а також для лікування інфікованих ран гентаміцин призначають у вигляді мазі або крему. Уражені ділянки шкіри необхідно змащувати маззю 2 або 3 рази на добу. Лікування проводиться тривалістю в 7 – 14 днів.

При запальних захворюваннях очей (кон’юнктивіт, кератит, ячмінь, блефарит) використовують очні краплі або очну мазь. Гентаміцинові краплі для очей (0,3% розчин) закапують в обидва ока по 1 або 2 краплі. Кратність закапування становить 4 – 6 разів на добу. Гентаміцинову очну мазь рівномірно наносять на внутрішню частину нижньої повіки два або три рази на день. Курс лікування становить 14 – 21 день.


 

 

 

Можливі побічні ефекти гентаміцину

 

Як і практично будь-який інший лікарський засіб, гентаміцин здатний приводити до різних побічних ефектів. Найбільш частими побічними ефектами на введення гентаміцину є різні алергічні реакції.

Застосування гентаміцину може призводити до наступних побічних реакцій:

 • порушення нервової системи;
 • порушення травної системи;
 • порушення сечовидільної системи;
 • порушення системи кровотворення;
 • алергічні реакції.
28.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)