Енурез. Часті запитання та відповіді

Що таке енурез? Чому у дітей виникає нетримання? Які продукти корисно включати в раціон при енурезі?

Що таке енурез?

Енурез – це стійке нетримання сечі (вночі або вдень) у дитини старше 5-и років.

Що таке енурез

Чому у дітей виникає нетримання?

У маленьких дітей сечовий міхур спорожняється у міру його наповнення. Починаючи з 6-ти місяців починає формуватися умовний рефлекс – дитина відчуває наповнення сечового міхура і починає навчатися затримувати сечу на деякий час. Зазвичай до 3-4х річного віку дитина здатна повністю управляти актом сечовипускання. У дітей, які страждають енурезом відбувається порушення закріплення умовного рефлексу.

Що викликає порушення формування умовного рефлексу?

Найчастіше у дитини з енурезом відзначається нерівномірне дозрівання різних відділів мозку, що призводить до затримки закріплення рефлексу. Також мають значення перенесені інфекції або травми центральної нервової системи, порушення вироблення гормону вазопресину, наявність гельмінтозу (глистів), і так званий «надміру» глибокий сон.

Чи може нетримання відзначатися тільки під час сну?

Чи може нетримання відзначатися тільки під час сну

Да може. Це так звана нічна форма енурезу. У нормі, кора головного мозку зберігає здатність сприймати позив на сечовипускання уві сні і приводить до пробудження людини. У деяких дітей відзначається схильність до глибокого сну, під час якого розбудити дитину буває надто складно. В свою чергу, нерівномірне дозрівання різних відділів мозку, цей внутрішній будильник, не працює. Таким чином, за наповнення сечового міхура стається неконтрольований вихід сечі.

Як часто зустрічається енурез серед дітей?

У 5-річному віці кожна п’ята дитина страждає енурезом, причому хлопчики в 2 рази частіше дівчаток.

Як часто дитина повинна ходити в туалет протягом дня?

Дитина у віці 4-14 років у середньому мочиться 5-8 разів на день.

 

Які продукти корисно включати в раціон при енурезі?

Їжа дитини з енурезом повинна бути різноманітною, містити достатню кількість рослинної клітковини (для профілактики запорів). Корисні продукти, препарати, підкислюючі сечу: журавлинний сік, аскорбінова кислота (до 1г. 3 рази на добу). За обсягом останній прийом їжі не повинен перевищувати 25% добового раціону.

Як правильно організувати спальне місце дитини?

Як правильно організувати спальне місце дитини

Постіль повинна бути теплою, бажано жорсткою. Краща поза для сну при енурезі – положення лежачи на спині.

Які продукти не рекомендовано вживати перед сном?

Слід обмежити гострі та пряні страви, а також продукти, що мають виражену сечогінну дію, серед яких: молочні продукти, яблука, огірки, міцний чай, кава.

У який час рекомендується вечеряти?

Рекомендовано харчування не менш ніж 4 рази на добу, з вечерею не пізніше 19-30, але не менш, ніж за 2 години до сну.

 

Які продукти рекомендовано вживати перед сном?

На вечерю можна їсти яйця, суху розсипчасту кашу (гречку, пшоно) з невеликою кількістю масла. Дозволено випити стакан слабо завареного чаю, за півгодини до сну – хліб з шматочком оселедця або з сіллю.

Як емоційно підтримати дитину?

Важливо вселити дитині віру у власні сили і ефективність лікування. Успіхи за «сухі» дні, відмічені в щоденнику, заохочуються словесно, або якою-небудь нагородою, а невдачі – зазвичай ігнорують.

Будити або не будити дитину вночі?

Будити або не будити дитину вночі

Найчастіше лікарі не рекомендують будити дитину. Але якщо ви всеж вирішили розбудити дитину вночі, потрібно робити це, повністю приводячи її до тями, інакше ви тільки закріпите механізм виникнення енурезу. Якщо дитина звикла до того, що її будять щоночі для того, що б сходити в туалет (іноді й по 2-3 рази за ніч) необхідно поступово (протягом 3-х тижнів) скорочувати кількість насильницьких підйомів.

Як дитина вчиться стримувати позив?

У дитини виникає дискомфорт, дитина відчуває, що вона мокра і їй це не подобається. Щоб уникнути повторення дискомфорту, дитина вчиться контролювати сечовипускання, намагається стримувати позив. Таким чином збільшується обсяг сечового міхура і формується рефлекс сечовипускання.

Чи впливають памперси на розвиток енурезу?

У ранньому віці памперси при правильному використанні полегшують догляд за дитиною.
На жаль, багато батьків пізно відмовляються від них. У памперсі дитина завжди залишається сухою, реакції на дискомфорт не виникає. Це призводить до запізнілого формуванню рефлексу сечовипускання, що веде до енурезу.

 

Чи може зміна звичної обстановки спровокувати появу «мокрих» ночей?

Необхідно пам’ятати, що навіть після припинення енурезу стресові фактори (психотравмуючі ситуації, зміна звичної обстановки, режиму дня – від’їзд в табір, санаторій, початок навчального року, зміна школи), а так само гострі захворювання, загострення хронічних захворювань можуть привести до відновлення енурезу. В даному випадку дитині необхідно пояснити причину даного рецидиву, заспокоїти і ненав’язливо відновити лікування, переконавши дитину в його необхідності та ефективності.

До кого піти лікуватися?

До кого піти лікуватися

При виявленні енурезу необхідно звернутися до дільничного лікаря педіатра, який при необхідності може направити на додаткове обстеження і лікування до фахівців (невролога, уролога, нефролога, психолога).

Чим лікують енурез?

Для лікування дитячого енурезу використовують як лікарські препарати, так і спеціальні методики, спрямовані на формування та закріплення рефлексу сечовипускання (фізичні вправи, психотерапія).

Які ліки застосовують при енурезі?

Для лікування енурезу використовуються кілька груп препаратів:
Похідні гормону вазопресину (Десмопрессин, Мінірин) – заповнюють низький рівень гормону вазопресину, діють безпосередньо на нирки і зменшують об’єм сечі, тим самим знижуючи можливість нетримання сечі. (Увага! Приймати тільки за призначенням лікаря – можливі побічні реакції!)
Ноотропні препарати (пірацетам, пантогам, гліцин), покращують метаболічні процеси в нервових клітинах, сприяють нормалізації сну – призначають при занадто швидкому засипанні з подальшим нетриманням сечі.
Заспокійливі препарати (настоянка валеріани, персен, ново-пасит) призначають при енурезі з підвищеною збудливістю, утрудненнями при засипанні, частими пробудженнями по час сну.

29.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)